6. Sınıf Sosyal Bilgiler

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 249-250-251-252-253 Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Popüler Kültür ve Biz Soruları ve Cevapları Sayfa 249, 250, 251, 252, 253


Popüler Kültür ve Biz Soruları ve Cevapları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 249 Cevabı


Soru  : Çizgi film karakterlerinden esinlenerek oyuncaklar üretilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Söyleyiniz.


Cevap : Çizgi film karakterlerinden esinlenerek oyuncaklar üretilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Söyleyiniz.

Çizgi film karakterlerinden esinlenerek oyuncaklar üretilmesi hakkında ne düşünüyoruz kimi karakterler iyi kimisi ise kötü olduğundan çocuklarımızın bu tür oyuncaklar ile vakit geçirmesinin ne kadar doğru olduğunu düşünmemek elde değil, bir gün çocuğunuz uçmak isteyebilir, gözünden ateş çıkarmak isteyebilir, bilinç altı okumak isteyebilir bu durum çocuklarımız için bazı sıkıntılı durumlar ortaya çıkarabilir, çocuklar bu durumlardan kötü yönde etkilenirler bu durum büyüme ve gelişimin de kötü rol oynar kimsenin bu durumla karşı karşıya kalmasını istemeyiz.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 250 Cevabı


Soru : Geçmişte popüler olup günümüzde popülerliğini yitiren müzik, film vb. bildiklerinizi söyleyiniz.


Cevap : Geçmişte popüler olup günümüzde popülerliğini yitiren müzik, film vb. bildiklerinizi söyleyiniz.

Geçmişte Popüler olup günümüzde popülerliğini uzaklaşan müzik, Tarkan seni gibi fındık kıran şarkısını ve  Serdar Ortaç karabiberim şarkısını örnek verebiliriz  film için de yeşil çam filmlerini  yada Avşar filmlerini söyleyebiliriz  diziler için de geçmişte olan Çocuklar duymasın, Ezel, Adanalı, ve benzeri  birçok diziler vardır mesela sanatçı gurupları hepsi bir, one drection ve benzeri diyebilir yani geçmişte birçok Popüler olan şeyler günümüzde o kurumların dan uzaktalar Popüler kültür şöyle der kimse Popüler kalmayacak herkesin bir zamanı var ve o zaman bir gün son bulacaktır. Çünkü yeni şeyler görmek ve duymak Popüler kültürün hayatınızdaki etkisidir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 251 Cevabı


Soru : Günümüzde yayınlanan dizi veya sinema filmlerinde bunlara benzer olumsuzluklar var mıdır? Varsa nelerdir? Anlatınız.


Cevap : Günümüzde yayınlanan dizi veya sinema filmlerinde bunlara benzer olumsuzluklar var mıdır? Varsa nelerdir? Anlatınız.

Günümüzde yayınlanan dizi ve sinemalar da benzer olumsuzluklar görülmektedir. Bu tür olumsuzluklar aile yapısına veya kişinin kendisine zarar vermektedir. Bu yüzden RTÜK tarafından film ve diziler incelenmektedir. Bu durum aile ve kişileri sakıncalı durumlardan uzakta tutmaktan ve yayınlanan sakıncalı sahnelere izin vermemekle görevlidir. Günümüzde olan dizi ve sınamalar da  aşk veya aksiyon filmlerinde ki sahneler günümüz gençlerine kötü anlamda örnek olmaktadır. Bu film ve dizilerden esinlen gençler ve çocuklar arkadaşlarına karşı bunları kullanıp zor durumda bırakmaktadırlar bu yüzden yayınlanan film ve dizileri daha iyi niyetli konulara sahip olmasını tüm içtenliğimizle istemeliyiz.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 252 Cevabı


Soru : Hazır yemek tarzı yiyeceklerin zararları hakkında neler biliyorsunuz? Söyleyiniz.


Cevap : Hazır yemek tarzı yiyeceklerin zararları hakkında neler biliyorsunuz? Söyleyiniz.

Hazır yemekler hakkında bilgimiz şunlardır ;

Hazır yemekler alıyor isek  güvenilir olmasına ve genelde sıkça yediğimiz yerlerden yemeliyiz. Çünkü her yer bildiğiniz yerler gibi çıkmıyor. Mutfak temizliği yani yiyeceklerin piştiği yer temiz olması lazım yoksa aksi taktirde büyük sıkıntılar ile karşı karşıya kalabiliriz. Bildiğimiz yerlerden yemekte fayda var. Çünkü nasıl piştiğini içine ne konulduğunda kadar hakim olabiliyorsunuz bu da size güven veriyor. Bir keresinde biz bilmediğimiz bir yerden hazır yemek yiyelim istedik acıkmıştık girdik bir yere ve yemeklerimizi yedik ve hepimiz zehirlendik bu ucuz kurtulduğumuz anlamına geliyordu. Çünkü daha büyük sıkıntılar ortaya çıkabiliyor yani anlayacağımız şu ki bilindik yerlerden yemekte fayda vardır.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 253 Cevabı


Aşağıdaki sorulardan size uygun olan tercihi işaretleyiniz.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 249-250-251-252-253 Cevapları MEB Yayınları
6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 249-250-251-252-253. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Soru : Sorulara verdiğiniz cevaplardan yola çıkarak popüler kültürün hayatınızdaki etkisini yorumlayınız. Ulaştığınız sonuçları aşağıdaki boşluğa yazınız.


Cevap : Popüler kültürün hayatınızdaki etkisini yorumlayınız.

Popüler kültür, kişilerin yaşam tarzlarına kitle iletişim araçları ile ulaşma, yayılma hatta nüfuz etme olanağına sahiptir. Günümüzde bir kitle edinmiştir. Hayat her alanında böyle gözlenmektedir. Kitle iletişim araçlarını sıkça kullanan Popüler kültür yaşam tarzlarını etkilemekte olup kişilere yeni ve popüler yaşam tarzları sunmaktadır. Hayatımızda olan Popüler kültür sıkıca dile gelmekte olan, günümüz insanının yaşam tarzını değiştirerek yeni tarzlar ve yeni hayatlar kazanmaktadır kitleler.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Çizgi film karakterlerinin esinlenerek oyuncak ürütülmesi bence mantıklıdır.çünkü sevdiğimiz çizgi film karakterlerini oyuncakları dökülerek çizgi filmde yaptı oynadığı hikayelere kendi hayatımızda oyuncaklarımız oynayarak hayal gücümüzü geliştirebiliriz benim de sevdiğim çizgi film karakterlerinin oyuncakları vardır

  2. Günümüzde üretilen ve insanların tüketime sunulan bir çok üründe reklamlar ve filmlerle insanların ilgisini çekerek satışlar artırılmaktadır.

  3. Çizgi filim karakterlerinden oyuncak üretilmesinin sebebi çocukların o karaktere hayranlık beslemeleri olmaktadır.

  4. Eskiden çizgi film karakterleri çok sevilirdi.Bunun için bu çizgi film karakterlerinin oyuncakları yapılırdı Çocuklar bu oyuncaklarla severek oynardı.Bunlara örnek olarak şiriner,batman,haydi örnek verilebilir.Zamanımızda teknolojinin ilerlemesiyle yüzlerce çizgi film izleyebiliriz. Bunlardan bazıları zararlı olabilir.Biz çocuklar olarak yaşimıza uygun olan çizgi filmleri izlemeliyiz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.