6. Sınıf Sosyal Bilgiler

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 186-187-188 Cevapları Anadol Yayıncılık

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Vergimi Ödüyorum Metni Cevapları Sayfa 186, 187, 188


Vergimi Ödüyorum Metni Cevapları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 186-187-188 Cevapları


Soru : Alışveriş yaptıktan sonra neden fiş almalıyız? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap :
Alışverişten sonra aldığımız fiş bizim yapmış olduğumuz alışverişin satıcıdan aldığımız ürün ya da hizmetin kayıtlara geçmesini sağlayan belgedir.
Bu fiş veya fatura sayesinde aldığımız mal üzerindeki vergi kanıtıdır ve ne kadar vergi ödediğinize gösterir alınmayan 5 veya faturalar vergi kaybı ve kaçakçılığına girmiş olur. Ayrıca almış olduğunuz dış veya faturalar hizmet aldığınız Market veya mağazadan üründe çıkabilecek hatalar da tekrar başvuru yapma hakkınızı bize vermiş olur.


Elif: Babacığım! Aldığımız buzdolabının ücretini ödedikten sonra satıcının sana verdiği faturayı (Görsel 5.77) inceleyebilir miyim?
Mehmet Bey: Elbette kızım.
Elif, alışveriş faturasını babasından alır ve incelemeye başlar.
Elif: Hıııımm… Mağaza adı, buzdolabını aldığımız tarih ve saati, toplam tutar… Baba, burada KDV ve karşısında bir para miktarı yazıyor. KDV ne anlama geliyor?
Mehmet Bey: Kızım, fatura veya fişin üzerinde yazan bu KDV harfleri, katma değer vergisinin kısaltmasıdır. Buzdolabına ödediğimiz paranın belli bir miktarını devletimiz vergi olarak almaktadır.
Elif: Baba, vergi ne demek?
Mehmet Bey: Kızım; devletin hizmet sunmak amacıyla doğrudan veya satılan ürünlerin, sağlanan hizmetlerin fiyatlarının üstüne ekleyerek dolaylı olarak vatandaşlardan topladığı paradır.
Elif: Babacığım, mağazaya buzdolabı için ücret verdik. Biz devletimize vergimizi ödemiş mi olduk?
Mehmet Bey: Evet, kızım. Alışverişten sonra fişimizi veya faturamızı alarak vergimizi ödediğimizi belgelendirdik. Vergimizi ödemek bizler için bir vatandaşlık sorumluluğudur. Ödediğimiz paranın belli bir miktarını devlet, mağaza sahibinden vergi olarak alacaktır.
Elif: Babacığım, beni bilgilendirdiğin için teşekkür ederim. Alışverişten sonra fiş veya fatura almanın önemini öğrenmiş oldum. Ben de öğrendiğim bu bilgiyi sınıfta arkadaşlarımla paylaşacağım.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 187 Cevapları


Soru : Okuduğunuz metinden yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Yaptığımız alışverişlerden sonra fiş veya fatura almak niçin önemlidir?


Cevap : Yapmış olduğunuz alışverişten sonra fiş veya fatura alarak alışverişimizi belgelendirilmiş oluruz Ayrıca fiş ve fatura aldığımız ürün üzerinden vergi ödeneceğinin tanıdığı niteliğinde bir beldedir


Vergi nedir? Devletimiz topladığı bu vergileri hangi amaçlarla kullanmaktadır?


Cevap :
Vergi devletin kişilerden ve kurumlardan kanunda belirtilen şekilde kamusal hizmetlerin yapılabilmesi amacıyla aldığı paralara denir. Vergi diğer kamu kurumlarının ve devletin kamu hizmetlerinin sağlanması için kişilerden oturumlardan sorumlu olarak alınır.
Devletin vergilerden topladığı paraları halka hizmet olarak tekrar göndeririz bu hizmetler yol su elektrik baraj havaalanları okullar sağlık hizmetleri aklınıza gelebilecek kamu alanında yapılan tüm hizmetler devletin topladığı vergilerle halka hizmet olarak tekrar gönderilmiş olur.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 187 Cevapları


Soru : Vatandaşlık sorumluluğu ve ülke ekonomisine katkı bakımından vergi vermenin gerekliliğiyle ilgili düşüncelerinizi kompozisyon olarak yazınız.

Yazdığınız kompozisyonu sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız. Kompozisyon yazarken aşağıdaki sözlerden yararlanabilirsiniz.

  • Çiçekler ilgi, çocuklar sevgi, ülkeler vergi ile büyür.
  • Hizmet istiyorsan devletten, vermelisin vergini yürekten.
  • Bayrak bağımsızlığımızın, vergi varlığımızın kanıtıdır.

Cevap :
Devletimizden hizmet istiyorsak vergi vermekten de kaçınmalıyız yürekten verdiğimiz vergilerle Devlet bize hizmet getirir. Vergi Bir ülkenin halkına hizmet götürebilmek için için toplaması gereken ücrettir insanların gelir düzeyine göre vergilendirme sistemi bulunmaktadır aldığımız her ürünün üzerinde KDV vergisi ve de aldığımız araçların üzerinde ÖTV vergisi bulunmaktadır Bu vergiler sayesinde devlet halkına hizmet götürmektedir.
Bugün ülkemizde birçok hizmet istemekte ve almaktayız yol, köprü, Havaalanı, Okul, parklar güvenlik hizmetleri kamusal alanda aklınıza gelebilecek tüm hizmetler bizim verdiğimiz vergilerle sağlanmaktadır kaliteli bir hizmet güvenli bir ülke geleceğe huzurla bakmak isteyen her vatandaşın yapması gereken ilk şey vergisini tam olarak ödemektir vergimizi ödememek vergiden kaçınmak Bizim de hizmet almamızı engelleyecektir çünkü şöyle düşünmeliyiz cebinizde para yok fakat Çocuğunuz sizden oyuncak istiyor çocuğunuza oyuncak alabilir misiniz.
Paranız yoksa doğal olarak işte vergi de böyledir biz vergimizi ödersek devletimizin cebinde parası olan baba gibi hizmet verebileceği bütçesi olacaktır O zaman hizmet istemese bile gerek kalmadan Devletimiz bize yolumuzu da yapar bugün kurduğu hastaneleri gibi büyük hastanelerde kurar İstanbul’da yaptığı Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi büyük Köprüler açar Hatta Çanakkale boğazına 1915 Köprüsü’nü inşa etmeye başlar.
Gördüğümüz gibi Devletimiz hizmet etmeye devam etmekte bu hizmetlerin daha kaliteli daha fazla olabilmesi için bizde aldığımız her ürünün üzerinden vergimizi vermeye devam etmeliyiz Peki bunu nasıl takip ederiz çok basit aldığımız her üründe fişimizi isteyelim fiş fatura gibi belgeler Bizim aldığımız ürünün vergisinin verildiğini gösterir Bu sayede Satın aldığımız firma Bizim vergi verdiğimizi belgeleyerek Kendisi de vergisini devlete ödemek zorunda kalır Unutmayalım vergimizi vermek hizmet gelmesini sağlayan en büyük kaynaktır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Vergiler elbette Bir ülkenin kalkınması ve ülkenin temel ihtiyaçlarını karşılaması için gerekli olarak ödenen parasal ihtiyaçtır. Alışveriş yaptığımız zaman mağazadan herhangi bir ürün aldığımız zaman vergiler kesilmektedir. Ayrıca elektrik su gibi temel ihtiyaçlarımıza da vergi geçerlidir. Verdiğimiz bu vergiler elbette toplu bir şekilde yaşamış olduğumuz sokaklarda parklarda hastanelerde ve çeşitli yerlerde kullanılan gerekli para vardır. Bilinçli bir vatandaş her zaman vergisini tam ve eksiksiz bir şekilde vererek devleti’ni kalkınmasını destekler.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.