6. Sınıf Sosyal Bilgiler

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 150-151-153 Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Emeğe Saygı Duyuyorum Soruları ve Cevapları Sayfa 150, 151, 152, 153


Emeğe Saygı Duyuyorum Soruları ve Cevapları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 150 Cevabı


İSTANBUL’DA 15 İLÇEDE KORSAN YAYINLA MÜCADELE

İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na muhalefet suçu kapsamında 15 ilçede korsan kitap ve CD ele geçirdi. Ekipler, 40 adrese eş zamanlı baskın düzenledi. Yapılan baskında bandrolsüz kitaplar, CD çoğaltma makineleri ele geçirildi. 30 kişi hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na muhalefet suçundan işlem başlatıldı.


Haber metninde bahsedilen İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü ekiplerinin gösterdiği mücadelenin nedenini söyleyiniz.


Cevap Haber metninde bahsedilen İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü ekiplerinin gösterdiği mücadelenin nedenini ; telif hakları ile ilgili olarak filmleri, sanat ürünlerini korumak olarak kabul edilir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 151 Cevabı


Soru : Bandrolün korsan ürünlerle mücadelede önemi nedir? Açıklayınız.


Cevap : Bandrolün korsan ürünlerle mücadelede önemi nedir? Açıklayınız.

Bandrol devlet tarafından konulan tüm telif hakkı ödenmiş vergisi verilmiş anlamında olan hologram kullanılarak renksiz şerit şeklinde yapılmış bir onaylama Etiketidir. Tekel tarafından onayı olmayan korsan üreticiler tarafından sahtesi yapılamayan koparılınca açılınca belli olan kapaklara yapıştırılan  şerit sistemi o Tekel ürünün sahte olup olmadığını gösterir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 153 Cevabı


Aşağıda bir yazarın yaşadığı olayı anlatan metni okuyunuz ve soruları cevaplayınız.


Size, yazdığım bir kitapla ilgili yaşadıklarımı anlatmak istiyorum. Aylarca emek verdiğim kitabımı sonunda bitirmiştim. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığından telif hakkını aldım. Bir yayınevi ile anlaşarak kitabımı bastırdım ve okuyucularıma sundum. Ancak kitaplarımın okuyucularıma ulaşmadığını öğrendiğimde çok üzüldüm ve hayal kırıklığına uğradım. Bir müddet sonra Emniyet Müdürlüğünün yaptığı bir operasyonda benim kitabımın da içinde olduğu birçok korsan kitabın ele geçirildiğini öğrendim. O zaman anladım ki; benim aylarca verdiğim emek, hırsızlar tarafından çalınmıştı. Korsan diye tabir edilen bu emek hırsızları benim iznim olmadan kitabımı çoğaltarak satmış ve haksız bir şekilde kazanç elde etmişti. Bu durum hem benim hem de devletimizin maddi ve manevi olarak kayıplara uğramasına neden oldu. Bu kayıpların olmaması için biz kitapseverler korsana karşı dikkatli olmalı, üzerinde bandrolü bulunmayan kitapları satın almamalıyız.


1. Yazarın yerinde siz olsaydınız ne hissederdiniz? Duygularınızı paylaşınız.


Cevap : Üzülürdüm. Sosyal medya üzerinden korsan yerine yazarların ve eser sahiplerinin emek karşılığını alması için korsal ürünler yerine orijinal ürünler alması gerektiği hakkında bilinçlendirme yapardım.


2. Bu olumsuzluğun yaşanmaması için kitapseverler olarak bizlere ne gibi görevler düşmektedir? Açıklayınız.


Cevap : Bir kitapsever olarak bizlerin korsan ürünleri ihbar etmemiz ve korsan ürünlerden uzak durmamız gerektiğini bilmemiz ve orijinal ürünleri almamız gerekmektedir.


Soru : Sınıf kitaplığınızdaki eserleri inceleyerek, bu eserleri yasal kılan unsurları tespit ediniz. Bu uygulamaların neden önemli olduğunu söyleyiniz.


Cevap : Sınıf kitaplığınızdaki eserleri inceleyerek, bu eserleri yasal kılan unsurları tespit ediniz.

Maddeler halinde Sınıf kitaplığınızdaki eserleri inceleyerek, bu eserleri yasal kılan unsurları şunlardır ;

  • Kitap üzerinde yer alan yazarlar,
  • Hangi yasal izni ile basıldığı,
  • Yayın evi amblemi ve sözleşmesi,
  • Yayın evinin Anayasadan almış olduğu haklar
  • Kitap içerisinde yer alan araştırma kaynakları

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Yapılan sanatsal faaliyetlerin karşılanması ve saygı için korsan ürünlere hayır demeliyiz.

  2. Barkod sistemi ile beraber korsan ürünlerin satılmasının engellenmesi bir nebze azaltıldı.

  3. korsan bondrolün önemi bunları yapan kişiler devletimize vergi vermemesi ve bizlere sunulan hizmetlerin çalınması anlamına gelir.

  4. Sanatcilar belli emeklersonucunda eserlerini sunarlar.Gelismis teknolojik  bilgisayar sayesinde bu eserlerin korsanlari üretiliyor.Bu sebeble kazanacakları gelirler azaliyor. Emek leri çalınıyor.Bizim elimizden gelen bu ürünleri almamak ve gördüğümüz zaman bunları şikayet etmektir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.