6. Sınıf Sosyal Bilgiler

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 182-183 Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Nitelikli İnsan Gücü ve Gelişen Ekonomi Soruları ve Cevapları Sayfa 182, 183


Nitelikli İnsan Gücü ve Gelişen Ekonomi Soruları ve Cevapları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 182 Cevabı


Soru : Nitelikli insan gücü denildiğinde ne anlıyorsunuz? Söyleyiniz.


Cevap: Nitelikli insan gücü denildiğinde ne anlıyorsunuz? Söyleyiniz.

Nitelikli insan gücü; nitelik kelimesi kaliteli özellikleri fazla olan değerli anlamı taşır. Nitelikli insan iyi bir eğitim sonucu bilgiyi becerikli edindiği bilgiyi birikim mi kullanabilen insan demektir nitelikli insanlar eğitimi olduğu gibi yeterli tecrübeye sahip insanlardan oluşmaktadır Bir ülkenin en büyük ihtiyacı nitelikli insanlara sahip olmaktır Çünkü nitelikli insanlar yapmaları gerekenleri en iyi şekilde yapan insanlar her açıdan tasarruflu olup zamanı en en iyi şekilde kullanan daha verimli olabilmesi için  sürekli çalışırlar.

Ekonomiye katkı sağlarlar öğrenme ve öğretme ye Her zaman merak duyarlar algıları yüksektir sürekli araştırırlar soru sorarlar yeni şeyler keşfederler Bu sayede kendilerini sürekli geliştirdiler  bu yüzden ülkenin nitelikli insanlara her zaman ihtiyacı vardır.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 183 Cevabı


İşçilikten Patronluğa Uzanan Başarı Hikâyesi

Malatya’da temizlik işçisi olarak çalıştığı tekstil fabrikasında iplik üretiminden makinelerin bakımına kadar her şeyi öğrenen Şehriban ŞAHİN, Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) kendi kumaş fabrikasını kurdu. Ailesine ekonomik katkı sağlamak için iş hayatına atılan kadın işçi, kayısı fabrikasında mevsimlik işçi olarak çalışmaya başladı. Çalıştığı şirketin tekstil sektörüne yönelmesi üzerine buradaki görevine temizlik işçisi olarak devam etti. İş yerinde temizlik yapıp personele çay dağıtırken makinelerin nasıl çalıştırılacağını ve bakımını öğrenerek müdürlüğe kadar yükseldi. Bu arada kazandığı parayla kardeşlerini de okutarak yaklaşık 10 yıl önce kendi işinin patronu oldu. İyi yerlere gelebilmek için hem gece gündüz çalıştığını hem de bilgisayar kursuna gittiğini söyledi. “İşi daha profesyonel ve düzgün yapmaya başladık, makinelere de merakım vardı, zaman geçtikçe makineleri söküp takmaya başladım ve işi tamamen öğrendim.” diye konuştu. İplikten kumaşın üretim aşamasına kadar her şeyi öğrendikten sonra işten ayrıldığını ve bir atölye kurarak ticarete atıldığını bildirdi. Beş personelle 24 saat örme penye kumaşı ürettiklerini kaydederek, “Beş makinemiz var. Aylık 60 ton kumaş üretiyoruz. Hedefim makine sayısını çoğaltarak üretimi artırmak.” dedi.


1. Metinde, nitelikli insan gücünde olması gereken özelliklerden hangileri vardır? Yazınız.


Cevap: Metinde yer alan bilgilere göre nitelikli insan gücünde olması gereken özellikler ; bulunduğu alanda makinalar, iş hakkında bütün bilgilere sahip olması gerektiği bilgileri vardır.


2. Nitelikli insan gücü, ülkemiz ekonomisine hangi yönlerden katkı sağlamaktadır? Yazınız.


Cevap: Nitelikli insan gücü, ülkemiz ekonomisine hangi yönlerden katkı sağlamaktadır? Yazınız.

Nitelikli insan gücü yetişmiş insan anlamına gelmektedir. Yeteneklerini ve bilgilerini Ülke ekonomisi için kullanan bu insanlar ülke ekonomisinin büyümesi gelişmesi kalkınması ve ülke refahının yükselmesini sağlarlar. Nitelikli insan gücüne sahip kişiler devlet, millet ve ülke için  kendilerini gösteren ve buna katkı sağlayan kişilerdir. Üretime katkı sağlanması ülkenin bağımsızlığını elde tutarak bir ekonomik güce sahip olması anlamına da geldiğinden hemen her devlet için önemlidir.


3. Çalışmalarıyla nitelikli insan gücünün özelliğini taşıyan kişilere çevrenizden örnekler yazınız.


Cevap: Çalışmalarıyla nitelikli insan gücünün özelliğini taşıyan kişilere çevrenizden örnekler yazınız.

Çalışmalarıyla Nitelikli insan gücünün özelliği taşıyan kişiler bir işte en iyi şekilde yaparak en fazla verimi veren ve iş konusunda en fazla bilgiye sahip olan kişiler olarak ifade edilmesi gerekmektedir.

Ülkemizde ve dünyada sürekli olarak Nitelikli insan gücüne ihtiyaç duyulmakta bazı alanlarda ise Nitelikli insan gücünün olmaması sonucunda mekanizma çok yavaş ilerlemektedir.

Bunun için ülkemizin lise yıllarından itibaren kaynakçılık Madencilik mobilyacılık polislik askerlik öğretmenlik gibi mesleklerin gerektiği bilgileri en iyi şekilde insanlara vermesi gerekmektedir.

Bu bilgilerin verilmesi sonucunda İnsan kendi yapısına uygun en iyi şekilde en uygun mesleği seçmesi o mesleğin var olduğu özelliklere sahip olması sonucunda hemen hemen bütün alanlarda Nitelikli insan gücüne sahip olacaktır. Bu da bize ve ülkemize ve vatandaşlara bir işte en fazla almaya gelecek verimi vererek daha iyi ve daha iyi çalışma ortamlarının sağlanmasına yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. İş adamları sürekli olarak nitelikli insan gücünün olmadığını söylendiği için meslek liselerine daha çok önem verilmeye başlandı.

  2. Ülkemizde olan fabrikalar mühendis yerine teknisyen yada teknikerler almaya başladı bunun sebebi ise altta çalışan insaların pek kalmadığı içindir.

  3. Nitelikli insan kendini geliştirmiş ve eğitimli insan demektir.Nitelikli insanın ülkesine bircok  faydası olabilir. Nitelikli insanlarin ekonomiye de faydaları vardır. Örneğin  bilim üzerine eğitim alan niteliklin insanlar birçok icatlar yapabilir. Nitelikli bir eğitmen başarılı bireyler getirebilir.Nitelikli bir insan olmak için eğitime önem vermeliyiz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.