6. Sınıf Sosyal Bilgiler

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 26-27-30 Cevapları Anadol Yayıncılık

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Sorunlara Çözüm Buluyorum Metni Cevapları Sayfa 26, 27, 28, 29, 30


Sorunlara Çözüm Buluyorum Metni Cevapları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 26 Cevapları


Soru : Marketten satın aldığınız bir ürünün son kullanma tarihinin geçmiş olduğunu fark ettiğinizde yapılması gerekenler nelerdir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap :
Markette alışveriş yaptıktan sonra aldığım ürünün son kullanma tarihinin geçtiğini fark ettiğimiz de yapmamız gereken tek şey ürünle birlikte alışveriş yaptığımız marketten aldığımız fişle birlikte marketin kasiyerine veya danışma kısmına başvuru yaparak ürünün sorununu beyan etmemiz gerekir.
Market personeli alışveriş yaptığımız ürün ve fişimizi kontrol ettikten sonra, bize ürün iade fişi doldurarak ya yeni bir ürün almamızı sağlar veya ürüne ödediğimiz ücretti tekrar bize öder. Böylelikle tüketici hakkımızı kullanmış oluruz.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 27 Cevapları


Düşünelim Tartışalım


Soru : Zeynep ile babası arasında geçenlerle ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Zeynep ve babası karşılaştıkları sorunun çözümü için ilk önce ne yapmışlardır?


Cevap :
Zeynep ve babası mağaza yetkililerine aldıkları bisikletin fişini göstererek frenlerin bozuk olduğunu söyler fakat mağaza yetkilisi ilgilenmez.


Bir ürün satın alırken ürünün fişini almak niçin önemlidir?


Cevap :
Aldığımız Üründe bir kırık, bozuk, kısacası kusur varsa ve bu kusurun düzeltilmesini istiyorsak çünkü bunun için bir bedel ödemişiz hakkımız olan ı isteriz almış olduğumuz fiş ile mağdur olmamızın önüne geçer, ürünün kusuru giderilmesine yardımcı olur.


Ürünü satan mağaza sahibinin tutumu doğru mudur? Neden?


Cevap :
Ürünü satan mağaza sahibinin tutumu doğru değildir, öncelikle mağdur olduğunu söyleyen müşteriyi dinlemeli çözüm yolu aramalı mağduriyeti gidermeye çalışmalıydı.


Zeynep ve babası karşılaştıkları sorunu nasıl çözmüşlerdir?


Cevap :
Zeynep ve babası Tüketici Hakem Heyetine bir dilekçe yazmış ve dilekçenin cevabına göre bisikletin yenisiyle değiştirilmesini talep etmişlerdir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 30 Cevapları


Sıra Sizde


Soru : Aşağıda Yağmur Hanım ile eşinin karşılaştıkları bir sorun verilmiştir. Yağmur Hanım ile eşinin karşılaştıkları sorunu inceleyiniz ve bu sorunun hak, sorumluluk ve özgürlükler temelinde nasıl çözülmesi gerektiğini defterinize yazınız.


“Yağmur Hanım ve eşi evlerine tencere seti almaya karar verirler. Bunun için Genel Ağ üzerinden ürünleri incelemeye başlarlar. Yaptıkları inceleme ve araştırma sonucunda bir Genel Ağ sitesinde görüp beğendikleri 9 parça tencere setini (Görsel 1.36) satın alırlar. Siparişleri kargo firması aracılığıyla kendilerine ulaştırılır. Yağmur Hanım ve eşi ürünün kutusunu açtıklarında içinde 9 yerine 7 parça ürün olduğunu görürler. Yağmur Hanım hemen ilgili firmayı arayarak durumu anlatır. Ancak firma yetkilileri yaşanan sorunla ilgili bir şey yapamayacaklarını bildirirler.”


Cevap :
Yağmur hanım ve eşi internet üzeri yapmış oldukları alışverişte haksızlığa uğrayarak 9 parça yerine 7 parça yollanmış ürünleri iade etmek istemişler fakat ürün tedarikçisi ürünleri kabul etmeyerek ürünün arkasında olmamış ve de alışveriş yapan kişileri zor durumda bırakarak etik olmayan bir davranış sergilemiştir. .
Bu durum karşısında yapıla bilecek işlem bir dilekçe hazırlanarak tüketici hakem heyetine başvuru yapmaktır. Burada alışveriş yaptığınız ürünün fişi ürünle birlikte istenirse bilir kişiye götürerek hakkımızı araya biliriz. Ayrıca konuyla ilgili tüketici haklarının telefonunu arayarak ta ürün tedarikçisini ticaret bakanlığına şikayet edebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bir ürün satın alırken elbetteki almış olduğum ortamların temiz ve hijyenik olmasına dikkat ederim. Alacağım ürünün son kullanma tarihinin geçmemiş olduğuna dikkat ederim ayrıca paketi patlamış yırtılmış veya renginde görüntüsüne bir değişiklik olan ürünleri tercih etmem. Açıkta Satılmış yiyecekleri ve ürünleri almamak sağlığımız için oldukça önemlidir. Markette alışveriş yaptığımız zaman fişi almayı unutmam. Sağlıklı bir alışveriş yapmak istiyorsa olacağımız ortamların güvenilir olmasına dikkat ederiz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.