6. Sınıf Sosyal Bilgiler

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 230-231-232-233-234-235-236 Cevapları MEB Yayınları

Göster

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Milli Dış Politikamız Soruları ve Cevapları Sayfa 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236


Milli Dış Politikamız Soruları ve Cevapları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 230 Cevabı


Soru : Haritadan yararlanarak Türkiye’nin göreceli konumu hakkında neler söyleyebilirsiniz?


Cevap : Haritadan yararlanarak Türkiye’nin göreceli konumu hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Türkiye ön Asya diye bildiğimiz Asya’nın önünde Avrupa’nın hemen arkası da 3 tarafı denizlerle çevrili güney petrol yataklarının olduğu hemen batsında Avrupa birliğinin olduğu hazar üzerinden gereken büyük doğal gaz borularının geçtiği Avrupa’dan boğazlarla ayrılmış olan ticaret yollarının merkezinde gelişmekte olan bir ülkedir.

Asya ve Avrupa katılarına köprü vazifesi görmektedir. 3 tarafı denizlerle çevrilidir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 231 Cevabı


Soru : Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta barış dünyada barış!” sözünü açıklayınız.


Cevap : Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta barış dünyada barış!” sözünü açıklayınız.

Yurtta barış dünyada barış sözüyle Mustafa Kemal Atatürk o günden bugüne ışık tutmuştur. 1931 yılında Atatürk bu sözü söylediği dönemde dünyada hızlı bir şekilde silahlanma yarışı vardı. Doğuda Japonya batıda Almanya ve İtalya diktatör rejimlere doğru vede dış siyasette hırçın rolü oynuyorlardı bunu gören Atatürk Türkiyeyi gelecekte olabilecek bir ikinci dünya savaşına karşı korumak amacıyla bu sözü söylemiştir. Ayrıca o dönemde yurt içinde Şeyh Sait ve Menemen olaylarının gerçekleşmesi Gazi Mustafa Kemal paşayı yurt içerisinde barışçıl hareket etmek durumunda olduğunu söyleyerek ülkede bir güven tazelemiştir. Bugüne ışık tutması ise öncelikle terör olayları ve terörün halk üzerindeki söylemi fikir ayrılıkları ve ülkeyi bölmeye yönelik hareketlerin bertaraf edilmesi ve ülkede bir barış ve birlikteliğin sürmesi için Atatürk’ün bu sözü  bir paroladır.


Ülkemizin dış politikada izlediği yolu belirleyen Atatürk, Sovyetler Birliği’nin dağılacağını tahmin
etmiştir. Bunun için Sovyetler Birliği’nde yaşayan kardeşlerimizle manevi köprülerimizi sağlam tutarak yakınlaşmamızı söylemiştir. 1991 yılına gelindiğinde bağımsızlığını kazanan Türk Cumhuriyetleri
(Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan, Özbekistan, Kazakistan) ile Türkiye arasında kültürel, sosyal, siyasi ve ekonomik ilişkiler hızla gelişmiştir. Azerbaycan ile Türkiye arasındaki Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı iki kardeş ülkenin ekonomik dayanışmasının bir göstergesidir.


Soru : Mustafa Kemal Atatürk’ün, yukarıdaki paragrafta “manevi köprüler” olarak neyi kastettiğini açıklayınız.


Cevap : Dini, kültürel ve soydaş olduğumuz milletlere karşı ilgili olmamız, onlara yardım etmemiz bir olmamız gerektiği ve kardeş ülkelerle ikili bütün kurulan ilişkilere manevi köprüler adı verilmektedir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 232 Cevabı


Soru : TİKA ve TÜRKSOY’un Türk Cumhuriyetleriyle olan ilişkilerimize katkıları nelerdir? Açıklayınız.


Cevap : TİKA ve TÜRKSOY’un Türk Cumhuriyetleriyle olan ilişkilerimize katkıları nelerdir? Açıklayınız.

Türk cumhuriyetleri 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla bağımsızlıklarını kazanmış Türk devletleridir Türk devletlerinin ilk tanıyan ülke Türkiye Cumhuriyeti olmuştur Bu ülkeler Türkiye’ye her zaman bir lider devlet olarak görmüş ve Türkiye’nin desteğini almaktan mutluluk duymuştur. Tika bu devletlerin Ekonomik kalkınmalarını ilerlemelerini ve Türki Cumhuriyetler arasında ticari işbirliği sağlamak açısından hep birlikte kalkınmak için faydalı bir kuruluş olmuştur. Türksoy ise Türk Cumhuriyetleri ve Türkiye Cumhuriyeti arasında kültür alışverişi bakımından faydalı olmuş bu ülkeler arasında üniversite öğrencilerinin eğitimleri üstlenmiş Bu sayede birbirimizi daha iyi tanımamızı ve birlik ve beraberliğimize güçlendirmemiz sağlamıştır.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 233 Cevabı


Soru : Türkiye ve Türk Cumhuriyetleri ile kültürel, sosyal ve siyasi ilişkilerde üniversitelerin etkisini aşağıdaki kutucuklara yazınız.


Cevap : Türkiye ve Türk Cumhuriyetleri ile kültürel, sosyal ve siyasi ilişkilerde üniversitelerin etkisini yazınız.

Türk cumhuriyetleri Türklerin anayurdu olan Orta Asya’da kurulmuş olan yeni Türk devletleridir. 1990 lı yıllardan sonra sovyetler birliğinin dağılmasıyla özgürlüklerini elde etmiş ve yeniden bağımsızlıklarını kazanmışlardır. Bağımsızlıklarını kazanmasıyla Türkiye  bu ülkelere destek çıkmış her anlamda destek vermiştir. Geçmişten günümüze köklerimiz olan kan bağımız olan kendi soydaşlarımız olan bu devletlerle üniversiteler düzeyinde öğrencilerin bizim ülkemizde gelip okumalarında vede bizim öğrencilerin o ülkelere gidip okumalarıyla bu ülkeler arasında kültür alışverişlerimiz gelişmiş ortak yönlerimiz öğrenilmeye başlanmış, aynı Kültürlere sahip olan ve bir millet olma duygusu geliştiren bu birliktelik millet olma çabamızı geliştirmiştir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 234 Cevabı


Soru : Yukarıdaki verilerden yola çıkarak Türk Cumhuriyetlerinden en fazla ve en az ithalat ve ihracat yaptığımız ülkeler hangileridir? Söyleyiniz.


Cevap : En fazla ihracat Azerbaycan devleti ile en az ihracat Kırgızistan devleti ile gerçekleşmektedir. En fazla ithalat Kazakistan Devleti ile, en az ithalat Kırgızistan devleti ile gerçekleşmektedir.


Soru : Yukarıdaki verilerden yola çıkarak sınır komşularımızdan en fazla ve en az ithalat ve ihracat yaptığımız ülkeler hangileridir? Söyleyiniz.


Cevap : En fazla ihracat Irak devleti ile en az ihracat Ermenistan devleti ile gerçekleşmektedir. En fazla ithalat İran Devleti ile, en az ithalat Ermenistan devleti ile gerçekleşmektedir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 235 Cevabı


Soru : Türkiye olarak Suriyeli mültecilere sahip çıkmamızı insani değerler açısından açıklayınız.


Cevap : Türkiye olarak Suriyeli mültecilere sahip çıkmamızı insani değerler açısından açıklayınız.

Suriye savaşı 2011 yılında başlayan bir iç savaştır iç savaşta rejim yanlıları muhalifler ve birçok terör örgütü birbirleriyle savaşmaktadır bu savaşın en büyük zararı siviller olmuştur Suriye’den kaçmaya çalışan siviller Türkiye’nin sınırları açmasıyla Türkiye sığınmışlar kimi siviller ise yasadışı yollara başvurarak Yunanistan ulaşmaya çalışmışlar Oradan da Avrupa’ya göç etme hayali kurmuşlardır Lakin  Suriyelileri  geçim kaynağı olarak gören art niyetli insanlar onları botlara doldurarak Akdeniz sularında ölüme göndermişlerdir bunların içerisinde tüm dünya kamuoyunu üzüntüye boğan Aylan bebek Vakası Suriye iç savaşının acı yüzünü ortaya koyan Simge olmuştur. Bugün Türkiye’de 3,5 milyon Suriyeli yaşamaktadır bunları Türkiye yardımlarda bulunmakta her türlü Bakımlarını sağlamakta muhtaç olan mültecilere sahip çıkmaktadır.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 236 Cevabı


Mevsimlik Tarım İşçileri

Samsun, Ordu, Giresun, Rize, Artvin ve Trabzon illerimizde çay ve fındık hasat zamanında oluşan ihtiyaç nedeniyle; komşumuz olan Gürcistan uyruklu vatandaşlar çalışma izni alarak ülkemizde mevsimlik tarım işlerinde çalışabilecekler. Çay ve fındık işlerinde çalışma süreleri bir yılda doksan gündür.


Soru : Yukarıdaki haberden yola çıkarak sınır komşumuz Gürcistan ile hangi alanda ilişkilerimiz gelişmektedir? Söyleyiniz.


Cevap : Yukarıda yer alan habere göre sınır komşumuz olan Gürcistan ile Ticari alanda ilişkilerimiz gelişmektedir. Ayrıca işçilerin ülkemize gelmesi ile beraber kültürel ve sosyal olarakta iki ülke etkileşime girmektedir.


Aşağıdaki tabloda ülkemizin Türk Cumhuriyetleri ve komşu devletlerle olan kültürel, sosyal, ekonomik ve siyasi ilişkilere ait bilgiler verilmiştir. Verilen bilgilerin ilişkili olduğu alanı işaretleyiniz.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 230-231-232-233-234-235-236 Cevapları MEB Yayınları

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Türkiye’nin göreceli konumunu konumu hakkında söylemek gerekirse Asya ve Avrupa’ya köprü olarak bağlanmıştır üç tarafı denizlerle çevrilidir Türkiye’nin göreceli konumu sayesinde çok zengin bir ülkedir

  2. Mustafa Kemal Atatürk’ün sözü bizlere sürekli olarak barış için nerede olursak olalım mücadele etmemiz gerektiğini ifade etmektedir.

  3. Haritadan yaralanırsak TÜRKİYE, 36° – 42° Kuzey paralelleri ile 26° 45° Doğu meridyenleri arasında yer almaktadır .

  4. Savaşlar bircok toplumda olabiliyor.Bu toplumların ekonomileri zarar görebiliyor. Yalnız savaşlarda en çok yaşlılar ,kadınlar ve çocuk lar zarar görüyor.Savaş insanları tüm etme, hak ve ozgurlukletinden yararlanamıyor,Çocuklar yetim ve öksüz kalabiliyor.Sinir komşumuz olan Suriye deki iç savaşta binlerce insan olmuştur. Bazı inssnlar ise göçe zorlamıştır. Suriye den Turkiye ye birçok insan göç etmiştir .Göç eden insanlar maddi ve manevi destek sağlanmıştır. Buda Türklerin ne kadar yardımsever olduğunu göstermektedir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.