2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 177-180-181-182-183-184 Cevapları ADA Yayınları

Göster

2. Sınıf Türkçe Ada Matbaacılık Yayıncılık Kahvaltının Önemi Metni Etkinlik Cevapları Sayfa 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184


Kahvaltının Önemi Metni Etkinlik Cevapları


2. Sınıf Türkçe Kitabı Ada Yayıncılık Sayfa 177 Cevapları


Soru : Kahvaltı yapmak niçin önemlidir? 


Cevap:
Kahvaltı yapmak, sağlıklı olmak ve daha sonra acıkarak sağlıksız yiyecekler yememek için önemlidir.


2. Sınıf Türkçe Kitabı Ada Yayıncılık Sayfa 180 Cevapları


1. Etkinlik


Soru : Soruları, okuduğunuz metne ve resimlerine göre cevaplayınız.


Sabahları vücudumuz niçin aç olurmuş?


Cevap:
Uyuduğumuz zaman vücudumuz bir miktar enerji harcadığı için aç olurmuş.


Bilim insanları, kahvaltı yapan çocuklarda neler gözlemlemişler?


Cevap:
Kahvaltı yapan çocukların okulda daha başarılı olduklarını gözlemlemişler.


Kahvaltı yapmayanlar niçin şekerli abur cuburlardan yemek isterlermiş?


Cevap:
Kahvaltı yapmayanlar bir anda açlık hissettikleri ve enerji toplamak için  abur cuburlardan yemek isterlermiş.


İkinci resim, metindeki hangi anlatımı destekliyor?


Cevap:
İkini resim, metindeki okul kantininde abur cubur yerine fındık , kuru üzüm yenmesi anlamını destekliyor.


Sağlıklı atıştırmalıklar nelermiş? Sizce bunlara başka neler eklenebilir? Yazınız.


Cevap:
Sağlıklı atıştırmalıklar meyve veya kuru üzümmüş. Bunlara fındık, fıstık, kuru kayısı, kuru incir , badem, kaju eklenebilir.


Soru : Kahvaltının önemini anlatan bu metinden neler öğrendiniz? Öğrendiğiniz yararlı bilgileri günlük yaşamınızda da uygulayacak mısınız? Kahvaltıda başka neler yemeye karar verdiniz? Arkadaşlarınıza anlatınız.


Cevap:
Kahvaltının önemini anlatan bu metinden sağlıklı beslenmenin önemini, uzmanların bu konuda ne düşündüklerini  ve acıktığımızda ne yapmamız gerektiğini öğrendim. Bunlara dikkat etmeye özen göstereceğim.


2. Sınıf Türkçe Kitabı Ada Yayıncılık Sayfa 181 Cevapları


2. Etkinlik


Soru : Aşağıdaki kelimelerin ve kelime grubunun anlamını önce sözlükten araştırınız. Sonra da kendini tanıtan kelimeyi bulunuz.


Acele olarak ayak üstü yenen yiyeceğim. Sağlıklı olanlarım daha iyidir. Bil bakalım ben kimim?


Cevap: atıştırmalık


Yumurta, et, süt gibi yiyeceklerde bulunurum. Hücrelerin ana maddesiyim. Bil bakalım ben kimim?


Cevap: protein


Organların çalışmasını, vücut ısısını sağlayan besinlerin oluşturduğu gücüm. Bil bakalım ben kimim?


Cevap: enerji


Genellikle sabahları yenen hafif yemeğim. Sağlıklı besinlerle zenginleşirim. Bil bakalım ben kimim?


Cevap: kahvaltı


Kemiklerin gelişip çocukların büyümesi için gerekliyim. Ayrıca dişlerinizi korurum. Sütte, peynirde çokça bulunurum. Bil bakalım ben kimim?


Cevap: kalsiyum


Balkabağı, havuçta, daha birçok meyve ve sebzede bulunurum. Bağırsaklarınızı çalıştırır, yediklerinizi sindirmenize yardımcı olurum. Bil bakalım ben kimim?


Cevap: lifli besin


2. Sınıf Türkçe Kitabı Ada Yayıncılık Sayfa 182 Cevapları


3. Etkinlik


Soru : Aşağıdaki yiyecekleri “kahvaltılık” ve “abur cuburlar” olarak ayırınız. İlgili tepsilere, farklı renk kalemlerle çizerek eşleştiriniz.


Cevap:

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 177-180-181-182-183-184 Cevapları ADA Yayınları
“2. Sınıf Türkçe Kitabı Ada Yayıncılık Sayfa 177-180-181-182-183-184 Cevapları”

2. Sınıf Türkçe Kitabı Ada Yayıncılık Sayfa 183 Cevapları


4. Etkinlik


Soru : Evinizde kahvaltıda yemek için özel olarak hangi yiyecekler yapılır? Örneğin yumurtayı nasıl tüketirsiniz? Bunlardan birini yapılış sırasına göre yazarak tarif ediniz.


Cevap:
Evimizde kahvaltıda özel olarak poğaça , pizza, simit, menemen , sucuklu yumurta ve omlet çeşitleri yapılıyor. Yumurtayı haşlama veya omlet şeklinde tüketmeyi seviyorum. Rafadan yumurta yapmak için önce yumurtalar yıkanır ve cezveye konur. Daha sonra üzerine bir miktar su konur ve kaynaması beklenir. Çok kaynamış sevenler için çok, az kaynamış sevenler için az kaynatılarak servis edilir.


2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 177-180-181-182-183-184 Cevapları ADA Yayınları
“2. Sınıf Türkçe Kitabı Ada Yayıncılık Sayfa 183 Cevapları”

2. Sınıf Türkçe Kitabı Ada Yayıncılık Sayfa 184 Cevapları


5. Etkinlik


Soru : Kahvaltı yapmadan gelen ve okulda abur cubur yiyen bir arkadaşınız var. Bu arkadaşınıza kahvaltı yapmanın niçin önemli olduğunu anlatınız.


Cevap:
Sevgili arkadaşım.
Bende abur cuburları seviyorum. Ancak bu kadar çok yersek ve bunu aç karna yaparsak, sağlıklı olan yiyecekleri tüketmek için midemizde yer kalmaz. Gerekli olan vitaminleri alamaz ve sağlıklı büyüyemeyiz.
Zihnimiz ağır olur ve dersleri anlayamayız. Çok fazla hastalığa yatkın olacağımız için sürekli hastalanırız. Bu hem bizi hem de ailemizi üzer. Aslında kahvaltıda olan yiyecekler çok lezzetli . Sende onlara alışır ve daha sonra arada bunları yersen çok daha iyi hissedeceksin.


İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Sabahları uyandığımız zaman öncelikle bir cama larımızı değiştirir yatağımızı toplar daha soracağım elimizi yüzümüze yıkayarak kahvaltı sofrasına geçeriz.Kahvaltı günün önemli öğünlerinden biridir. Özellikle biz çocukların kahvaltıda yumurta peynir zeytin bal ve süt tüketmesi oldukça önemli vitaminleri almamıza yardımcı olan besin kaynaklarına örnek olarak verilebilir. Ayrıca güne zinde ve güzel başlamak istiyorsan kahvaltımızı düzenli saatlerde eksiksiz bir şekilde yapmalı kahvaltımızı da portakal suyuna da yer vermeliyiz.

  2. Sabah uyandığımız zaman elimizi yüzümüzü yıkar annemizi hazırlamış olduğumuz gibi kahvaltı yiyeceğiz. Kahvaltımızın olmazsa olmazı yumurta portakal suyu peynir zeytin reçel ve süt olmalıdır. Biz çocukların gelişimi için elbetteki kahvaltıyı öğünlerimiz de eksik etmememiz gerekir. Kahvaltı alışkanlığı olan bir insanda güne başlamanın enerjisi ve güne başlamanın aktifliği gözlemlenebilir. Kahvaltımızı tam ve eksiksiz bir şekilde yaptığımız zaman güne enerjik başlarız.

  3. Yukarıdaki Türkçe ödevimizde verilmiş olan soruda önemli bir yemek öğünü olan kahvaltının ne kadar önemli olduğunu özellikle yetişme çağında olan biz çocukların kahvaltıda ne kadar güzel bir şekilde beslenerek boy attıklarını bağışıklıklarını güçlendirdiklerini anlatan birçok soruyu ve cevabı yukarıdaki bilgilerle öğrendik vermiş olduğu soru ve cevaplar sayesinde bu konu iyi bir şekilde anlatın Forum sayfa sitesi sayesinde bu konuları çok iyi bir şekilde anlıyorum ve her zaman sağlıklı beslenme anahtaroğlu olan kahvaltıya dikkat ediyorum.

  4. Yukarıdaki bilgi ve cevaplarla kahvaltının ne kadar önemli olduğunu öğrendim kahvaltı her zaman bizlerin gelişimi güne iyi başlamak güne enerjik başlamak ve güne her zaman sağlıklı başlamak için önemli bir tercih olarak bilinmektedir kahvaltının her önemini bilmeliyiz kahvaltı dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat etmeliyiz özellikle biz çocukların okula başlamadan veya güne başlamadan kahvaltı yapması gerekir.

  5. Evimizde kahvaltıya özel sigaralı börek menemen kızartma patates kızartması biber közlemesi acuka acılı kesme omlet grip gibi birçok alternatif eklemeler yapılabilir. Kahvaltıda severek yediğimiz bu ürünleri her zaman tercih etmeliyiz özellikle yumurtanın yeşil diyen biberin domatesin olduğu ürünleri tercih ederek kahvaltımızı daha zevkli bir şekilde yapabiliriz. Kahvaltı yaptınız mı ona buna benzer ürünleri tercih ederek kahvaltısı daha almadın mı zaman kahvaltı daha lezzetli bir ağrı olur ve değişik tarihlerde annemizin yaptığı yufkalar börekler bazlamalar ekmekli yumurta var da bunlara örnek olarak verilebilir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.