6. Sınıf Sosyal Bilgiler

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 21-25 Cevapları Anadol Yayıncılık

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Yardımlaşma ve Dayanışma Metni Cevapları Sayfa 21, 22, 23, 24, 25


Yardımlaşma ve Dayanışma Metni Cevapları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 21 Cevapları


Soru : İnsanların yardımlaşma ve dayanışma içinde olması niçin önemlidir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap :
Yardımlaşma ve dayanışmanın toplum içerisinde bulunan fertlerin sahip olması gereken en güzel özelliklerinden bir tanesidir. Bir arada yaşayan insanlar sürekli yardımlaşma içerisinde olmaları durumunda daha mutlu hem de daha huzurlu olurlar. Kapı komşumuz ile el ele vererek bir iş ortaya koymak kadar keyifli başka bir iş yoktur.
İnsanların yardımlaşmak sayesinde yardıma muhtaç kimselerin ihtiyaçları giderilebilir. Bu gibi yardımlar sayesinde muhtaç kimselerin yanlış hallerde bulunması önlenmiş olur. İnsanlar arasında sevgi ve muhabbet bağı kurulur insanlar toplumda kötülüklerin yanında iyiliğinde olduğunu görmüş olur.
Ayrıca dinimizde Müslümanlara yardım etmelerini öğütlemiştir, Çünkü yardım ettikleri insanlar zor durumlarını aştıklarında kendileri de yardımlaşmanın tadına vardıkları için yardım etmeye çabalayacaklardır. Zekat sadaka gibi yardımlar Müslümanların aralarında birlik ve beraberliğin yaşatıldığı  gösterir. Yardımlaşma sınıf farkının aşılmasında etkili rol oynar yardımlaşmanın olduğu toplumlar sağlıklı toplumlar huzurlu ve mutlu olacaktır.


Düşünelim Tartışalım


Soru : Okuduğunuz haberlerden yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Kızılay, yaşanan depremden hemen sonra hangi çalışmaları yapmıştır? Bu çalışmaların toplumsal yardımlaşma açısından önemi nedir?


Cevap :
Kızılay yaşanan depremlerden hemen sonra bölgeye ilk yardımları getiren kuruluşumuz dur bölgeden yaralarını sarmak için öncelikle depremzedelere sıcak yemek hizmeti vermeye başlar.
Daha sonra insanları hızlı bir şekilde barınma ihtiyacından dolayı Çadır kent kurarak insanları buraya yerleştirir daha sonra insanların ihtiyacına göre temiz giysiler gıda yardımları yapılarak depremzedelere sağlıklı bir ortam oluşturmayı amaçlar Kızılay ülkemizin en iyi örgütlenmiş yardımlaşma kuruluşudur.


Akçakısrak mahallesinde yaşayan insanlar nasıl bir dayanışma örneği ortaya koymuşlardır? Bu insanların dayanışma içinde hareket etmelerinin önemi nedir?


Cevap :
Akçakısrak Mahallesi’nde yaşayan insanlar üzümlerini pekmez yapmak için toplamışlar üzüm pekmezi kaynatma içinde mahalledeki insanlarla dayanışma örneği göstermişlerdir. Bu insanlar birbirleri ile dayanışma içerisinde hareket etmeleri ile hem işleri daha hızlı kolay yapmışlar  hem de toplumsal Birlik içerisinde dayanışma içerisinde iş yapmışlardır.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 25 Cevapları


Soru : Aşağıda verilen uygulamanın, ülkemizde toplumsal birlikteliğin oluşmasına katkıları nelerdir? Düşüncelerinizi defterinize yazarak sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.


Ülkemizde birçok belediyenin giysi kumbarası (Görsel 1.25) uygulaması bulunmaktadır. İnsanlar kullanmadıkları kıyafet, ayakkabı ve tekstil ürünlerini giysi kumbaralarına bırakmaktadır. Belediye çalışanları belirli aralıklarla kumbaralarda biriken ürünleri alarak ayrıştırma merkezine götürmektedir. Burada kullanılabilir olan ürünler, gerekli temizlikleri yapılarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır.


Cevap :
Ülkemizde birçok belediye şu anda giysi ayakkabı Tekstil kumbarası gibi uygulamalarla insanların elindeki ihtiyaç fazlası olan ürünleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya çalışmaktadırlar.
Bu sayede toplumda birlik ve beraberlik sağlanması amaçlanmaktadır. Bu tür uygulamalar son derece etkilidir. Yardımlaşma ve dayanışmanın varlığı toplumda huzur ve güven ortamını oluşturmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yardımlaşma ve dayanışma denince aklımıza yardıma ihtiyacı olan bir insana veya bir canlıya yardım etmek zor durumda kalmış bir bireyin yardımına koşmak elbette ki elimizden gelen maddi manevi olanaklarla karşımızdaki insana destek çıkmak gelmektedir. Zor durumda kalmış bir insana yardım ettiğimiz zaman elbette huzurlu ve mutlu oluruz. Toplumu güçlendiren ve beraber şekilde hareket ettirmeye yardımcı olan dayanışmayı Türk milleti her zaman benimsemiştir. Birlikte yardımlaşarak ve dayanışma içerisinde elbette ki bütün sorunları ortadan kaldırabilir veya sorunların çözümünü bulabiliriz. Yetim öksüz dul doğal afetlerde zor durumda kalmış salgın hastalıklarda yardıma ihtiyacı olan savaşlarda zor duruma düşen hasta insanlara yaşlı insanlara yardım etmek ve bu yardımlara çevremizde yaygınlaştırmak elbette oldukça güzel kapıları bizlere açar.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.