6. Sınıf Sosyal Bilgiler

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 247-248-249 Cevapları Anadol Yayıncılık

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Ülkemizin Ekonomik İlişkileri Metni Cevapları Sayfa 247, 248, 249


Ülkemizin Ekonomik İlişkileri Metni Cevapları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 247-248-249


Soru : Ülkemiz, ihtiyacından fazla ürettiği ürünleri nasıl değerlendirmektedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap :
Ülkemiz ihtiyacından fazla ürettiği ürünleri ihraç ederek başka ülkelere satarak ticaret yapmaktadır. Bu sayede döviz elde etmiş olur.


Soru : Ülkemizde üretilen ihtiyaç fazlası kuru incir ve tekstil ürünlerini başka ülkelere ihraç ederek gelir elde ederiz. Ülkemizin ihraç ettiği başka hangi ürünleri biliyorsunuz?


Cevap :
Ülkemiz kendisine ait otomobil markası olmamasına rağmen en fazla otomobil parçaları ihraç edilmektedir.
İşlenmemiş altın işlenmiş petrol yağı tişört yelek Demir veya alaşımsız Çelik Çubuk, kadın giyim, halılar ve Tekstil döşemeleri, buzdolabı ve derin dondurucular, kazaklar ve formalar, pistonlu motor parçaları, toplu taşıma araçları, erkek takım elbise ve pantolonları, muhtelif mobilyalar fındık ve kuruyemiş de bir hayli ihraç ürünümüz bulunmaktadır.


Soru : Ülkemizde çıkarılan petrol ve doğal gaz, ihtiyacımızı karşılamadığı için bunları başka ülkelerden ithal etmekteyiz. Ülkemizin ithal ettiği başka hangi ürünleri biliyorsunuz?


Cevap :
Türkiye birçok ürün ithal etmektedir. Bunlar petrol ve doğalgaz ürünleri otomobil elektronik cihazlar hurda demir çelik taş kömürü ilaç insan ile hayvan kanlı ve toksinler kırmızı et canlı büyükbaş hayvan son yıllarda artan meyve ve sebze ithalatı örnek olarak verilebilir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 249


Soru : Aşağıda verilenler hakkındaki düşüncelerinizi defterinize yazınız.


1. Doğal gaz, petrol, elektronik cihazlar ve kakao ülkemizin ithal ettiği ürünlere örnektir. Ülkemizin bu ürünleri niçin ithal ettiğini, kaynaklar ve ihtiyaçlar bakımından değerlendiriniz.


Cevap :
Doğalgaz Petrol elektronik cihazlar ve kakao gibi ürünler ithal eden ülkemiz Doğalgaz ve Petrol ülkemizde çıkmadı veya yeterli kuyuların olmamasından dolayı ithal etmek zorunda kalmaktayız.
Elektronik cihazlar gelişen dünyaya ayak uyduramayan teknolojinin gerisinde kalan ülkemiz elektronik dalında yarışabilecek güçlü firmalara sahip değildir. Şu anda dünya piyasasına hakim üç dört tane büyük firma bulunmaktadır. Bu firmaların dışında elektronik teknolojisi tüm ülkeler tarafından ithal edilmektedir.
Kakao tropik bölge ürünü olduğu için bölgemiz mevsimsel olarak tropik bölge dışarısında olmasından kaynaklı olarak bu ürünü ithal etmek zorundadır.


2. Beyaz eşya, halı, mobilya, demir-çelik ürünleri, fındık ve incir gibi tarım ürünleri ülkemizin ihraç ettiği ürünlere örnektir. Ülkemizin bu ürünleri niçin ihraç ettiğini, kaynaklar ve ihtiyaçlar bakımından değerlendiriniz.


Cevap :
Ülkemiz beyaz aşağı Halı Mobilya Demir Çelik ürünleri fındık ve incir gibi ürünleri ihraç edebilmektedir. Beyaz eşya ihracatında ülkemiz büyük Atılım içerisindedir. Birçok beyaz eşya firmamız vardır. Bu eşyalar insanımız tarafından tercih edildiği gibi dünya tarafından da tercih edilmeye başlamıştır kalitesi dünya standartları içerisindedir ondan dolayı derin dondurucu buzdolabı gibi beyaz eşyalarımız tercih edilmektedir.
Halı bizim milli kültürümüzün bir parçasıdır. Dünyada Türk halısı diye bir üne sahiptir. Bundan dolayı da dünya pazarında halılarımız rağbet görmektedir. Mobilyacılık ülkemizde gelişmiş bir daldır. Oymacılık ve kakmacılıktan ileriye giderek mobilyacılık sektörümüz gelişmiş mobilyalarımız şık ve lüks görünümlü olmasından dolayı dekorasyoncular tarafından tercih edilen modellere sahip olmasından kaynaklı olarak ihraç edilmektedir.
Demir Çelik sektörü son yıllarda hızla gelişen bir sektördür ülkemiz yurtdışından eskimiş hurda demirleri alıp isteyerek demir-çelik olarak yeniden piyasaya sürmektedir. Bu konuda büyük gelişim sağlanmış büyük yatırımlar yapılmıştır. Demir Çelik fabrikalarının olduğu yerlerde büyük limanlar kurularak direkt ihracata gönderilmektedir.
Ülkemiz fındık ve incir üretiminin en fazla olduğu ülkedir dünyanın %90 fındığı ülkemizden dünyaya dağılmaktadır. Bu ürünler ülkemiz dışında neredeyse üretilmeyecek kadar az bulunmaktadır. Bu sebep t-fal damız olan fındık ve incir ihracata gönderilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 6. Sınıf sosyal bilgiler ders kitabı muzda bulunan ülkemizin ürettiği ürünler ve bu ürünlerin ülke içerisinde ve ülke dışında satılıyor olması ihracatı ve ithalatı arttırdığı ve ülke ekonomisine çeşitli yönde etkilediğini söyleyebiliriz. Ülkemizin doğal güzellikleri ve verimli toprakları sayesinde tarımcılık hayvancılık sanayi ve birçok alanda üretimleri yapılmaktadır. Bu resimler sayesinde ülkemiz çeşitli kaynaklardan zengin bir ülke haline gelmiştir. Ülkemizin birçok üretilen ürünleri sayesinde ülkemizin ekonomisi hızla yükselmektedir. Verdiğiniz bilgilerle hem ödevimi tamamladım hem de bu bilgiler sayesinde çeşitli araştırmaların cevabını ulaşabildim.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.