Bitkiler ve yiyecekler neden çürür?


Türkçe Öğretmeni

4. Sınıf Türkçe Bitkiler ve yiyecekler neden çürür? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Bitkiler ve yiyecekler neden çürür? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :Dünya üzerinde yaşayan tüm canlıların bir ömrü vardır. Sebze ve yiyeceklerinde belli bir kullanım süreleri bulunur. Canlı olarak olan bitkiler ve yiyecekler, canlılıkları yok olduğu zaman ölürler ve çürümeye başlarlar.

Sebze ve meyveler dallarından koparıldıklarında canlılıklarını kaybetmeye başlarlar. Bundan dolayı koparılan yiyeceklerin belli bir süre içerisinde tüketilmesi gerekir.


Bitkiler ve yiyecekler neden çürür? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :Sebze, meyve gibi yiyeceklerin çürümelerinde birçok etken rol oynamaktadır. Örneğin bir elma dalından koparıldıktan sonra bir müddet daha canlılığını korumaya devam eder.

Bu canlılığını uzatmak için buz dolabı gibi soğuk dolaplarda saklayabiliriz, fakat her ne kadar iyi koşullarda saklanırsa saklansın geçen  süre içerisinde zamanla bozulmaya başlar.

Bozulmanın sebepleri meyvenin kendi içerisinde bulunan mayalar, bakteriler, mikroorganizmalar çürümeye meyveyi parçalamaya başlar. Bakteri ve mikroorganizmalar meyve ve sebzeleri besin olarak kullanırlar. Besin olarak kullanılan yiyecekler çürüme olayını gerçekleştirmiş olurlar.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Bitkiler ve yiyecekler neden çürür?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
AZRA ÇOLAK
Çok teşekkür ederim çok yardımcı oldu dersime. @*@
Merve
Çevremizde bulunan meyveler ve sebzeler genellikle dallarından koparıldıktan sonra saklama koşullarında yasaklanmadı zaman yürüyebilirler Ayrıca marketten pazarda ve manavda aldığımız meyve sebzede taze değilse yürüyebilirler dalında olan bitkiler meyve ve sebzeler ağaçlar yeter'i ortamda ışık ısı ve su verilmediği zamanda çürüyüp koruyabilirler
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!