6. Sınıf Sosyal Bilgiler

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 250-251-253 Cevapları Anadol Yayıncılık

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Ülkemizin Üstlendiği Uluslararası Roller Metni Cevapları Sayfa 250, 251, 252, 253


Ülkemizin Üstlendiği Uluslararası Roller Metni Cevapları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 250


Soru : Ülkemizin dünya üzerinde bulunduğu göreceli konumunun ülkemize sağladığı yararlar nelerdir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap :
Ülkemiz coğrafi konumu itibariyle bir Ortadoğu ülkesi olarak görülmektedir. Fakat siyasi yapısıyla bir Avrupa ülkesi vatandaşların %90’lı Müslüman olmasından kaynaklı olarak da Müslüman devlet durumundadır.
Tarihsel özelliğine baktığınız zaman Ortadoğu ülkeleri üzerinde doğal etkisi bulunmaktadır. Türkiye güçlü devletlerce Ortadoğu’yu denetleme etkisi bulunan güçlü devlet olarak görülmektedir. Türkiye petrol ve doğalgaz kaynaklarına yakında olan bir ülkedir. Ayrıca ön Asya ülkesi olmasından dolayı Asya Devletleri ile de arası iyidir.
Ülkemizde bulunan İstanbul ve Çanakkale boğazları deniz ulaşımı açısından önemlidir. Karadeniz Ülkeleri ve Akdeniz ülkelerinin ulaşımını Türkiye kontrolü altında bulundurur. Ülkenin miyiz coğrafi konumundan dolayı elde ettiği ekonomik siyasi askeri ve kültürel güçleri Siyasetini oluşturup yönlendirebilen kendi kararlarını kendiler verebilen jeopolitik konumundan dolayı Asya Avrupa ve Afrika kıtalarının birleştiği kesişim noktasında bulunan bir ülkedir. Bu Üç kıtanın köprü görevini Türkiye üstlenir son yıllarda yapmış oldu. Atılımlarla ve çevresindeki ülkelerle kurmuş olduğu ilişkilerle denge politikası izlemektedir.
Dış Siyasette gayet güçlü olan Türkiye kendi milli Ordu tesisatını kurulmuş İHA siha tiha gibi gelişmiş insansız Savaş araçlarıyla dünyanın ilk sıralarındadır.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 251


Birleşmiş Milletlerden Türkiye’ye övgü dolu sözler
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi, Türkiye’nin Arakan Müslümanlarına yönelik insani yardımlarına ilişkin, “Türkiye insani yardımlarda küresel olarak cömert bir ülke olma özelliğini sürdürüyor.” dedi.
Myanmar’ın Arakan eyaletinde yaşanan karışıklıklardan kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanların, temel insani ihtiyaçlarının karşılanması için talep edilen 434 milyon dolarlık acil fonun 335 milyon dolarının karşılandığını anımsatan Grandi, “Konferansın sonucundan memnunuz. Daha önce talep ettiğimiz 434 milyon dolarlık fonun yaklaşık 4’te 3’ünü bu konferans yoluyla tedarik etmiş olduk.” dedi.
Grandi, Türkiye’nin BM Cenevre Ofisi nezdindeki daimi temsilcisinin “Planlanan projeler ve teslimatlarla Türkiye tarafından (Arakan Müslümanlarına) sağlanan insani yardım miktarı toplamda 50 milyon doları aşacak.” ifadesine de değinerek Türkiye’ye övgüde bulundu. Grandi, “Şunu vurgulamak istiyorum ki Türkiye insani yardımlarda küresel olarak cömert bir ülke olma özelliğini sürdürüyor.” değerlendirmesinde bulundu.


Soru : Okuduğunuz haberden yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Birleşmiş Milletler temsilcisi Türkiye’den neden övgü dolu sözlerle bahsetmiştir?


Cevap :
Birleşmiş milletler temsilcisi Türkiye’nin insani yardımlarından dolayı övgü ile bahsetmektedir.


İnsani yardım alanında üstlendiği rol, ülkemize nasıl katkılar sağlamış olabilir?


Cevap :
İnsani Yardım alanında üstlendiği roller ülkemizde Uluslar Arası platformda Prestij elde etmesini sağlamıştır. Uluslararası Birleşmiş milletler temsilcisi Türkiye’nin cömertliğin övülmemiştir.
Ayrıca ülkemizin yardım ettiği bu insanlar tarafından Türkiye’ye bir kurtarıcı olarak görülmektedir.  Türkiye’nin elini uzattığı ülkelerdeki insanlar Türkiye’ye karşı sempati duymaya başlamıştır. Türk bayrağını gördüğü zaman yardıma yine Türkiye geldi diyerek sevinç çığlıkları atmalarını sağlamıştır.
Bu sayede ülkemiz yabancı bizden çok uzakta olan ülkelerde daha iyi tanınmaya başlamış ülkemize karşı bir özlem oluşmuştur birçok insan turist olarak ülkemizde bunun gibi platformlarda duyduğu için merak ederek araştırılmış ve de ülkemizi gezmeye karar vermiştir. Ülkemiz mazlumların yanında durma konusunda her zaman önde olmasından dolayı dünyada bir kamuoyu oluşturmayı başarmıştır.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 253


Soru : Ülkemizin sahip olduğu siyasi, askerî, ekonomik ve kültürel özelliklere bağlı olarak uluslararası alanda üstlendiği rolleri yazarak sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap :
Siyasi roller : Ülkeler arası diyalogla dostane ilişkiler kurmaya çalışmaktır.
Askerî roller : Barış döneminde dostlara Güven savaş döneminde düşmana korku verebilecek güçte bir Ordu ve Milli Savunma itemlere kurmak bu yönüyle ülkemizi her türlü tehditten korumaktır.
Ekonomik roller : Uluslararası ekonomik ve sosyal işbirliğini sağlamak insanı yardımlarda vicdanlı bir millet olduğunu göstererek devlet politikasında her zaman ihtiyaç sahiplerine desteği vermek güçlü bir ekonomi kurmaya çalışmak güçlü ekonomik anlaşmalarla sağlamaktır.
Kültürel roller : İnsan hakları ve demokrasi ilişkilerini korumak ve güçlendirmek ırkçılığa karşı birlikte hareket etmek hoşgörüsüz ve yabancı düşmanlığını engellemek dünya çevre sorunu gibi durumlarda çözüm aramak ve üretmek ülkelerin sosyal ve kültürel faaliyetlerin de etkinliklere katılarak kültürümüzü dünyaya tanıtmaktır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ülkemizin uluslararası üstlendiği rollerin başında elbetteki ülkemizin en kalabalık şehri olan İstanbul gelmektedir. İstanbul’da bulunan boğazlar Ege Marmara Denizi ve Asya ve Avrupa kıtasından dolayı coğrafi ve ekonomik durumu oldukça önemli bir konu mu belirtmekte ve stratejik dönümü ile birçok ekonomik ve siyasi kapları açmaktadır. Ayrıca Karadeniz bölgesi’nde çokça fındık ve çay üretimi Akdeniz bölgesinde zeytin ve zeytinyağı yapımı turunçgillerin fazla yetişmesi Doğu bölgelerinde ise çeşitli yöresel el sanatları ve yöresel yemekler sebebiyle ülkemizin tanınan ve bilinen bir ülke haline getirmiştir. Ülkemizin 3 tarafı denizlerle kaplı olması doğal güzellikleri ve tarihi eserleri sayesinde de birçok turistin ilgisini çekerek ekonomik ve siyasi kapıları arala maktadır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.