Ders Notları

Solunum sistemi hastalıklarından korunmak için alınması gereken tedbirler nelerdir?

6. Sınıf Fen Bilimleri Solunum sistemi hastalıklarından korunmak için alınması gereken tedbirler nelerdir? konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Öksürürken,  ağzımız bir mendille kapatılmalı, bunun için kağıt mendil ya da kağıt havlu kullanmalıyız.  Yerlere tükürülmemeli ayrıca bu bir görgü kuralıdır, toplum içerisinde hoş karışlanmaz.
Nezle olan, hapşıran ve öksüren insanlarla veya çocuklarla temas edilmemeli , hasta kişilere her türlü temas sonrasında ellerin yıkanmasına özen göstermeli.
Odalarımızı sık sık havalandırılmalı, günleri dahi oda boşken mutlaka 1 saat yapılmalıdır. Okullarda teneffüs esnasında mümkün olduğunca öğrenciler sınıflardan çıkartılmalı ve sınıflar havalandırılmalıdır.
Eller yemekten önce ve sonra, tuvaletten önce ve sonra, okuldan ve de sokaktan eve geldiğimiz de sabun ve bol suyla iyice yıkamalıyız. Günde en az 5 defa el yıkayan birinin hasta olma riskinin düşük olduğu araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır.
Vücut temizliğine önem verilmeli en az haftada bir banyo yapmalı ve de günlük duş lar alarak vücut sağlığımızı koruya biliriz. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Solunum sistemi hastalıklarından korunmak istediğimiz zaman öncelikle grip olmamak için alacağınız önlemleri bilmeli grip olmamak için dengeli ve vitaminli beslenmeli Ayrıca ucuz sağlığımıza ve kişisel bakımına dikkat etmeli hasta hapşıran beğendikleri bulan insanlardan uzak durmalı Ayrıca tütün ürünlerini ve sigara gibi zararlı alışkanlıkları uzak durarak solunum sistemi ve solunum sistemi organlarını koruyan bileceğimiz bilmeliyiz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.