6. Sınıf Sosyal Bilgiler

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 27-28-29-30-31-32 Cevapları MEB Yayınları

Göster

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kır Çiçekleri Gibiyiz Rengarenk Soruları ve Cevapları Sayfa 27, 28, 29, 30, 31, 32


Kır Çiçekleri Gibiyiz Rengarenk Soruları ve Cevapları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 27 Cevabı


Soru : Ülkemizi bir çiçek bahçesine benzetebilir miyiz? Bahçeyi toplumu oluşturan farklılıklar bütünü olarak düşünürsek neler söyleyebiliriz?


Cevap:

Ülkemizde bir çiçek bahçesinde benzetebiliriz toplumu oluşturan farkların bütünü olarak düşünürsek çiçek bahçesinde birçok farklı çiçek bulunmaktadır bu farklı çiçekler her zaman bizim farklılıklarımızı göstermektedir bir farklılık yaşamaktayız ama farklılıklar bizi birbirimize ayırmamak’ta aksinekenetlenmek değil bu farklılıklar dinimiz dilimiz ten rengimiz ve birçok şeye meydana gelmektedir aslında hepimiz çiçek bahçesindeki en güzel çiçeğidir ve bütün olarak daha da güzel harika çiçek bahçesi oluşturdunuz. Bu çiçek bahçesi dünyanın en güzel çiçek bahçesidir. Bu çiçek bahçesine kimse güzelliği ile geçemeyecektir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 28 Cevabı


1. Adım : Sizden, aşağıda verilen mesleklerle ilgili resimler çizmeniz istenmektedir. Önemli olan seçtiğiniz mesleği çizerek anlatabilmenizdir. Arkadaşlarınızla paylaşmak istemezseniz kimse resimlerinizi görmeyecektir. Meslekler; pilot, çiftçi, hemşire, halterci, futbolcu, cerrah, avukat, terzi.


– Kaç kişi çiftçiyi, halterciyi, futbolcuyu, avukatı ve cerrahı kadın olarak çizdi?


Cevap: Bu etkinliği sınıfımızla birlikte yapmanız gerekmektedir.


– Kaç kişi hemşireyi ve terziyi erkek olarak çizdi?


Cevap: Bu etkinliği sınıfımızla birlikte yapmanız gerekmektedir.


– Sizce bazı meslekleri neden sadece kadınlarla ya da sadece erkeklerle ilişkilendiriyoruz?


Cevap:   Sizce bazı meslekleri neden sadece kadınlarla ya da sadece erkeklerle ilişkilendiriyoruz?

Bence malsın mesleklerin sadece kadınlar ya da erkeklerle ilişkilendirme sebebi ailemizin çevremizin ve toplumun bizim yönlendirilmesi bize koyduğu koşullardır. Bu koşullar kafamızdaki sınırlardır aslında sınırları hiç geçemeyeceğim izi zannederiz ama aslında sınırlar bizim hayal gücümüzün eseridir sinirleri geçebileceğimiz e kadın ve erkeklerin eşit şartlarda her mesleği yapabileceğini bilmeliyiz bu koyduğumuz sınırlamalar istediğimiz mesleği bulamama insanlara kötü davranma veya karşı cinsini küçümseme veya yükseltme gibi kötü davranışlara gidebilir hepimiz eşit olup eşit bireylerizdir. Bunun için kadın ve erkek meslekler arasında ayrım yapmaksızın her meslek isteyen herkes olabileceğini bilmeliyiz.


– Kadın ve erkek ayrımı olmadan herkes her mesleği yapabilir mi? Nedenleriyle birlikte söyleyiniz.


Cevap: Kadın ve erkek ayrımı olmadan herkes her mesleği yapabilir mi? Nedenleriyle birlikte söyleyiniz.

Kadın ve erkek ayrımı olmadan Herkes her mesleği kısmi olarak yapabileceğini kabul etmek gerekmektedir. Ancak kadın ve erkeklerin yaratılış bakımından ve güç bakımından farklı yönlerde farklı üstünlükleri olabilir.

Örnek vermek gerekirse bir erkeğin güç gerektiren konularda daha üstün olduğunu ifade etmek daha doğru olacaktır. Öte yandan zihinsel ve beyin yönünden iş gücü gerektiren konularda genel olarak kadınların daha başarılı olduğunu ifade edebiliriz.

İşte bu nedenle kadın ve erkek ayrımı olmadan Herkes her mesleği yapabilir ancak herkesten aynı verimliliği elde edeceğimiz söz konusu değildir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 29 Cevabı


Yaşamdan Bir Öykü
“Yürürken, kâğıt toplarken, sabahtan akşama bitap düşene kadar çalışırken hep yüzlerini seyrediyorum insanların. Okumak için kitap aldığım kitapçılar bile ön yargılı bana.”
19 yaşındaki genç, kâğıt toplayarak annesi ile üç kardeşini geçindiriyor. Sonra annesi de hayatını
kaybediyor. O ise hâlâ Ankara’da kâğıt toplayarak hayatını sürdürüyor. Okumayı çok seven genç, seyyar kitapçıdan kitaplar alarak kendini geliştiriyor. Genç adamı en çok üzen şeylerden birisi de kâğıt
topladığı arabanın yanında kitap okurken insanların ona bakışı


Soru : Genç adamı üzen insanların bu davranışları hakkında neler söyleyebilirsiniz?


Cevap: Bu davranışların doğru olmadığını ifade etmek gerekmektedir. İnsanların önyargılı olmaması hayat içerisinde kendi çabaları ile kağıt toplayarak hayatını devam ettirmeye çalışanlara saygı duyması gerekmektedir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 30 Cevabı


Çocukların İçindeki Mozart’ı Keşfedin
Oğlunun yaşadıklarını anlatan anne, otizmli çocuklara bakış açısının ve ön yargının kırılması
gerektiğini söylüyor. Otizmli çocuklara karşı ön yargılı olunmasının yanlış olduğunu ifade eden anne
otizmli çocukların, çoğu zaman yaşıtlarından daha çabuk öğrendiğini, derslerde bu yüzden sıkıntılar
yaşadıklarını belirtiyor. Çocuğunun otizmli olduğunu öğrenince olumsuz tavır takınanlara tepkisini
“Mozart’ın otizmli olduğunu biliyoruz, bu çocukların içinde bir Mozart aramak varken bu ön yargı
neden?” şeklinde gösteriyor.

Otizmli çocuklara kendilerini geliştirmek için fırsat verilmesi gerektiğini belirten anne, bu çocuklara
fırsat verildiği takdirde çok şey başaracaklarını dile getirdi. Anne, “Otizmli çocuklarımızın özelliği bizi
anlayamamaları, bizi anladıkları an olay bitecek. Onlara kendimizi anlatmamız lazım, çocuklarımızı
saklamak, gizlemek, üstünü örtmek değil. Çocuklar saklandıkça, iyi yerlere gelen örnekleri görülmedikçe
bu ön yargılar devam edecektir.” şeklinde anlatıyor.


1. Anne, otizmli çocuklara karşı gösterilen hangi davranışlardan rahatsız olmaktadır? Söyleyiniz.


Cevap: Anne, otizmli çocuklara karşı var olan ön yargılı olmaya ve onları anlamaya ve kendimizi anlatmama konusunda rahatsız olmaktadır.


2. Yaşadığınız çevrede özel gereksinimi olan bireyler var mıdır? Bu bireylere karşı nasıl davranmamız gerektiğini açıklayınız.


Cevap: Yaşadığınız çevrede özel gereksinimi olan bireyler var mıdır?

Hemen hemen bütün çevrede özel gereksinimli olan bireylerin bulunduğu halk içerisinde kabul edilmesi gereken bir olgu olarak kabul edilir.

Özel gereksinimli bireylere sürekli olarak karşılaştığımızda yardımsever dayanışma ve güler yüzlü bir şekilde onları karşılamalı onların ayırt edici özelliklerini bir kenara bırakarak sürekli olarak en iyi şekilde güzel sözler ve güzel davranışlar çerçevesinde yardımlaşmamız ve Sohbet etmemiz gerekiyor.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 31 Cevabı


Soru : Günümüzde insanların dinî, etnik ve mezhep ayrımı yapmadan bir arada barış ve huzur içinde yaşaması için gerekli olan hususlar nelerdir? Söyleyiniz.


Cevap: Günümüzde insanların dinî, etnik ve mezhep ayrımı yapmadan bir arada barış ve huzur içinde yaşaması için gerekli olan hususlar nelerdir? Söyleyiniz.

Günümüzde insanların dini etnik ve mezhep ayrımı yapmadan bir arada barış içinde yaşaması için gerekli olan unsurlar saygıdır saygı yaparak insanların içinde hiçbir fark gözetmeksizin iyi davranmalıyız çünkü din etnik ve mezhep ayrımı yaparak insanların kalbini bilemeyiz insanların kalbinde iyi ve kötü olduklarını anlamadan onlara kötü davranamayız.insanların kalbini açmadan bakmadan onların kötü ve iyi olduklarını anlayamayız bu yüzden farklılıklara saygı göstermeliyiz. İnsanlar birbirlerine sayın göstermedikçe çevrede huzur kalmaz savaşlar olur bunun için çevremize saygı göstermeli farklılıklara saygı göstermeliyiz özellikle toplumda huzur ve barış olur.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 32 Cevabı


Kilimlerdeki desenlere tek tek baktığımızda bir anlam ifade etmezler. Desenler bir araya gelince zenginliğe dönüşür. Renkler desenleri, desenler motifleri, motifler de kilimi oluştururken farklılıklar bir sanata dönüşmüştür.


Soru : Verilen ifade ile kilimi ilişkilendirerek “Hepimiz aynı kilimin desenleriyiz.” konulu bir kompozisyon yazınız.


Cevap:

Hepimiz güzel ülkemizde farklı dil din ırk ve mezheplere sahip insanlarla birlikte yaşıyoruz Burada hep farklılık Ülkemiz adına bir zenginlik anlamına geliyor.

Bu yüzden insanlar arasında farklılıklara saygı ve hoşgörü duygusunun olması huzurlu bir yaşam için çok gereklidir insanları dinine mezhebine veya ırkına göre sevmemeliyiz yaradandan ötürü Yaradılanı sevmeliyiz Eğer bu insan bizden değil bunun soyu farklı Dini farklı diye düşünürsek farklılıklara saygı duymuyoruz demektir Oysa herkesi yaradan bizi de yaratmıştır kilimin desenleri farklı olmasına rağmen bir araya geldiğinde çok güzel bir görüntü oluşturur yani her desem kilim için zenginlik demektir ülkemizde yaşayan dini ırkı mezhebi farklı olan insanlarda tek başına bir şey ifade etmeyebilir Fakat her bir ülkemize zenginlik Katar bunun için bir araya bir arada yaşamaya barış ve kardeşlik içinde yaşamayı önem vermeliyiz böyle yaparsak toplum huzuru için de çok faydalı bir iş yapmış oluruz.

Sonuç olarak insanları dinine ırkına göre değil de yaradandan ötürü sevmeli hoș görmeliyiz her farklılığın bir Zenginliğin bir zenginlik olduğu bilinciyle Hareket edersek doğru yoldayız demektir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Toplum içerisinde güçlü olmak için toplum içerisinde var olan farklılıklara saygı duyarak hayatımıza bir arada devam ettirmemiz gerekir.

  2. Toplum dayanışma ve yardımlaşma olgusu açısından din, dil, ırk, mezhep fark etmeden herkesi bir sayarak farklılıklara saygı duyarak hoşgörü içerisinde olmalıyız.

  3. Günümüzdeki insanların tenin tene , dilin dile , kültürlerin kültürlüğe üstünlüğü olmaması lazım .

  4. Ülkemizin dört  bir yani güzelliklerle doludurÜlkemiz dört mevsimiyle , tarihi güzellikleriyle eşsiz bir ülkedir.Ülkemizin kıymetini bilmek koruyup kollamaliyiz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.