6. Sınıf Sosyal Bilgiler

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 241-243-244-245-246-248 Cevapları MEB Yayınları

Göster

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Türkiye Beklenilendir Soruları ve Cevapları Sayfa 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248


Türkiye Beklenilendir Soruları ve Cevapları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 241 Cevabı


Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütünün (UNHCR) 2019 yılı verilerine göre Türkiye, 4 milyon
mülteciye kucak açmış durumdadır. Aynı zamanda TİKA, AFAD vb. kuruluşlar aracılığıyla dünyanın
dört bir tarafında yardım faaliyetlerinde bulunmaktadır.


Soru : Yukarıdaki bilgilerden hareketle Türkiye’nin bölgesinde üstlendiği rolle ilgili neler söyleyebilirsiniz?


Cevap : Türkiye bölgesinde var olan mültecileri koruma ve muhafıza etmektedir. Buda ülkemizi ülkeler konusunda söz hakkı vermektedir. Ülkemiz bu yardımlarla beraber ülkeler arasında sağlam ilişkiler kurmakta ve dayanışma ve ekonomik ilişkiler ve siyasi ilişkilerde yarar sağlamaktadır.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 243 Cevabı


Soru : Türk Silahlı Kuvvetlerinin görevli olduğu her bölgede önemli bir askerî güç olmasının uluslararası alanda etkisi nelerdir? Tartışınız.


Cevap : Türk Silahlı Kuvvetlerinin görevli olduğu her bölgede önemli bir askerî güç olmasının uluslararası alanda etkisi nelerdir? Tartışınız.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin görevli olduğu bölgelerde olan askeri güç olmasının uluslararası alanda şu etkileri var. TSK  karadan, havadan, denizden  gelebilecek her türlü saldırıya karşı  muhafaza etmekle görevlidir. Bir toprak üzerinde askeri gücünün olması şu anlama gelir o toprakların sahibi olduğuna yani savunan ve korunan bir gücün olduğunu söyleyebiliriz, askeri gücün uluslararası ilişkileri de vardır mesela şuanda Türkiye bir askeri ordusu olan  bir ülkedir ve bu ordunun da uluslararası ilişkileri vardır NATO üyesi olması bir uluslararası ilişkidir askeri gücün olması o ülkenin ayakta durmasını sağlar.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 244 Cevabı


Türk, Beklenilendir

Prof. Dr. Tufan GÜNDÜZ’ün anlatımıyla; Türk askeri Saraybosna’da, özel olarak yardıma muhtaç köy ve okulları dolaşıp gerekli yardımlarla donatıyor. Dolaşırken bir köyün muhtarından yardım yapılacakların listesini istiyor. Yardım paketleri ise Türkiye’den kargo ile birliğe gönderiliyor. Köyde listeye göre dağıtım yapılıyor ve köyün ileri gelenlerinden birisi “Biz size listeyi verdiğimizde yardıma muhtaç bir teyzemizi unutmuşuz.” diyor. Teyzenin evi de tepelik bir yerde ve köyün dışındadır. Bizim subaylarımız “Tabii ki yardım edebiliriz.” diyorlar ve diz boyu kara rağmen kutuları omuzlayıp teyzenin evine ulaştırıyorlar. Kapıyı çalıyorlar ve karşılarındaki teyze kapıyı açar açmaz “Türk müsünüz?” diye soruyor. Bizimkiler de “Türküz!” deyince yaşlı teyze “Geleceğinizi biliyordum.” Bizim geleceğimizi bilen milyonlar var. El Bab’da, Halep’te, Musul’da…


Soru : Metinden ve konu başlığından yola çıkarak Türkiye’nin uluslararası alandaki rolünü nasıl açıklarsınız? Söyleyiniz.


Cevap : Metinde yer alan olaya göre bütün dünyada yardıma muhtaç olan ve mazlum olan kişilerin Türkiye Cumhuriyetin yardımını beklediği ve bizlere soydaşlarımıza yardım için sürekli olarak biz Osmanlı torunlarından yardım beklediğini ifade etmektedir. Bu bizlere büyük sorumluluk yüklemekte ve bizlere umut ve turan öyküsü için umut vermektedir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 245 Cevabı


Soru : Petrol ve doğal gaz projeleri için söylenen “boru hattından barış hattına” ifadesi ile ne anlatılmak istenmektedir? Tartışınız.


Cevap : Petrol ve doğal gaz projeleri için söylenen “boru hattından barış hattına” ifadesi ile ne anlatılmak istenmektedir? Tartışınız.

Petrol ve doğal gaz projelerinde ortaya çıkan yani “boru hattından barış hattına” sözünden şu anlamı çıkarırız. Bu projenin yalnızca bir ticaret projesi olmayıp aynı zamanda iki ülkenin veya daha fazla ülkenin bu anlaşma ile sulh ve huzur içinde yaşam sürmeleri için yapılan bir anlaşma sözü olmuştur ve bu tür anlaşmalarda yapılan bu sözler diğer anlaşmalarında yalnızca bir amaç için değil birçok amaç için yapılmasında öncü olmuş insani yardımlaşmaya katkıda bulunmuştur.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 246 Cevabı


1. Türkiye, Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu Projesi sayesinde bugüne kadar hangi ülkeler ile ekonomik iş birliği yapmıştır? Söyleyiniz.


Cevap : Türkiye, Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu Projesi sayesinde bugüne kadar hangi ülkeler ile ekonomik iş birliği yapmıştır? Söyleyiniz.

Bakü Tiflis Kars demir yolu sayesinde ekonomi güç birliği ve ticari anlaşmalarımız sayesinde ülkeye çeşitli kazançlar sağlayacak bizi transit yolların merkezi haline getirecek bir yol olacaktır. Azerbaycan Türkmenistan Özbekistan Kazakistan gibi tarih birlikteliğimiz olan soydaşlarımız kardeş ilkelerle ekonomik iş birliklerimiz ve kültür alışverişimiz gelişecek çin Gürcistan Rusya gibi dost ve ekonomisi güçlü ülkelerle bizimde ticari kazancımız ve ekonomik arttırımlarını bu hat sayesinde gelişerek artacaktır.


2. Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu Projesiyle tarihteki hangi ticaret yolu canlandırılmak istenmiştir? Söyleyiniz.


Cevap : Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu Projesiyle tarihteki hangi ticaret yolu canlandırılmak istenmiştir? Söyleyiniz.

Demir ipek yolu diye bilinen Çin’den başlayıp Avrupa’ya giden bu yolun bir parçası olan bakü tiflis kars demir yolu hem ülkeler arası hemde dünya ticareti açısından birçok ülke üzerinden geçen kıtalar arasın uzun ticari hattır. Bu yol üzerinden geçen trenler ekonomik açıdan daha ucuza daha hızlı ticari ürünleri taşıyacaklar ayrıca kıtalar arası kültür gelişimi sağlanmış olacaktır.


3. Bu ticaret yolu Türkiye’nin uluslararası alanda ekonomik rolünü nasıl etkiler? Tartışınız.


Cevap : Bu ticaret yolu Türkiye’nin uluslararası alanda ekonomik rolünü olumlu yönde etkileyecektir. Ülkemiz bu yollarla birlikte enerji koridorunda yer alacak ve ucuz enerji elde ederek Avrupa’nın ihtiyacı olan enerjini sağlayarak büyük bir güce sahip olacaktır.


Soru : 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın dünyada kutlanan ilk ve tek çocuk bayramı olmasını Türkiye’nin uluslararası rolü açısından nasıl değerlendirirsiniz?


Cevap : 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın dünyada kutlanan ilk ve tek çocuk bayramı olmasını Türkiye’nin uluslararası rolü açısından nasıl değerlendirirsiniz?

23 nisan 1924 yılında gazi Mustafa kemal Atatürk tarafından ulusal bayram olarak ilan edilmiştir. Sadece Türk çocuklarına değil tüm dünya çocuklarına ilan edilmiş bir bayram olmuştur. Dünya üzerinde bir devlet tarafından milli ve çocuklara armağan edilmiş olan ilk bayramdır. Uluslar arası olarak kutlanmaya başlanması ise 1979 yılında 6 ülkenin Türkiye çocuk bayramı için katılım yapmasıyla başlamıştır. Bu yıldan sonra katılımlar artarak 23 nisan Türkiye’mde düzenlenen bir çocuk şöleni haline gelmiştir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 248 Cevabı


Aşağıdaki tabloda Türkiye’nin dünyada siyasi, askerî, ekonomik ve kültürel açılardan üstlendiği uluslararası rolleriyle ilgili bilgiler verilmiştir. Verilen bilgilerin ilişkili olduğu alanı işaretleyiniz. (Aynı açıklamanın birden fazla doğrusu olabilir.)


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 241-243-244-245-246-248 Cevapları MEB Yayınları

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Türk silahlı kuvvetleri’nin görevli olduğu her bölgede önemli bir askeri güç olması uluslar arasında önemli bir rol oynamaktadır çünkü Türk silahlı kuvvetleri yaptığımız silahları korumakla beraber yeni yaptığımız ürünlerin diğer ülkelerle tanımlamasını sağlanmalıdır çünkü Kendi yaptığımız silahlar bizim silahlarımız olarak da tanıtılmalıdır

  2. Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak tüm dünyada söz hakkı elde etmek için kültürel olarak güçlü ve ekonomik olarak sağlam bir yapımız olması gerekir.

  3. Türkiye silahlı kuvvetlerinin her yerde kuvvetli olmasının sebebi türkiyemizin ordumuz yüklü miktarda para harcanmasıdır.

  4. Turkiye Cumhuriyeti Devleti çok güçlü bir millettir. Genç ve gelişmiş ordusuyla milletine güven vermiştir. Dıştan gelecek tehlikelere karşı ordumuz güvenliği sağlamıştır.Türk Silahlı kuvvetleri çıkan yenilikler gelişmiştir.Bu unitede bunları öğrendim ve sorularını arkadaşlarımla çözdüm.Ödevlerini hemen ve doğru bir şekilde bitirdim .

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.