6. Sınıf Sosyal Bilgiler

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 208-209-210-211-212 Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Demokrasi Her Yerde Soruları ve Cevapları Sayfa 208, 209, 210, 211, 212


Demokrasi Her Yerde Soruları ve Cevapları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 208 Cevabı


Soru : Seçimlerde her vatandaşın bir oy kullanma hakkına sahip olması, demokrasinin hangi özelliğini gösterir? Söyleyiniz.


Cevap : Seçimlerde her vatandaşın bir oy kullanma hakkına sahip olması, demokrasinin hangi özelliğini gösterir? Söyleyiniz.

Seçimlerde her vatandaşın bir oy kullanma hakkına sahip olması ülkemizde eşit haklara sahip olduğunu gösterir.Demokratik ülkelerde her insanın seçme ve seçilme hakkı vardır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ün dediği gibi Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir. Yani milletimizin her ferdinin seçme ve seçilme hakkı vardır bu hakları sonuna kadar kullanmaktadır. Günümüzde herkes muhtar belediye başkanı milletvekili  olmak için aday olabilir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 209 Cevabı


Soru : Ev, okul ve toplumda demokratik bir yaşam sürmek neden önemlidir? Tartışınız.


Cevap : Ev, okul ve toplumda demokratik bir yaşam sürmek neden önemlidir? Tartışınız. 

Toplumun en küçük yapı birimi ev ve ailedir. Demokrasi aileden başlayarak okula okul hayatından toplum hayatına toplum hayatından da tüm halka yayılır bu sayede toplumdaki her birey kendi hakkını özgürlüğünü bilir vede başka kimsenin hakkını yemez bu sayede herkes eşit olmuş olur.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 210 Cevabı


Soru : 15 Temmuz gecesi halkımızın birlik ve beraberlik içerisinde darbeye karşı çıkmasını demokrasi bilinci açısından nasıl yorumlarsınız? Söyleyiniz.


Cevap : 15 Temmuz gecesi halkımızın birlik ve beraberlik içerisinde darbeye karşı çıkmasını demokrasi bilinci açısından nasıl yorumlarsınız? Söyleyiniz.

Darbeler demokratik olmayan halk tarafından seçilmemiş baskı ve dikta rejimleridir. Darbe bir ülkeyi ilerletmez geriye götürür. Halkın seçme ve seçilme özgürlüğünü ulusal meclisi yok sayar. Darbeler Türkiye’ye her zaman büyük acılar yaşatmıştır. Darbe her zaman demokrasiyi sekteye uğratmış baskının insanların hür düşünemediği özgürlüklerin sınırlandığı bir ortam oluşturmuştur. 15 temmuzda insanlar yıllar önce yaşadıkları bu acıları göz önüne alarak kendi seçtiği yönetime sahip çıkmış demokrasiyi devam ettirmiştir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 211 Cevabı


Soru : 15 Temmuzda darbeciler, TBMM’yi bombalayarak neyi amaçlamışlardır? Açıklayınız.


Cevap : 15 Temmuzda darbeciler, TBMM’yi bombalayarak neyi amaçlamışlardır? Açıklayınız.

Demokrasi siyasal denetimin doğrudan doğruya halkın yada düzenli aralıklarla halkın özgürce seçtiği temsilcilerin elinde bulunduğu toplumsal ve ekonomik durumu ne olursa olsun Tüm yurttaşların eşit sayıldığı yönetim biçimi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Türk milletini bağımsızlığını haklarını özgürlüğünü demokrasinin simgesidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi olmadan halkın yönetimde söz sahibi olması imkansızdır. TBMM’yi bombalayarak halkın bağımsızlığını özgürlüğünü demokratik  seçilmişleri yok etmek istemişlerdir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 212 Cevabı


Günlük hayatta hepimiz mutlaka ya bir otobüs durağında ya da bir yemek sırasında sıraya girilmesi gereken durumlarla karşılaşmışızdır. İnsanların böyle durumlarda sıraya girmesi aile ve okulda yeterli derecede demokratik tutum kazanmış olması nedeniyledir. Nitekim toplum hayatı diğerlerinin haklarına saygıyı ve kendi sorumluluklarımızı yerine getirmeyi gerektirir.


Soru : Metinden ve görselden hareketle aşağıdaki boşluğa demokratik bir toplumda olması gereken özellikleri yazınız.


Cevap : Demokratik bir toplumda olması gereken özelliklerin başında birbirimizin haklarına saygılı olmamız gerektiği ifade edilmektedir. İnsanlar ilk olarak toplum içinde haklarına uyarak demokratik bir toplumun temeli atılması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. 15 Temmuzda bizlerin bağımsızlığımıza darbe vurmaya çalışan darbeciler milletin çekici ile karşılaştı.

  2. 15 temmuz Türk milletimi tüm dünyaya bu dünyaya gelecek tehlikelere karşı milletin dimdik duracağını gösterdi.

  3. 15 temmuz gecesi demokrasiye yapılmaya çalışılan hain darbe girişimine milletimizin karşı durduğu bir geceydi .

  4. Türk milleti birbirine çok bağlı bir millettir.Türk milleti yönetiminde demokrasiyi esas almistir. Seçme ve seçilme hakkı vatandaşlarımıza 18 yaşından sonra verilir.Vatandaş seçme seçilme hakkıyla istediği yöneticiyi başa getirebilir.Bu en büyük ozgurluklerimizden biridir. Bu hakkı bize Mustafa Kemal Atatürk  vermiştir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.