6. Sınıf Sosyal Bilgiler

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 136-138-142 Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Hayatımızdaki Sosyal Bilimler Soruları ve Cevapları Sayfa 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142


Hayatımızdaki Sosyal Bilimler Soruları ve Cevapları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 136 Cevabı


Arkadaşlar, birgün kırtasiyeden hesap makinesi aldım. Eve gittiğimde hesap makinesinin bozuk olduğunu fark ettim. Ürünü fişiyle birlikte iade etmek istediğimde kırtasiyeci bunu kabul etmedi. O anda aklıma tüketici hakları ile ilgili Sosyal Bilgiler dersinde öğrendiğim bilgiler geldi. Bu bilgilerden yola çıkarak ailemle birlikte Tüketici Hakem Heyetine başvurma kararı aldık.


Soru : Arkadaşınız Berra’nın yaşadıklarından yola çıkarak sosyal bilimlerin hayatımıza etkileri hakkında neler söyleyebilirsiniz?


Cevap : Sosyal bilgiler dersi bizlere hayatımız içerisinde bizlere tanınan hakları nasıl kullanmamız ve hangi durumlarda hangi kurumlarda hakkımızı aramamız gerektiği hakkında bizlere bilgiler vermektedir. Kısacası hayat içerisinde sosyal bilimler dersi bizlere yol göstermektedir.


Soru : Yukarıdaki şemada gösterilen sosyal bilimlerden hangilerini biliyorsunuz? Çalışma alanları hakkında bildiklerinizi söyleyiniz.


Ekonomi : Gelir ve gider dengesi ve para paremetreleri hakkında bizlere bilgiler verir.

Arkeoloji : Yer altında var olan tarihi eserleri inceler.

Hukuk : Yasaları ele alan bilim dalıdır.

Sosyoloji : İnsanların davranışını inceleyen bilim dalıdır.

Psikoloji : Canlıların psikolojik davranışlarını inceleyen bilim dalıdır.

Tarih : Zaman içerisinde var olan olayları incelemektedir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 138 Cevabı


Sosyal bilimler hayatımızın her alanında vardır. Bir sosyal bilim olan coğrafyadan edindiğimiz bilgiler günlük hayatımızda bakın nasıl işimize yarıyor. Coğrafya sayesinde; • Küresel ısınma, hava kirliliği vb. küresel çevre sorunları hakkında fikir yürütebiliriz. • Sis, yağmur, kar, dolu vb. meteorolojik olaylarla karşılaştığımızda bu olayların nasıl oluştukları hakkında yorum yapabiliriz. • Yaşadığımız çevrede görülen erozyon, heyelan vb. doğal afetlere karşı alınacak tedbirler konusunda görüş belirtebiliriz. • Sebze ve meyve halinde gördüğümüz tarımsal ürünlerin hangi ilimizde ve bölgemizde daha çok üretildiğini söyleyebiliriz. • Bir turiste yaşadığımız ildeki doğal güzellikler ve tarihî eserler hakkında bilgi verebiliriz. • Yaşadığımız ilin nüfus özellikleri hakkında görüş belirtebiliriz


Bu bilgilerden yola çıkarak sosyal bilimlerin hayatımızdaki yerine sizler hangi örnekleri verebilirsiniz? Söyleyiniz.


Cevap : Sosyal bilgiler dersi bizler günlük hayatımızda, tarihi bölgeler, doğal güzellikler, ekosistem hakkında bilgiler vererek hayatımızı kolaylaştırdığı gözlenmektedir. Sosyal bilgiler dersi ile birlikte geçmiş dönemde yer alan medeniyetler hakkında bilgi ediniriz.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 142 Cevabı


Soru : Ülkemizin başka hangi alanlarda teknolojik ürünler üretmesini istersiniz? Söyleyiniz.


Cevap Ülkemizin başka hangi alanlarda teknolojik ürünler üretmesini istersiniz? Söyleyiniz.

Günler haftalar aylar yıllar geçtikçe teknolojik çok ilerlemektedir şu an itibariyle eski teknoloji ile Yeni teknoloji arasında çok fazla fark vardır örnek verilecek olursa eskiden okullarda Kara tahtalar bulunmaktaydı. Fakat şu anda akıllı tahtalar bulunmaktadır. Ayrıca dersleri görsel destekle eğitim verilmektedir Bunun dışında Eskiden doğada kaybolmayan ürünler poşetler gibi malzemeler kullanılırken Şimdi ise Doğa dostu paketleme ürünleri kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. 6. sınıf sosyal bilgiler ders kitabı cevaplarını hayran kaldım sizlere çok çok teşekkür ederim Sizler sayesinde ödevlerimi eksiksiz bir şekilde tamamlayabiliyor

  2. Ülkemizde katma değeri fazla olan teknolojik ürünlerin üretilmesini isterim. Bu ürünlerle beraber ülkemin ekonomisi güçlü olacağını düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.