Ders Notları

I. İnönü Zaferi’nin dış ilişkilerde ortaya çıkardığı sonuçlar neler olmuştur?

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı I. İnönü Zaferi’nin dış ilişkilerde ortaya çıkardığı sonuçlar neler olmuştur? konusunu kısaca ele alacağız. 


“I. İnönü Zaferi’nin dış ilişkilerde ortaya çıkardığı sonuçlar neler olmuştur?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

1. İnönü zaferinin büyük faydaları olmuştur.

Sovyet-Rusya ile TBMM arasında Moskova antlaşması imzalanmıştır.

TBMM resmen tanınmış ve Türklerin imajı dış ülkelerde yükselişe geçti.


“I. İnönü Zaferi’nin dış ilişkilerde ortaya çıkardığı sonuçlar neler olmuştur?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

1. İnönü zaferi dış ilişkilerde batan Osmanlı yerine büyüyen Türkiye’yi ortaya çıkarmış ve kıymetini arttırmıştır. Moskova antlaşması imzalanmış Afganistan ile TBMM arasında dostluk ve kardeşlik anlaşması imzalanmış böylece TBMM dış devletler tarafından tanımaya başlamıştır.

Bunlar halk için bir umut, işgal hareketlerini engellenmesi ve Türklerin yeniden başarmaya başladıklarını göstermek için büyük bir atalımdır.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kurtuluş savaşı boyunca yapılmış olan ilke ve inkılaplar elbetteki ülkemizin daha ferah bir ülkede yaşaması düşmanlardan temizlenmesi ve daha aydınlık geleceğe bakması için gerekli olan tüm anlaşmalar mücadeleler ve kahramanlıklar hayatımız boyunca öğrenebileceğimiz en önemli tarih konuları arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Bu konuda verdiğiniz bilgi ve cevaplar için çok teşekkür ederim her zaman sizleri ziyaret ederek birçok bilgiyi ve cevabı hemen kabul ediyorum.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.