Ders Notları

Soğuk bir bardağa sıcak bir çay döktüğünüzde cam bardağın kırılabildiğini gözlemlemişsinizdir. Bardağın kırılmasının nedenini araştırınız.

5. Sınıf Fen Bilimleri Soğuk bir bardağa sıcak bir çay döktüğünüzde cam bardağın kırılabildiğini gözlemlemişsinizdir. Bardağın kırılmasının nedenini araştırınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Soğuk bir bardağa sıcak bir çay döktüğünüzde cam bardağın kırılması ani sıcaklık farkından kaynaklanmaktadır. Bardak soğuk ortamda genleşmiş bir şekilde ortamda vardır. Ani bir sıcaklık bardak içerisine dolduğunda hızlı bir şekilde genleşir. Genleşme ve büzüşme sonucunda cam bardak kırılmaktadır.
Genleşme ve büzüşme olayına en güzel örnek çöller olarak ifade edilebilir. Çöllerde yer alan kayalar genleşme büzüşme sonucunda, büyük kum tanecikleri oluşmaktadır. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Cam bir bardağa sıcak bir çay doldur aldığımız zaman bardağın sıcaklık sebebiyle kırıldığını gözlemleyebiliriz. Eğer bardak çok soğuksa sıcağa maruz kaldığı zaman aynı sıcaklık değişimine bardağın çatladığını veya kırıldığını görebiliriz. Özellikle kış aylarında bardakların çok soğuk olduğu dönemlerde çay doldurduğunu zaman bardakların çatladı gözlemlenebilir bu da elbette ki Cam Bir bardağın çok soğuk ve çayın çok sıcak olduğu sebebiyle ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.