6. Sınıf Sosyal Bilgiler

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 17-19-20-21-22-23-25-26 Cevapları MEB Yayınları

Göster

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Bizi Biz Yapanlar Cevapları Sayfa 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26


Bizi Biz Yapanlar Metni Soruları ve Cevapları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 17 Cevabı


1. Millî takımlarımızın galibiyetlerinde millet olarak duyduğumuz ortak sevinci, millî birlik ve beraberlik açısından nasıl değerlendiriyorsunuz? Söyleyiniz.


Cevap: Millî takımlarımızın galibiyetlerinde millet olarak duyduğumuz ortak sevinci, millî birlik ve beraberlik açısından nasıl değerlendiriyorsunuz? Söyleyiniz.

Milli takımımızın üzerinde ay yıldız bulunmaktadır o formayı giyen Tüm oyuncularımız bu gururu taşır Biz de izleyerek onlara destek vererek bu gurura ortak oluruz milli takımları izlerken tüm millet olarak Tek Yürek oluruz milli takımın kazanması ülkemizde büyük sevince sebep olur bu sevincin sonunda millet olarak kenetlenmiş oluruz birlik ve beraberliğimiz artmış olur.


2. Gelenek ve göreneklerimizden bildiklerinizi söyleyiniz.


Cevap: Gelenek ve göreneklerimizden bildiklerinizi söyleyiniz.

Gelenek ve göreneklerimiz bizim örf ve adetlerimizdir. Bizlere büyüklerimizden yani atalarımızdan mirastır. Bu gelenek ve görenekler şöyledir. Düğün, halk oyunları, türkü ve deyiş, bayramlarımızdır. Gelenek ve göreneklerimize sahip çıkmalıyız çünkü onlar bizim tarihimiz ve bu tarihimizin zamanla yok olmasını istemeyiz. Bizlere ve sonraki kuşaklara ulaşması için atalarımızdan kalan gelenek ve görenekleri unutmayıp, uygulamamız gerekmektedir. Tarihimiz boyunca büyüklerimiz şöyle konulmuştur. Nereden geldiğini bilinmeyen nereye gideceğini de bilemez bu söz çok anlamlı ve gayet güzel bir söz dür. Bu yüzden atalarımızın bize bırakmış olduğu bu mirası uygulayarak sonraki kuşaklara aktarmalıyız.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 19 Cevabı


Soru : Komşuluk ilişkilerinin toplumsal birlik ve dayanışmaya katkıları hakkında neler söyleyebilirsiniz?


Cevap: Komşuluk ilişkilerinin toplumsal birlik ve dayanışmaya katkıları hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Komşuluk ilişkileri birlik olmaktır Peygamberimiz sallallahu Aleyhisselam bir hadisinde komşu komşunun külüne muhtaçtır demiştir. Yani hayatımızda komşunuzla ilişkilerimizi ilerletmeli birlik ve dayanışmaya Özen göstermeliyiz komşularımızla beraber vakit geçirmek için onlara bir tabak yemek götürerek hal hatır sormaları komşumuzu sevindirecek ve aranızdaki ilişkiyi iletecektir komşuluk ilişkileri ne kadar çok gelişirse insanlar o kadar mutlu olacaktır komşularla beraber birçok etkinlik düzenlenebilir beraber yemek günleri olabilir beraber çay saatleri gibi birçok etkinlik düzenlenebilir hem sosyal çevremizin gelişmesi hem de yeni insanlarla tanışmak için ve yeni dostlar edinmek hepinizi mutlu edecektir yeni komşular yeni hayatlar


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 20 Cevabı


Soru : Türkçenin önemine dair afişler yan tarafta verilmiştir. Afişleri inceleyip düşüncelerinizi söyleyiniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 17-19-20-21-22-23-25-26 Cevapları MEB Yayınları
6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 17-18-19-20-21-22-23-24-25-26. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Cevap: Afişte Türk dile giren Türkçe karşılığı olmasına rağmen özenti bir şekilde farklı yabancı dil kullanmamız konu alınmaktadır. Bizlere düşen Türk dilini korumak ve tüm dünyaya yaymaktır.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 21 Cevabı


Soru : Aşağıdaki afişleri inceleyerek Türkçenin toplumsal birlik oluşturmadaki rolü üzerine bir kompozisyon yazınız.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 17-19-20-21-22-23-25-26 Cevapları MEB Yayınları
6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 21 Cevabı

Cevap:

Türkçe’nin toplumsal Birlik oluşturmadaki rolü toplum içerisinde aynı dili konuşan insanların varlığı nedeniyle büyük ölçüde aktif olarak rol aldığını ifade etmek gerekir.

Insanlar belli duygular çerçevesinde bir araya gelerek toplumsal dayanışma ve yardımlaşma çerçevesinde Birlik olarak hareket ederler. Insanlar dil din ırk mezhep gibi olgularla Tek Yumruk haline gelerek Birlik oluştururlar. Dünyanın her yerinde konuşulan Türkçe sayesinde insanlar belli bir duygular çerçevesinde bir araya gelerek toplumsal dayanışma olgusunu en üst seviyeye çıkararak birlik olma rolünü üstlenen Türkçe sahip çıkarlar.

Sonuç olarak bizlerin Birlik halinde bir arada tutan Türkçe diline korumamız muhafaza etmemiz ve dünya yayarak birlik duyduğumuzu en üst seviyeye çıkarmanız gerekmektedir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 22 Cevabı


Soru : Çanakkale Şehitliği’nde yurdumuzun her tarafından şehitlerimizin bulunmasını, millî birlik ve beraberlik açısından nasıl yorumlarsınız? Söyleyiniz.


Cevap:

Çanakkale şehitlerimizin yurdun her yerinde bulunmasının sebebi bizim birlik ve beraberlik içinde olmamız sayesindedir. Birlik beraberlik sayesinde yurdumuzun bir köşesinde bile yurdumuzun her yerinden gelen insanlarla o birliğe o düşmanlara karşı direniş göstermektir. Birlik olmak bunu gerektirmektedir bir vücudun organları gibi nasıl bir organ rahatsızlanıyorsa diğer organda canı ağrır bunun için savaşır. Bizde bir vücudun organları gibiyiz birlik beraberlik içindeyiz bu birlik beraberlik hiçbir ayrım gözetmeksizin devam ederse Türkiye cumhuriyeti ebediyen ayakta kalacaktır zaten biz Türk cumhuriyeti olarak Arap’ı Kürt’ü Türk’ü Çerkezi ve daha binlercesi birlik beraberlik içinde yaşıyoruz ve bu ebediyen sürmesi dileğiyle.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 23 Cevabı


Soru : Gelenek ve göreneklerimizin önemli bir parçası olan düğünlerimizin toplumsal birlik ve dayanışmaya katkısı hakkında neler söyleyebilirsiniz?


Cevap:

Evliliğe adım atan birisi düğün yapacağı zaman düğün esnasında gelin ve damadın akrabaları eve yeni eşyalar alırlar düğünde her iki tarafında arkadaşları ve akrabaları taki ve para takarak genç çiftlere yardımcı olurlar. Bunun sonucunda toplumun en küçük parçası alile kurulurken yardımcı olunmuş olur. Düğünler hem eğlence hemde yardımlaşma törenidir düğünler sayesinde uzakta olan akrabalar dostlar ve arkadaşlar tekrar buluşur. Bu sayede birlik ve beraberlik ortamı oluşmuş olur.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 25 Cevabı


Osmanlı Evlerinde “Oda”

Osmanlı evlerinde “oda” esas yaşama alanını, yaşamın bütününü kapsar. O odada gününüzü geçirir, misafir kabul eder, sohbet edersiniz, aile içi konuşmalarınızı yaparsınız. Bütün eşyalarınız o odanın bir duvarındaki dolaptadır. Mobilya denen taşınan nesne, odanın ortasında yoktur. Döşemeler sade ve gözleri yormayan renklerden oluşur. Bu evlerde yaşayan insan, sedire oturduğu zaman elini pencereden dışarı sarkıtır, yağmuru elinde hisseder, köşeye oturup güneşi seyreder. Aynı zamanda sokağı takip edebilir, neredeyse gelen geçen herkese selam verme imkânına sahiptir. Bir taraftan bahçeyi görür. Dünyanın ortasında dört istikameti fark edecek bir ortamda yaşama hakkına sahip olur.


Soru : “Bu evlerde yaşayan insan, aynı zamanda sokağı takip edebilir, neredeyse gelen geçen herkese selam verme imkânına sahiptir.” ifadesinden yola çıkarak böyle bir evin toplumsal birliktelikteki rolü hakkında neler söyleyebilirsiniz? Tartışınız.


Cevap: Toplum içerisinde var olan toplumsal dayanışma olgusunu en üst seviyeye çıkartabilir. Bu evler sayesinde toplum içerisinde yer alan insanlar sürekli olarak birbirlerine durumlarını sorarak birbirlerine yardımcı olabilme imkanı yakalamakta ve toplumsal dayanışma yardımlaşma olanağı artmaktadır.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 26 Cevabı


Soru : Aşağıda, Türk milleti olarak bizi “biz” yapan özelliklerimizi anlatan ifadeler verilmiştir. Bu ifadelerin kültürümüzün hangi ögesine ait olduğunu işaretleyiniz.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 17-19-20-21-22-23-25-26 Cevapları MEB Yayınları

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Gelenek ve göreneklerimiz toplumsal olarak bizleri bir arada tutan değerlerimiz olduğu için değerlerimizi korumamız gerekir.

  2. Toplum içerisinde bizleri birlik olması ve devletimiz gelecek tehlikelere karşı bir arada olmak için farklılıklarımızın bir güzel olduğunu anlamalı ve birbirimize saygı ile yaklaşmamız gerekir.

  3. Türk milleti birbirine çok bağlı bir millettir. Sevinçlerini ve üzüntü lerimizi beraber  yaşarız.Milli oyuncuların ve takımların kazandığı oyunlar ve başarılar bize mutluluk  verir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.