6. Sınıf Sosyal Bilgiler

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 204-205-206-207 Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Karar Alma Sürecinde Bende Varım Soruları ve Cevapları Sayfa 204, 205, 206, 207


Karar Alma Sürecinde Bende Varım Soruları ve Cevapları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 204 Cevabı


Soru : Sizi ilgilendiren bir konuyla ilgili düşünceniz alınmadığında neler hissedersiniz? Söyleyiniz.


Cevap : Sizi ilgilendiren bir konuyla ilgili düşünceniz alınmadığında neler hissedersiniz? Söyleyiniz.

Beni ilgilendiren konularda aile veya arkadaş ortamlarında düşüncelerim alınsın isterim, düşüncelerim alınmaz ise kendimi ortamdan soyutlanmış, dışlanmış hissederim. Benimde fikirlerimi alırlarsa eğer kendimi daha iyi hissederim ve her konuda onlara yardımcı olmaya çalışırım.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 205 Cevabı


Soru : Seçimlere katılım oranının yüksek olmasının yönetime katılma süreci açısından önemini açıklayınız.


Cevap : Seçimlere katılım oranının yüksek olmasının yönetime katılma süreci açısından önemini açıklayınız.

Demokratik ülkelerde seçimler halk oylarıyla tarafsız olarak gözlemciler tarafından ve yüksek seçim kurulu gibi tarafsız yargı organları tarafından korunur. Halkın seçimlere katılım oranı eğer çok yüksekse bu demek oluyor ki seçilen hükumet veya yöneticiler halkın kesin iradesiyle seçilmiştir. Katılımın az olduğu bir seçimde seçilen yönetimin ne kadar halk tarafından seçildiği veya kimler tarafından seçildiği kafalarda hep soru işareti bırakır. Seçimlere katılımın fazla olması ülkedeki insanların demokrasiye sahip çıktıklarını gösterir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 206 Cevabı


Tekirdağ’da ÇEVKO Çocuk Tiyatro Oyunu İlgiyle İzlendi
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Başkanlığı ve ÇEVKO Vakfı ile birlikte çevre duyarlılığını arttırmak amacıyla Hayrabolu ilçesinde “Dönüşüm İyi Gelecek” adlı çocuk tiyatrosu etkinliği düzenledi. Minikler, tiyatro oyunu ile çevre temizliğini ve geri dönüşümün önemini eğlenerek
öğrendi. Çevre bilincinin aşılandığı tiyatro oyununda çevreci kedi Çevki, ambalaj atıklarının nasıl
değerlendirilmesi gerektiğini anlattı.


Soru : Bir sivil toplum kuruluşu olan ÇEVKO vakfının tiyatro oyunu, çevre duyarlılığı açısından etkili olmuş mudur? Bu tür faaliyetlerin yapılabilmesi için sivil toplum kuruluşlarına nasıl katkıda bulunabiliriz? Açıklayınız.


Cevap : Evet etkili olmuştur. Çünkü küçük yaştan itibaren bütün insanlara çevre bilinci öğretilmesi amaçlanmaktadır. Bu konu da çevrende var olan kişilere bilgiler vererek ve sivil toplum kuruluşlarında görev alarak katkı sağlayabilirim.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 207 Cevabı


Yozgat Belediyesi Sosyal Medya İhbar Hattını Hayata Geçirdi
Yozgat’ta yaşayan vatandaşların sorunlarının anında çözümü için kolları sıvayan Yozgat Belediyesi, sosyal medya ihbar hattı kurdu.
Yozgat Belediye Başkanı “Yaptığımız bu uygulama ile sosyal medya üzerinden kurulan ihbar hattına gelen şikâyetler hemen çözüme kavuşacak. Gönderilen iletiler anında ilgili birime gönderilerek
vatandaşın mağduriyeti giderilecek. Vatandaşlarımızın huzur ve mutluluğu için bunu yapıyoruz. Hayırlı olsun.”dedi.


Soru : Yukarıdaki haber metninden yola çıkarak, yönetimin karar alma sürecinde sosyal medyanın etkisi hakkında neler söyleyebilirsiniz?


Cevap : Sorunların çözülmesi konusunda hızlı bir mekanizma kurulmuştur. Bu sayede Yozgat Belediye halkın sorunlarını kurumlara hızlı bir şekilde ileterek insanların sorunları zaman kaybetmeden çözmeyi amaçlanmaktadır.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Toplum içerisinde yapılan seçimlerde millet olarak bütün herkesin oy kullanarak toplum içerisinde meclisin yapısının güçlenmesi gerekir.

  2. Toplumla evde okulda ve toplumda her alan bir konu hakkında karar alınacağı zaman o kişilerin düşüncelerinin alınması gerekir.

  3. Çok güzel hazırlanmış bir ödev emeği geçen herkese teşekkür ederim . 1 saat te uğraşıp bitirmeyeceğim ödevi sayenizde 2 5 dakikada bitire biliyorum .

  4. Çevremiz in temiz olmasını istiyorsak yere çöp atma mali ,ağaçları kesmemeli ve birlikte kullandığımız parklara zararbvermemeliyiz.parkta yetişen cim ve çiçekler ezmemeliyiz. Çevreyi korumayı amaç etmiş kuruluşlardan biri de CEVKO dur. Çevre temizliğini ve düzenini esas almıştır. Bizde birer vatandaş olarak çevremize zarar vermemeli cevre izin amaçsız bölgelerini agaclandirmsliyiz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.