Ders Notları

Hulusi Behçet, Gazi Yaşargil, Afet İnan, Oktay Sinanoğlu ve Sabiha Gökçen hakkında araştırma yapınız.

8. Sınıf Türkçe Hulusi Behçet, Gazi Yaşargil, Afet İnan, Oktay Sinanoğlu ve Sabiha Gökçen hakkında araştırma yapınız.  konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Hulusi Behçet, Gazi Yaşargil, Afet İnan, Oktay Sinanoğlu ve Sabiha Gökçen hakkında araştırma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Hulusi Behçet : Hulusi Behçet, İstanbul’da 20 Şubat 1889 tarihinde dünyaya gelmiştir. Hulusi Behçeti Tıp alanında çalışmalar yapmıştır. Hulusi Behçet 1933 tarihinde profesör olmuştur. şark çıbanı, arpa uyuzu, ham incir dermatidi ve mantar hastalıkları alanında çalışmalar yapmıştır. Behçet Hastalığı adında bir hastalık bulmuştur. Ayırca tıp alanında Klinik, Frengi Dersleri gibi eserleri vardır.

Gazi Yaşargil : Mahmut Gazi Yaşargil 6 Temmuz 1925 tarihinde Diyarbakır ilimizde dünyaya gelen Türk bilim insanı ve nörocerrah olarak bilinmektedir. Ankara Atatürk Lisesi ve Ankara Üniversitesinden sonra 1944 yılında Almanya’daki Friedrich Schiller Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdürdü.  Mahmut Gazi Yaşargil mikrovasküler cerrahi alanında çalışmaları sürdürdü. Avrasiya Akademiyasının kurucu üyelerinden biridir. Mikrosinir cerrahisinin kurucusu olan Gazi Yaşargil “Beyin ve Sinir Cerrahı”, “Profesör Doktor”, “Yüzyılın Beyin Cerrahı” unvanlarına sahiptir.

Afet İnan : Mustafa Kemal Atatürk’ün mânevî kızı Ayşe Âfet İnan 29 Kasım 1908 tarihinde Selanikte dünyaya gelmiştir. 8 Haziran 1985, Ankara’da Türk sosyolog, tarihçi ve akademisyen hayatını kaybetmiştir. Ayşe Âfet İnan, Cumhuriyet döneminin içerisinde tarih anlayışının temellerinin atılması ve kadın kimliğinin kurgulanmasında, bir ideolog gibi hizmet etmiştir.

Oktay Sinanoğlu : Oktay Sinanoğlu, 25 Şubat 1935 tarihinde Bari’de dünyaya gelmiştir. 19 Nisan 2015, Florida, Türk kimya mühendisi ve akademisyen olan Oktay Sinanoğlu hayatını kaybetmiştir. Kimya, moleküler biyofizik, biyokimya ve matematik alanlarında bir çok araştırmalar yaparak dersler vermiştir.

Sabiha Gökçen : Mustafa Kemal Atatürk’ün manevî kızı olan Sabiha Gökçen 22 Mart 1913, Bursa’da dünyaya gelmiştir. Sabiha Gökçen 22 Mart 2001, Ankara’da hayatını kaybetmiştir. Sabiha Gökçen Türkiye’nin ilk kadın pilotu olarak kabul edilmektedir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Birçok alanda yapmış oldukları çalışmalar da bilinen Ayrıca Mustafa Kemal Paşa’nın  manevi kızı olarak tanıdığımız İstanbul’da bulunan havaalanına ismi verilen Sabiha gökçen’den Ayrıca vermiş olduğunuz bilgiler ile tekrar bir şekilde öğrendik ve hayatlarını detaylı bir şekilde benimsedik. Ayrıca afet İnan olarak bildiğimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı hakkında vermiş olduğunuz bilgiler ile detaylı bir şekilde. Tıp alanında kimya alanında yapmış oldukları ilerlemeler ve geliştirmeler de tanınmış olan ve bu alanda Türk toplumuna birçok gelinlikleri veren bu gibi düşünürlerin hakkında fikir edinmek ve detaylı bir şekilde aydınlanmak için sayfanızda bulunan bilgilerden faydalandık

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.