Ders Notları

Sesiniz duvardan geçebilir mi? Nedenini yazınız.

6. Sınıf Fen Bilimleri Sesiniz duvardan geçebilir mi? Nedenini yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Sesiniz duvardan geçebilir mi? Nedenini yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Sesimiz duvarlardan geçebilir. Ancak sesin soğurulması sonucunda sesimizin belli bir kısmı duvardan geçerken belli bir kısmı İsa duvardan geri dönmektedir.


Sesiniz duvardan geçebilir mi? Nedenini yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Sesin yayılması için madde ortamının bulunması şarttır. Sesin yayılmasında katı sıvı ve gaz ortamlarının oluşumu etki etmektedir. Sesim bazı engellere çarparak yankılandığı veya yansıdığı da kanıtlanmış bir bilimsel gerçek olarak ifade edebiliriz.

Sonuç olarak sesimiz duvardan geçebilmektedir ancak var olan katı cismin belli bir ses kısmını soğurması sonucunda bir kısım sesimiz duvardan geçerken, belli bir kısım sesimiz ise duvara çarparak geri dönmektedir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sesimiz duvardan geçemez çünkü duvarlar çok kalın maddelerdir sesimiz duvarlardan geçse de çok az bir şekilde anlat olmayacak biçimde duyulabilir. Ses dalgaları belirli maddelerden geçebilir örneğin çok ince maddelerden sesimiz geçebilir duvar ki bir kadın maddelerden sesin geçmesi zordur eğer hissedilirse bile çok az bir şekilde hissedilebilecek ini söyleyebiliriz ses dalgaları şiddetli olduğu zaman daha çok duyulur örneğin evimizde duvarlar olmasına rağmen dışarıda çok fazla şiddetli bir ses olduğu zaman duvarlardan duy alabildiğini söyleyebiliriz bu sesin şiddetine bağlı olarak değişebilir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.