Ders Notları

Nizamülmülk’ün Büyük Selçuklu Devleti’ne katkıları nelerdir? Açıklayınız.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Nizamülmülk’ün Büyük Selçuklu Devleti’ne katkıları nelerdir? Açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Nizamülmülk’ün Büyük Selçuklu Devleti’ne katkıları nelerdir? Açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı ;


Cevap: Nizamülmülk Büyük Selçuklu Devleti’nin ve döneminin en büyük siyasetçi Sibel siyaset bilimci Sitesi kendi adına yazdığı Siyasetname birçok dile çevrilmiştir Selçuklu Devleti’nde ilk çok medrese yaptırmış medreseler kendi adı ile anılmıştır.


Nizamülmülk’ün Büyük Selçuklu Devleti’ne katkıları nelerdir? Açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı ;


Cevap: Büyük Selçuklu Devleti’nin Ulu 2 Hakan’ı olan Alparslan ve Melikşah’ın baş veziri döneminin en iyi devlet adamı siyasetçisidir. Kendi adıyla yazmış olduğu Siyasetname birçok dile çevrilmiştir. Bağdat Merkez olmak üzere Nizamiye medreseleri adında üniversite düzeyinde eğitim merkezleri kurmuştur.

Müslümanlıktaki mezhep çatışmalarını durdurmuş Devleti refah içinde yönetmiştir döneminde kervansaraylar medreseler ticarethaneler pazarlar camiler yapılarak ülkenin ekonomik yönden zenginleşmesini sağlamıştır. Melikşah öldükten sonra düzen  ve asayiş korumuş karışıklığı  engellemiştir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Nizamülmülk Selçuklu devleti zamanında yaşamış ve seyahatname kitabı tüm dünyada farklı dillere çevrilen bir yazardı. Ayrıca Selçuklu zamanında ilk medrese ilk sayısında açılmış ve ismini Necla yemekten almıştır bu konuda verdiğiniz bilgiler ve cevaplar bu konuda bilgilenme mi ve ödevimi yapmamı yardımcı olduğunu söyleyebilirim bu yüzden sizlere arkadaşlarıma ve yakınlarıma tavsiye ediyorum çünkü buradan yaptığımız ödevler hem çok açıklayıcı hem de doğru bir şekilde olduğuna inanıyorum ,size çok teşekkür ediyorum.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.