Ders Notları

Heyelandan korunmak için hangi tedbirlerin alınması gerekir? Neden?

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Heyelandan korunmak için hangi tedbirlerin alınması gerekir? Neden? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Heyelandan korunmak için hangi tedbirlerin alınması gerekir? Neden?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Heyelandan korunmak için heyelan riskini azaltmak gerekir.

Bu riski azaltmak için arazi çalışmaları yapılmalı, risk olan bölgeler yerleşimden uzak durmalı, heyelan riski olan yamaçlarda doğal denge bozulmamalı ve drenaj kanallar açılmalı, tabakların fazla su alınması önlenmeli, heyelan görülebilecek yamaçların eteklerine istinat duvarı inşa edilmelidir.


“Heyelandan korunmak için hangi tedbirlerin alınması gerekir? Neden?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Heyelandan korunmak için tehlikeli duvarlar, çatılar ve bacalara karşı çevredekiler uyarılmalı ve bunların etrafına dolaşılmamalıdır.

Radyo ve televizyon gibi kitle iletişim araçlarından yapılacak uyarıları dikkate almalı, cadde ve sokakların acil yardım araçları için boş bırakılması, eşya almak için zarar görmüş binalara girilmemesi lazımdır.

Bazı doğal afetleri engellemek mümkün olmasa da olması durumunda onlara karşı tedbir almak can ve mal kaybını en aza indirecektir.

Heyelan olması halinde güvenli alanlar geçmişte herhangi bir hareketin meydana gelmediği sert kayaların oluşturduğu yamaçlar, yamaç eğiminde ani değişimlerin gözlem ve dinist beden düşük eğilme araziler ve burun şeklinde çıkıntılı sırtların üstü veya çevresi güvenli alandır.

Heyelan tehlikesinden kuşku duyulduğu zaman derhal yere yönetime haber verilmeli, heyelanda eski emecek çevreler bilgilendirilmeli ve yapılar boşaltılmalıdır.

Heyelan anında eğer kapalı alanda isek binadan çıkmak ve heyelan bölgesinden uzaklaşmak için yeterli bir vakit yoksa kalın sağlam eşyaların altında veya yanında hayat üçgeni oluşturarak durmak lazımdır.

Eğer açık alanda isek heyelan anında çamur ve moloz akmadan kaçabilecek zaman varsa veya etrafınızda arkasına saklanacak sağlam bir yapı varsa kendimizi korumalı, heyelan veya çamur akıntısının yolundan uzak durarak hemen mümkün olduğu kadar yükseklere doğru uzaklaşmak ve çevrenizdeki insanları toprak kaymasına karşı uyarmak lazımdır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Heyelandan ondan korunmak için öncelikle riskini en aza indirmeye çaba harcamalıyız. Heyelan elbette ki çok yaşlı ve fazla yağışlı olan bölgelerde çok fazla gerçekleştirmektedir toprağın kaygan olması toprağın ağrısız olması ve toprağın eğik bir düzlemde olması elbette ki heyelan riskini artırmaktadır heyelan elbette ki insanların hayvanların ve doğal ortamların Yok olmasına sebep olan bir doğal afettir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.