6. Sınıf Sosyal Bilgiler

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 143-144-145-146 Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Bilim ve Teknolojide Değişim Soruları ve Cevapları Sayfa 143, 144, 145, 146


Bilim ve Teknolojide Değişim Soruları ve Cevapları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 143 Cevabı


Soru : Teknolojinin sürekli değişmesi ve ilerlemesi hayatımızı nasıl etkilemektedir? Söyleyiniz.


Cevap : Teknolojinin sürekli değişmesi ve ilerlemesi hayatımızı nasıl etkilemektedir? Söyleyiniz.

Bilginin gelişmesi ile teknoloji gelişir teknolojinin gelişmesi ile Bilgi köksallar sürekli teknolojinin ilerlemesi teknolojik cihazların hayatımıza girmesini sağlamıştır bu teknolojik cihazlar da sürekli ilerleme kaydetmiştir 1 yıl önce çıkan telefon 1 yıl sonra daha yüksek özellikle olarak karşımıza çıkıyor sürekli bir gelişim halinde teknoloji bilgisayarlar tabletler akıllı saatler istediğiniz şeyi konuşarak öğrenebileceğiniz tarayıcılar hatta kendini park edebilen araçlar daha birçok gelişmeler hayatımızın içine girmekte. Bu gelişmeler bizim hayatımızı kolaylaştırır bilgileri kolaylıkla elde etmemizi sağlar.


Soru : Teknolojinin giderek daha da geliştirdiği icatlar, insanların hayatını nasıl etkileyecektir? Düşüncelerinizi belirtiniz.


Cevap : Teknolojinin giderek daha da geliştirdiği icatlar, insanların hayatını nasıl etkileyecektir?

Teknolojinin giderek daha da geliştirdiği icatlar insanların hayatında etkili görev dağılımı yapmamızı sağlayacak çeşitli görevlerde artık Elektronik ya da çeşitli araçlar robotlar olacağı için geçirdiğimiz zaman azalacaktır. Böylece kendimize daha çok zamanımız kalacak herkesin refah seviyesi artacak insanlar daha farklı alanlara kültür ve sanatlara odaklanarak.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 144 Cevabı


Soru : Teknolojik gelişmeler doğrultusunda sürekli olarak güncellenen robotlar, sosyal hayatın hangi alanlarında karşımıza çıkmaktadır? Söyleyiniz.


Cevap : Teknolojik gelişmeler doğrultusunda sürekli olarak güncellenen robotlar, sosyal hayatın hangi alanlarında karşımıza çıkmaktadır? Söyleyiniz.

Teknolojinin gelişmesi Mühendislik alanlarına yatırım yapılması sayesinde gerçekleşmektedir teknoloji gittikçe makineleşme ve gelişmektedir makineler insanların etrafını sarmak da ve üretimden tüketime kadar insanların yerini almaktadır.


Günümüzde teknoloji hayatımızın önemli bir parçası hâline gelmiştir. Bu teknolojilerden biri nanoteknolojidir. Örnek olarak ayakkabı sanayisinde nanoteknolojiden yararlanarak ısı koruması sağlayan, tabanında insanı zinde tutan ve enerji sağlayan ürünler elde etmek için çalışmalar sürmektedir. Tekstil alanında hafif, kurşun geçirmeyen, leke tutmayan, mikrop barındırmayan ve yazın serin, kışın sıcak tutan kumaşlar üretmek için de nanoteknolojik araştırmalar yapılmaktadır. Kısaca nanoteknolojiden yararlanarak hayatın her alanında kullanılan araç- gereç ve ürünlerde iyileştirmeler yapılabilecektir. Tıpta nanoteknoloji ile hastalıkların önüne geçilebilecek, hücreler tamir edilebilecek ve yaşlanma yavaşlatılabilecektir. Böylece ileri yaşlardaki birisi kendisini daha genç hissedebilecektir. Bir süper bilgisayar tarafından kontrol edilen ve vücudumuzun yapay bağışıklık sistemini oluşturacak nanorobot ordularının üretilmesi ile sağlam bir bağışıklık sistemimiz olabilecektir.


Soru : Bu bilimsel ve teknolojik gelişmeler gerçekleştiğinde hayatımızda ne tür değişiklikler yaşanabilir? Tartışınız.


Cevap : Bu bilimsel ve teknolojik gelişmeler gerçekleştiğinde hayatımızda her alanda değişiklikler yaşanmaktadır. Sağlık alanında artık bir çok hastalık kolaylıkla çözülebilir, tekstil alanında uygun ve rahat kıyafetler elde edilecek ve askeri alanda artık güvenli kıyafetler elde edilebilecektir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 145 Cevabı


Soru : Yapay zekâ gelecekte hayatımızı hangi yönlerden etkileyebilir? Düşüncelerinizi paylaşınız.


Cevap : Yapay zekâ gelecekte hayatımızı hangi yönlerden etkileyebilir?

Yapay Zeka bilgisayarların insan gibi düşünüp insan gibi zekasını kullanmasıdır. Yapay zekaların çalışma mantığı insanlar gibidir. Deneme yanılma yöntemi ile kendini geliştirir yapay zekalar gelecekte fabrikalarda İnsanların yapacağı işleri yapabilecek bir doktorun bilgisine sahip olacak ve de öğrendikçe sürekli gelişecek.


Soru : Teknolojideki bu gelişmelerin katkıları yanında olumsuzlukları da vardır. Bu olumsuzluklar neler olabilir? Tartışınız.


Cevap : Teknolojideki bu gelişmelerin katkıları yanında olumsuzlukları da vardır. Bu olumsuzluklar neler olabilir? Tartışınız.

Günümüzde insanlar teknoloji ile iç içe yaşarlar bu teknoloji İnsanların hayatında kolaylıklar sağlar bu kolaylıkların yanı sıra teknoloji insanlara zararlı oldu yönleri de vardır bilgisayarlar televizyonlar telefonlar bize faydaları olduğu kadar gözlerimizi bozar radyasyon kansere yol açar. Doğal gaz ev ısınmasında yardımcı olduğu kadar patladığı durumda canımızdan olabiliriz. Bulaşık makineleri çamaşır makineleri şofbenler elektrikle ısındığı için suyun içinden elektrik geçer ve insan vücudun dengesini bozar arabaların egzozlarından çıkan gazlar da ozon tabakasına zarar verir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 146 Cevabı


Aşağıda verilen teknolojik gelişmelerin gelecekte hayatımızı nasıl etkileyeceğine dair düşüncelerinizi boşluklara yazınız.


4.17: Çip (elektronik devrelerin yerleştirildiği yarı iletken malzeme) : Veriler elde etmede ve canlıların kontrollünde kolay bir şekilde kullanılabilir.

4.18: Uçan Araçlar : Trafik sorununu çözlerek daha hızlı ve güvenli bir şekilde trafik akışı sağlanacaktır.

4.19: İnsansız Hava Araçları (Drone) : Tarama, askeri, sipariş ve kargo ulaşımında kolay bir gezinme sağlanacaktır.

4.20: Sanal Klavye : Taşıma sıkıntısı olmadan kolay bir şekilde veri işlenmesi gerçekleşebilir.

4.21: Sürücüsüz Otomobiller : Güvenli bir şekilde uzun yollarda yolculuk yapılarak insan gücünden tasarruf edilerek daha güvenli taşıma sağlanabilir.

4.22: Akıllı Ev : Enerji tasarrufu sağlanarak kolay bir şekilde işlerimizin güvenli bir şekilde ve işlerinin olması sağlanmaktadır.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Yapılan icatlarla beraber insanların hayatları çok fazla rahatlamıştır. Zaten icatlar insanların ihtiyaçları doğrultusunda bilim adamları ve mucitler tarafından yapılmaktadır.

  2. Teknolojik alanında yapılan bir çok icatların ilerlemesi ile sürekli olarak insanların var olan yaşamında az güç ile bir çok iş yapabilmektedir.

  3. Teknolojinin fazla hızlı ilerlemesi bizi tembelliğe ve aşırı kiloya sürüklüyor . bu yüzden teknolojiyi gerektiğinden fazla kullanmamalıyız .

  4. Teknoloji nin bize kattigi birçok faydaları yanında zararları vardır. Mesala eskiden çocuklar sokakta oynardı.Ama şimdi çocuklar bilgisayar oyunlarıyla oynuyor.Bu çocuklar mutsuz ve hareketsiz kalıyor.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.