Ders Notları

Genel ağı güvenli kullanmanın önemini açıklayınız.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Genel ağı güvenli kullanmanın önemini açıklayınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Genel ağı güvenli kullanmanın önemini açıklayınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Genel ağda yanlış bilgiler ve kötü niyetli insanların olduğu göz önünde bulundurularak büyük mağduriyetler yaşamamak için güvenli kullanmalıyız.


“Genel ağı güvenli kullanmanın önemini açıklayınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Genel ağ teknolojinin gelişmesi internetin üzerimize kadar kolaylıkla emmesi sebebiyle herkesin rağbetini görmüştür

Genel a sayesinde hayatımız büyük oranda kolaylaşmış ım gerek sevdiklerimizle haber almak gerek dünyada olup bitenlere takip etmek artık cebimize kadar inen bir sistem de kolaylaşmıştır.

Bilgi ve haberlerin yanı sıra ayrıca genel ağ bütün insanlar rahatlıkla girip çıkabilmesi bu alanı dikkatli dolaşacak bir mecra haline getirmiştir.

Çünkü bütün dünyanın rahatlıkla yorum yapabildiği ve kendisini farklı şekillerde tanıtabilen insanların birçok niyeti olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır

Dünyada iyi niyetli insanların olduğu gibi kötü niyetli insanların da olduğu göz önünde bulundurulmalı insanların bilerek veya bilmeyerek haberleri yorumlama konusunda hata yapabilecekleri dikkate alınmalıdır

İnsanlar bilerek veya bilmeyerek işlerinde bulunmuş oldukları Duygu durumundan dolayı olaylara farklı yorum yapabilirler veya o an yanlış düşündükleri için yanlış bilgiler verebilirler

Bu yüzden genel ağ dikkatli kullanmak ve güvenli bir şekilde hareket etmek önemlidir

Kötü niyetli insanların olduğunu varsayarak yabancı insanlarla konuşmamalı özel bilgilerimizi adres, isim gibi kişisel bilgilerimizi yabancı insanlarla paylaşmamalıyız.

Özellikle çocuk tacirleri ve sapıkların kötü bakışlarına ve kötü niyetlerine maruz kalmamak ve başımızın belaya girmemesi açısından bunlara dikkat etmemiz çok önemlidir

Bizi rahatsız eden bir durum olduğunda bunu vakit kaybetmeden büyüklerimizle paylaşmalı güvenli olmayan ortamlarda vakit bile geçirmemeliyiz.

Genel ağ güvenli bir şekilde kullanılmamasından dolayı birçok insanın canı ve malları tehlikeye girmekte birçok insan mağdur olarak perişan olabilmektedir.

Sonuç olarak şu söylenebilir ki bunlar göz önünde bulundurularak dikkatli bir şekilde faydalı yönleri ile genel ağ kullanmak gerekir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Genel ağ kullandığımız zaman her zaman güvenli ve olumlu yönlerini tercih ederek kullanmalıyız özellikle biz çocukların sanal ortamda girdikleri zaman güvenlik açısından kendini dikkatli bir şekilde korunmalıdır kişisel bilgilerini adresini fotoğraflarını kesinlikle sitelerde ve çeşitli yerlerde paylaşmamalıdır sanal ortamlarda birçok güvensizlik ve farklı durumda insanlar olduğu için elbette ki bunun dikkatli bir şekilde izlemeliyiz güvenlik açısından sanal ortamlara dikkatli bir şekilde kullanmalıyız.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.