6. Sınıf Sosyal Bilgiler

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 139-141-142 Cevapları Anadol Yayıncılık

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Gelecekteki Yaşam Metni Cevapları Sayfa 139, 140, 141, 142


Gelecekteki Yaşam Metni Cevapları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 139 Cevapları


Soru : Evinizde kullandığınız teknolojik aletler günlük yaşamı nasıl kolaylaştırmaktadır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap :
Teknolojik aletler günlük hayatımızı olumlu şekilde kolaylaştırmaktadır. İnsanlar teknolojik aletler sayesinde yaşamlarını kolaylaştırmışlardır teknolojik aletleri hayatımızdan çıkardığımız takdirde birçok şey bize zor gelecektir. Evimizde kullandığımız en basit teknolojik aletler bizim hayatımızda önemli yer kaplamaktadır.
Şöyle düşünebiliriz evimizde bulunan en başta elektrikli çalışan teknolojik aletler olmadığını düşünelim birçok işimiz zorlaşır aydınlatma için kullandığımız lambalardan iletişim için kullandığımız telefonlara çamaşır bulaşık makinesine besinlerimizi sakladığımız buzdolabına kadar mutfakta kullandığımız robotlara evi temizlemek için kullandığımız elektrikli süpürgeye dünyadan haber alabilmek için kullandığımız televizyon radyo bilgisayar gibi iletişim araçlarına hepsi bizim faydamız içindir.
Dünyanın bir yerinde olan bir olayı anında canlı olarak duyar veya izleyebiliriz veya uzakta olan büyüklerimize yakınlarımızı cep telefonlarımızdan yüz yüze görerek konuşma imkanımız da sahibiz gördüğünüz gibi teknoloji hayatı kolaylaştırır. Ayrıca tasarruf yapmamızı da sağlar. Son yıllarda çıkarılan yeni model çamaşır makinaları bulaşık makineleri su tasarrufunda ve elektrik tasarrufunda büyük etkendir.


Görseli Yorumlayalım


Soru : Bilimsel ve teknolojik gelişmeler sonucunda elde edilmiş ürünlerden bazıları aşağıda verilmiştir. Görselleri inceleyiniz. Bu ürünlerin bizlerin yaşamını nasıl etkilediği hakkındaki düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 139-141-142 Cevapları Anadol Yayıncılık
“6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Sayfa 139-140-141-142 Cevapları Anadol Yayıncılık”

Cevap :
1. resimdeki Bir tekerlek tir tekerlek Dünya tarihindeki ilk büyük buluş lardan bir tanesi dir tekerlek sayesinde ağır taşınamayacak büyüklükteki yükler taşınmış bir yerden bir yere giderken bir kişi at veya yaya olarak  giderken bu icatlar atların çekebildiği birçok insanın veya yükün taşına bildiği araçlar üretilmeye başlanmıştır, günümüz dünyasında ise tekerleği olmayan neredeyse hiçbir şey yoktur arabalardan Evimizde kullandığımız beyaz eşyalara yolculuk yapmak için kullandığımız bavullara kadar hepsinin tekerleği vardır tekerlek insan gücünü en az kullanarak iş yapmasını olanak sağlamıştır.
2. Resimdeki bir ampul dür ampulün ilk icadı Edison tarafından yapılmıştır ampul sayesinde bugün insanlar karanlıklarda oturma maktadır aydınlatma için büyük bir devrimdir evlerimizden sokaklara şehirlere dünyanın tamamı buluş sayesinde aydınlatılması dadır ampuller evlere aydınlattığı gibi uyarı cihazlarında kullanılmaktadır en basiti trafik lambalarında işaretli levhalarda veya havaalanında pistlerin aydınlatılmasında lambalardan yararlanılır.
3. Resimdeki bir cep telefonudur cep telefonu son 50 yıl içerisinde icat edilmiş kablolu telefondan bağlantısız baz istasyonları aracılığıyla dünyaya bağlanabilen teknolojinin en ileri düzeyidir bugünkü cep telefonları sadece insanlarla konuşmamızı sağlamakla kalmaz aynı zamanda video fotoğraf çektiği gibi sizi görüntülü olarak karşı tarafla yüz yüze konuşmanızı sağlar Cep telefonunuz varsa oyun oynayabilir sosyal platformlarda Gezebilir veya internet üstünde araştırmak istediğiniz herhangi bir konuyu istediğiniz yerden Bir kütüphaneye gitmeden araştırmanızda imkan tanır cep telefonu doğru kullanıldığı takdirde insanın yararına bir icattır.
4. Resimdeki bir Steteskop dur bu cihaz vücut içinde oluşan sesleri dinlemek amacıyla kullanılan tıbbi bir cihazdır bu cihaz sayesinde doktorlar vücut iç organlarını dinlemeyi başararak rahatsızlığa hızlı şekilde müdahale etme imkanı Bulmuşlardır.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 141 Cevapları


Soru : Mars’ta su bulunmasının gelecekteki yaşam üzerine etkileri neler olabilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap :
Astronot Thomas gezegenine ayak basma için 15-20 yıl kadar zaman bulunmakta fakat Mars üzerinde su bulunması burada bir yaşam olduğunu gösterebilir. Zira akan su yaşam için gereklidir biliyorsunuz ki dünya üzerindeki yaşam suda başlamıştır. Su yaşamın temel kaynağıdır.
Su olmadan hiçbir canlı yaşayamaz suya bağlı olarak yaşam formları oluşur gelecekte Kızıl gezegende Hayat olup olmadığı bu araştırmalar sonucunda ortaya konulacaktır. Mars’ta su bulunması burada bir yaşam formunun oluşmakta olduğunu gösterebilir. Mars’ta gelecek yıllarda insan kolonileri yerleştirilerek su sayesinde bitkiler yetiştirilebilir bitkiler oksijen üretimine imkan verir. Su oksijen ve bitkiler sayesinde besin oluşur Bu sayede Azot döngüsü ve oksijen döngüsü oluşmuş olur. Bir gezegenin yaşanır olabilmesi için azot döngüsünün ve oksijen döngüsünün mutlaka olması gerekir Bu döngüler tamamlandığı takdirde Mars’ta hayat başlayabilir.


Soru : Üç boyutlu yazıcıların yaygınlaşmasının gelecekteki yaşam üzerine etkileri neler olabilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap :
Üç boyutlu yazıcılar ilk olarak 2007 senesinde piyasaya sürülmüştür. Araştırma enstitüleri ve büyük şirketler dışında küçük ve orta seviyeli girişimciler bu teknolojiye ulaşabilmiş nelerdir. Gelişmekte olan bu cihaz henüz insanlara tam olarak ulaşmamıştır. Bu cihazı birçok şirket üniversite ve şahıs ut teknoloji prototip üretimi modelleme eğitim ve küçük parçalarını üretimi için kullanılmaktadır. Gelecekte üç boyut teknolojisi Medikal ve biyoteknoloji sektöründe kullanılmakta yapay organların üretimleri için insan hayatlarını kurtarmalarına kesin gözde bakılmaktadır. Dünya çapında bazı laboratuvarlarda organların üretimi deneysel olarak başlamıştır. Ek olarak yapay damarlar kemik parçaları biyonik göz biyonik kulak gibi birçok fonksiyonda üretim araştırma geliştirme halindedir.
Gelecekteki kullanım alanlarının bir tanesi de uzay koloni inşaatı için üç boyutlu kabiliyeti robotlarının kullanılması olarak öngörülmektedir. Mars ve ay yüzeyinde bulunan toz ve toprak kullanarak potansiyel Korelilerin imarı olacak bu konseptleri inşasında üç boyutlu yazıcılar kullanılacağı öngörülmektedir. Gelecekte daha hafif daha sağlam daha ucuza üretilmiş uçaklarla karşılaşacağız Bu da uzun vadede az yakıt tüketimi kolay bakım çok daha hızlı üretim ve daha az maliyet demek olacak…


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 142 Cevapları


Soru : Aşağıda verilen bilimsel ve teknolojik gelişmelerin gelecekteki yaşam üzerine etkileri ile ilgili düşüncelerinizi noktalı yerlere yazınız.


1. Madenler doğal kaynaklardır. Siz de biliyorsunuz ki dünya üzerinde bulunan doğal kaynaklar zaman içinde tükenebilir. Bilim insanları bu tehlikeye karşılık alternatif kaynaklar bulmak için çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalardan en öne çıkanı ise asteroit madenciliğidir. Mars ile Jüpiter arasında yer alan gök cisimlerine asteroit adı verildiğini fen bilimleri dersinde öğrenmiştiniz. Bilim insanlarına göre dünyada kullanılan çok sayıda maden, asteroitlerin yapısında bulunmaktadır. Asteroitlere uzay araçları göndermenin, asteroitlerdeki madenleri çıkarmanın mümkün olduğu düşünülmektedir. Gelecekte, asteroitlerin yapısında bulunan altın, gümüş, platin, nikel, alüminyum, demir ve kobalt gibi madenlerin elde edilerek insanlığın kullanımına sunulması planlanmaktadır.


Cevap :
Gelecekte hasretlerin yapısında bulunan altın gümüş platin nikel Demir ve kobalt gibi madenleri elde eden ilk ülkeler diğer ülkelerin önüne geçeceklerdir.
Çünkü Madenler bu ülkelerin tekeline girdiği için bu madenlerin hammaddelerini almak isteyen ülkeler bu ülkelerle arasını iyi tutmak zorunda kalacak istedikleri fiyatı da vermek zorunda kalacaktır asteroid madenciliği bir sektör haline gelecek uzayda insansız hareket edebilen robotlar asteroit üstünde maden kazıları yapacaktır.


2. Günümüzde kalp yetmezliği yaşayan insanların önemli bir kısmı yaşamlarını kalp pilleri ile devam ettirebilmektedir. Kalp pillerinin kullanım ömrü sınırlıdır. Bu nedenle kalp yetmezliği olan hastalarının belirli aralıklarla ameliyat edilerek kalp pillerinin değiştirilmesi gerekir. Bu soruna çözüm bulmak isteyen Türk bilim insanı Canan Dağdeviren, giyilebilir kalp pilini icat etti. Dağdeviren’in icat ettiği bu piller kalp yetmezliği olan hastaların kalbinin üzerine yapıştırılacaktır. Pil, kalp ve diğer iç organların hareket enerjisini elektrik enerjisine çevirerek şarj edilecektir. Giyilebilir kalp pili takılan hasta belirli aralıklarla ameliyat olmak zorunda kalmayacaktır.


Cevap :
Giyilebilir kalp pili sayesinde insanların artık kalp yetmezliği diye bir sorunu ortadan kalkacaktır. Çünkü giyilebilir kalp pilleri insanın vücudunun hareketine göre şarj edilecektir. Bu da da hareketli olan vücutta pillerin ömrünün daha uzun olacağı anlamına gelmektedir. Bu buymuş sayesinde insanlar daha Emin şekilde hayatlarını sürdürebileceklerdir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Evimizde kullandığımız teknolojik aletler sayesinde yapmak istediğimiz bir çok ev işini kısa ve hızlı bir şekilde yapabiliyoruz. Örneğim çamaşırları elde yıkamak yerine makineye atıp kısa ve hızlı bir şekilde kıyabiliyor ve emekten tasarruf etmiş oluyoruz. Ayrıca evimizdeki tüm araç geliştiren farklı özellikleri ile günlük hayatımızdaki işler hızla kolaylaştığını görebilmek mümkündür. Ulaşım alanında yapılan yeniliklerin başında elbette tekerleğin icadından sonra gelişen birçok ulaşım aracıdır. Ulaşım araçları sayesinde hızlı ve rahat bir şekilde gidebileceğimiz yere ulaşabiliyor ve ekonomik sosyal ve çeşitli etkinliklerimizde ulaşım araçlarını kullanabiliyoruz. Ayrıca iletişim alanında kullanmış olduğumuz televizyon gazete dergi kıllı telefonlar tabletler günümüzde matbaanın ve genel ağın icadından sonra insanların hayatına girmiş olan en güzel teknolojik ürünler dir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.