3. Sınıf Fen Bilimleri

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 228-229-230-231 Cevapları MEB Yayınları

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları Atık Pilleri Ne Yapacağız?  Soruları ve Cevapları Sayfa 228 229 230 231


Atık Pilleri Ne Yapacağız?  Soruları ve Cevapları


3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 228 Cevapları


Soru : Evimizde kullandığımız pillerin bitmesi durumunda ne yaparız?


Cevap : Evimizde kullandığımız pillerin bitmesi durumunda ilk olarak evlerimizde atık piller için ayırdığımız kutu içerisine atarız. Ardından bu atık pilleri okullarımızdaki atık kutularına yada çevremizde var olan iş yerlerinin atık kutularına atarak geri dönüşüme kazandırılması gerekmektedir.


Soru : Okulumuzda ya da çevremizde atık pillerle ilgili herhangi bir çalışma var mı?


Cevap : Okulumuzda ya da çevremizde atık pillerle ilgili bir çok çalışma olduğunu ifade edebilirim. Okulumuzda ya da çevremizde atık pillerle ilgili  geri dönüşüm kutuları ve pillerin çevreye verdiği zararlar hakkında afişler yer almaktadır.


Soru : Atık piller çevreye ne gibi zararlar verebilir?


Cevap : Atık piller çevreye verdiği zararlar şunlardır ;

  • Suları kirletmektedir,
  • Yer altı sularını kirletir,
  • Toprakları kirletmektedir,
  • Topraklarla birlikte bitkilere zarar verir,

gibi konularda atık piller çevreye ve bizlerin sağlığına zarar vermektedir.


3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 230 Cevapları


Düşünelim – Yazalım – Paylaşalım


Soru : Atık pillerin çevreye vereceği zararları ve bu konuda yapılması gerekenleri arkadaşlarınızla tartışınız.


Cevap : Atık pillerin çevreye vereceği zararları bir çok konuda dikkat edilmesi gerekmektedir. Atık pillerin çevreye vereceği zararlarını engellemek için arkadaşlarımıza ve arkadaşlarımızda ailelerine atık pillerin zararları hakkında bilgiler vermesi gerekmektedir.

Atık pillerin çevreye vereceği zararları ile ilgili olarak çevremizde var olan iş yerlerine ve okullarımıza kartonlardan geri dönüşüm kutuları yapılarak atık pillerin burada toplanması sağlanmalıdır. Ayrıca kartonlarla afişler hazırlayarak atık pillerin çevremizde ve doğaya nedenli zarar verdiği hakkında afiş ve sloganların oluşturulması gerekmektedir.


3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 231 Cevapları


Göster kendini


Soru :  Aşağıdaki soruların cevaplarını belirtilen karelere yazarak bulmacayı çözelim.


Çamaşır makinesini çalıştıran enerji kaynağı.

Cevap: ŞEHİR ELEKTRİĞİ


Diz üstü bilgisayarların kullandığı elektrik enerjisi.

Cevap: BATARYA


Saatlerin çalışmasını sağlayan enerji kaynağı.

Cevap: PİL


Elektrikli aleti çalıştırmak için fişin takıldığı yer.

Cevap: PRİZ


Isınma amaçlı kullanılan elektrikli aracımız.

Cevap: KLİMA


Kullanım süresi bitmiş piller.

Cevap: ATIK PİL


3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 228-229-230-231 Cevapları MEB Yayınları
“3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 228-229-230-231. Sayfa Cevapları MEB Yayınları”

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Oyuncaklarımız da saatlerimiz ve el fenerlerinde  kullandığımızpiller bittikten sonra o pilleri muhakkak çöpe atmamız gerektiğini bilmeliyiz. Atık piller doğada yıllarca kaldıktan sonra yok olduklarını derslerimizde iş demiştik. Atık piller ayrıca doğaya kimyasal zararlar verdiğini de biliyoruz. Bu yüzden bitmiş pilleri muhakkak pil toplama kutusuna atarak bunları geri dönüşüme kazandırmayı sağlamalıyız. Atık piller atabileceğimiz kutular çevremizde yer alabilir.atık dillerinizi muhakkak çöpler yerine bu kutulara atarak çevremize ne kadar katkıda bulunduğumuzu görebiliriz. Yalnız atık piller değil cam kartonlardan gibi geri dönüşümü sağlanabilecek ürünleri muhakkak geri dönüşüme sağlanmalı ve çöpe atmamalıyız.

  2. Çevremizde görebileceğimiz her ürün muhakkak geri dönüşümü olabilecek ürünlerdir.Bu ürünleri doğaya attığımız zaman dua da bazıları aylar bazıları yıllar bazıları ise daha fazla kalabilirler.bu ürünler kimyasal içerdikleri için dua yaratıldıklarını da veya denize atıldıkları zaman doğaya ve denizlere ne kadar zarar verdiğini tahmin bile edemezsiniz.kullandığımız ürünlerin geri dönüşüme sağlamak için elimizden gelenin en fazlasını yaparak bilinçli vatandaş örneği olabiliriz.örneğin kullandığımız pillerin bittiği zaman çöpe atmamız gerektiğini bilmemiz gerekmektedir. Çöpe atmak yerine geri dönüşüm kutusuna atarak onu dua yeniden kazandırmalıyız. Böyle yaparak  çevre birinci olan vatandaşlar olabiliriz.atık piller doğaya atıldıkları zaman içinde barındıkları kimyasallar sayesinde duaya çok kötü zararlar verdiğini bilebiliriz.bu konuda verdiğiniz bilgiler sayesinde çevremin sağlığı ne kadar önemli olduğunu bir daha hatırlamış oluyorum. Çevre insanoğlunu içinde barındırdığı için temiz ve tüketimi ne kadar az olursa o kadar verimli olacağını bilmeliyiz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.