Ders Notları

Ülkemizde nüfusun dağılışını etkileyen doğal faktörler hangileridir?

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Ülkemizde nüfusun dağılışını etkileyen doğal faktörler hangileridir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Ülkemizde nüfusun dağılışını etkileyen doğal faktörler hangileridir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Ülkemizde nüfusun dağılışını etkileyen doğal faktörler; su kaynakları, iklim ve yer şekilleridir.


“Ülkemizde nüfusun dağılışını etkileyen doğal faktörler hangileridir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Ülkemizde nüfusun dağılışını etkileyen faktörlerden bir tanesi doğal faktörlerdir. Bunlar ise su kaynaklarının bulunması, iklim ve yer şekilleridir.

Bu faktörlerden ilk olarak iklimi görmekteyiz. İnsanlar genel olarak hava sıcaklıklarının normal olduğu aşırı soğuk veya aşırı sıcak olmayan bölgeleri tercih ederler. Bunun için dağ yamaçları veya platolar yerine daha uygun koşullar içeren mekanlar tercih edilir.

Yeryüzü şekilleri ve yükselti aynı zamanda havanın durumu ve ekimin zorlaşması gibi birçok şeye sebep olur. Bu yüzden insanlar yerleşmek için engebeli ve çok yüksek yerler yerine mutedil olan yerleri tercih etmişlerdir.

Ülkemizde nüfusun dağılışını etkileyen doğal faktörler arasında bir de su kaynakları vardır. İnsanlar özellikle suyun bu kadar geniş yere ulaşmadan önceki zamanlarda su  kaynaklarının yakınında olmayı tercih etmişlerdir.

Şimdi ise su kaynaklarının bulunduğu yerler farklı iş imkanları getirdiği için insanların iş sebebi ile tercih edebildikleri yerlerdir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. En önemli faktörlerden biri elbette ki insanların ihtiyaçlarını karşılanması eğitim alanında ve sağlık alanındaki istekleri bunun yanında iş imkanı bulabilme ve geçirme gibi çeşitli birçok imkanların Büyük şehirlerde ve gelişmiş illerde daha fazla olduğu için nüfus dağılımının oraya yöneldiğini görebilmekteyiz. Büyük şehirlerde genellikle nüfusu çok fazla olduğunun temel sebeplerinden biri yukarıda verilmiş bilgilere bağlı olduğu görülmektedir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.