Bitkiler ve yiyecekler neden çürür? | Forum Sayfa Cevapları

Bitkiler ve yiyecekler neden çürür?


Türkçe Öğretmeni

4. Sınıf Türkçe Bitkiler ve yiyecekler neden çürür? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Bitkiler ve yiyecekler neden çürür? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :Dünya üzerinde yaşayan tüm canlıların bir ömrü vardır. Sebze ve yiyeceklerinde belli bir kullanım süreleri bulunur. Canlı olarak olan bitkiler ve yiyecekler, canlılıkları yok olduğu zaman ölürler ve çürümeye başlarlar.

Sebze ve meyveler dallarından koparıldıklarında canlılıklarını kaybetmeye başlarlar. Bundan dolayı koparılan yiyeceklerin belli bir süre içerisinde tüketilmesi gerekir.


Bitkiler ve yiyecekler neden çürür? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :Sebze, meyve gibi yiyeceklerin çürümelerinde birçok etken rol oynamaktadır. Örneğin bir elma dalından koparıldıktan sonra bir müddet daha canlılığını korumaya devam eder.

Bu canlılığını uzatmak için buz dolabı gibi soğuk dolaplarda saklayabiliriz, fakat her ne kadar iyi koşullarda saklanırsa saklansın geçen  süre içerisinde zamanla bozulmaya başlar.

Bozulmanın sebepleri meyvenin kendi içerisinde bulunan mayalar, bakteriler, mikroorganizmalar çürümeye meyveyi parçalamaya başlar. Bakteri ve mikroorganizmalar meyve ve sebzeleri besin olarak kullanırlar. Besin olarak kullanılan yiyecekler çürüme olayını gerçekleştirmiş olurlar.


 Ödevini Bulamadıysan ARA

Bitkiler ve yiyecekler neden çürür?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!