Ders Notları

Yaşadığınız yerin coğrafi özellikleri hakkında bilgi veren hikâye, efsane, şiir, türkü vb. eserler var mıdır?

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Yaşadığınız yerin coğrafi özellikleri hakkında bilgi veren hikâye, efsane, şiir, türkü vb. eserler var mıdır? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Yaşadığınız yerin coğrafi özellikleri hakkında bilgi veren hikâye, efsane, şiir, türkü vb. eserler var mıdır? konusu hakkında kısa bir yazı;


Cevap : istanbul ile ilgili efsane örneği ;

Efsaneye göre Koressa’nın oğlu Yunanistan’ın Megara kentinden genç Byzas yandaşlarıyla birlikte bölgedeki baskılardan kurtulmak yeni bir kent kurmak ve özgürlüğünü ilan etmek için yola çıkar.

Delfoi kentindeki herşey bilen bir kahine şehri nereye kuracağını danışır. Kahin “Kentini kuracağın yer körler ülkesinin tam karşısında olacak.” kehanetinde bulunur. Byzas yola çıkar, ama tüm çabasına rağman körler ülkesi diye bir yer bulamaz.

Sonunda mola verdikleri bir deniz kıyısında karşı sahile bakar ve düşünür: “Bu insanlar kör mü burası varken orada oturulur mu?” Kahinin sözleri aklına gelir ve şehri bulunduğu yerde kuramya karar verir. Karşı kıyıda yer alan şehir “Khalkedonia” yani bugünkü Kadıköy’dür

Temelleri Sarayburnu sırtlarında atılan kente kurucusunun adı olan Byzas’tan dolayı “Byzas’ın kenti” anlamında “Byzantion” denmiştir.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Hüseyin Gazi Söylencesi : ANKARA

    Hüseyin Gazi Battal Gazi ‘nin babasıdır. Ankara ‘nın İslamlaşmasında önemli bir rolü olan Hüseyin Gazi,” Kafirlerle” giriştiği bir çarpışmada yararlanır ve günümüzde kendi adıyla anılan dağın doruğuna tırmanmaya başlar.Hüseyin Gazi doruğa tırmandıkça bastığı çayırlar,kanın damladığı otlar çiçeklenip renklenmektedir.Doruğa yaklaştığında duraksayan Hüseyin Gazi “Benim için darlık mı var?” Deyip asasını toprağa vurur vurmaz da yerden gür gibi su fışkırır.Gücü tükendiğinden doruğa vuramadan orada düşüp kalır. Oğlu Battal Gazi babasının şehit edildiğini öğrenince kente saldırıp tüm “kafirleri” kılıçtan geçirir. Sonra da Afyonkarahisar’a değin Müslümanlığı yayar.O da günümüz de Seyit Gazi denilen yerde şehit düşer.

    Kaynak OHEDİYO

  2. Bulunduğumuz il ilçe veya köy gibi yerleşim alanlarının tarihi eserlerini araştırmak coğrafi konumlarının hakkında bilgi edinmek bizim için çok önemlidir bulunduğum ilçede yer alan Deniz ve kışların ılık geçmesi yazların sıcak geçmesi ile birçok turistin çektiği ve ülkeye ekonomisi ile ünlü olan bir yer olduğunu söyleyebilirim bulduğum ilçe coğrafi konumu sayesinde insanların çok rahat bir şekilde yaşayabileceği yerleşimin çok uygun olduğu bir yerdir. Bulunduğum ilçede genellikle insanlar bulunan fabrikalarda çalışarak geçimlerini sağlarlar

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.