6. Sınıf Sosyal Bilgiler

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 14-15-16 Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim Soruları ve Cevapları Sayfa 14, 15, 16


Toplumdaki Rollerim Soruları ve Cevapları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 14 Cevabı


Soru : Takım sporunda görevli bir sporcunun görevini yapmasının, takım başarısındaki önemi hakkında neler söyleyebilirsiniz?


Cevap: Takım sporunda görevli bir sporcunun görevini yapmasının, takım başarısındaki önemi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Takım sporunda görevli bir sporcu iseniz takımın başarısı için birlikte hareket ederek ve görevinizi iyi yaptığınız takdirde başarıyı yakalarsınız. Takim bir kişiden fazla olan spor dalıdır, bireysel hareket edemediğiniz soporlardır. Bu yüzden takım sporlarında başarı yakalamak için görevli olduğunuz işleri iyi yaptığınız taktirde takım için uğraş göstermiş ve başarı yakalamış olursunuz.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 15 Cevabı


Soru : Rolleri değiştikçe Hüseyin Bey’in sorumluluklarının da değişmesiyle ilgili neler söyleyebilirsiniz?


Cevap:

Rolleri değiştikçe Hüseyin Bey’in sorumluluklarının da değişmesiyle ilgili söyleyeceklerimiz maddeler halinde şunlardır ;

Hüseyin Bey, çocuk rolündeyken anne ve babasına ev içerisinde yardımcı olan ve ev içerinde kendi üstüne düşen sorumlulukları yerine getiren bir çocuk rolünü üstlenmektedir.

Hüseyin Bey, okula başladığında okul araç ve gereçlerini koruyan, okul kurallarına uyan, derslerine çalışan, arkadaşlarıyla uyumlu olmaya çalışan bir öğrenci rolünü üstlenmektedir.

Hüseyin Bey, öğretmen olduğunda sorumlulukları daha fazla olmuştur. Öğrencilerin yetiştirmenin sorumluluğu dahilinde hareket ederek gelecek nesillere çocukları yetiştiren bir öğretmen rolünü üstlenmektedir.

Hüseyin Bey, baba olduğunda ailesini koruyan, çocuklarına her konuda örnek davranışlar sergileyen , bütün gereksinimlerine karşılamaya çalışan bir ebeveyn rolünü üstlenmektedir.

Hüseyin Bey, yönetici olduğunda ise, sorumlulukları daha da artmıştır. Bu durumun farkında olan biridir. İşçileri ve çalıştığı yeri en iyi şekilde yönetme gibi sorumluluk üstlenmektedir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 16 Cevabı


Ortaokul 6. sınıf öğrencisi olan Mustafa sabah yatağından kalktı, yüzünü yıkadı, yatağını düzeltti. Annesi, babası, babaannesi ve küçük kardeşiyle kahvaltısını yaptıktan sonra okul servisine binip okula gitti, derse başladı. Okulun çevre koruma kulübünün faaliyetlerine üye olarak katıldı. Okuldan eve okul servisiyle dönen Mustafa, arkadaşlarıyla dışarıda oyun oynamak için annesinden izin istedi. Ona izin veren annesi gelirken ekmek almasını söyledi. Arkadaşlarıyla oynadığı maçta kalecilik yapan Mustafa, marketten ekmek alıp eve döndü.


Soru : Verilen parçada Mustafa gün boyunca hangi roller içerisinde bulunmuştur? Yazınız.


Cevap: Öğrenci, çocuk, takımın ve kulübün bir parçası olmuş ve roller de görev almıştır.


Soru : Aşağıdaki tabloya içinde bulunduğunuz grup ya da kurum adlarını, buradaki rollerinizi ve sizden beklenen davranışları yazınız.


Cevap: 10 tane örnek yazılacak…

Aile = Çocuk = Anne ve babama yardımcı olmak

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Hüseyin Bey hayatında bir ogretmese başka bir sorumluluguda ise baba olması öğretmen olarak çalışıp baba olduğu için para kazanır ve ailesine katkı sağlar Hüseyin Bey bu şekilde iki tane sorumluluğu olur bu sorumluluğu ise öğretmenliği bittiği zaman sadece baba kalır Hüseyin Bey iki tane sorumluluğu olduğu için ikiside zorlu sorumluluklar olduğu için yorulur. Kısacası herkesin sorumlulukları vardır herkese kendi sorumluluğunu yerine getirmek zorundadır. Hüseyin Bey’de hayatinda öğretmen olup ailesine para kazanıyor ve baba olarak ailesine katkı sağlıyor bizde bir öğrenci olarak okuyoruz ve eve geldiğimizde ise evlat oluyoruz.Bu hayatta herkesin çoğu sorumluluğu vardır.Sorumlulukları olduğu için hayatta bu sorumluluklarını yerine getirmeleri lazımdır.

  2. Takım ve grup olarak yapılan faaliyetler bireyler verilen görevleri en iyi şekilde yaparak grup veya takımların başarılısının sağlanması gerekir.

  3. Toplum içinde yaşamak bazı sorumlulukları getirir. Bazen bu sorumluluk lar takım oyunlarında geçerlidir.takım oyunlarında birbirimizin kararlarına saygı duymalıyız. Beraber  çalıştığımız zaman daha verimli oluruz.Başarılı olmayı böyle destekleriz.

  4. Harika site,harika cevaplar bana çok yardımcı oldunuz umarım herkez benim gibi bu siteden faydalanır………..

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.