6. Sınıf Sosyal Bilgiler

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 95-96-97-98 Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Tarihi Yollar Soruları ve Cevapları Sayfa 95, 96, 97, 98


Tarihi Yollar Soruları ve Cevapları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 95 Cevabı


1. Yolların toplumlar arası etkileşimdeki önemini açıklayınız.


Cevap : Yolların toplumlar arası etkileşimdeki önemini açıklayınız. 

Tarih boyunca İpek Yolu Baharat Yolu gibi Yollar insanların etkileşiminde toplumların şekillenmesinde bilgilenmesini de gelişmesinde önemli rol oynamıştır  İpek Yolu üzerinde bulunan kervansaraylar dinlenme ve Uğrak Yeriydi bu kervansaraylarda her türlü din dil ırka mensup insanlar mevcuttu burada olan insanlar gelenek ve göreneklerini birbirlerine aktarıyordu. Örneğin Avrupalı Kaşif Marco Polo’nun yaptığı seferde doğunun zenginliklerini keşfetmesi buradan öğrendiği icatları Avrupa’ya taşıması Avrupa’nın bundan etkileşerek ilerlemesine yol açmıştır. Yollar sadece üretilen ürünlerin taşınıp satılmasına vesile olmayıp aynı zamanda bir bakıma bilginin de taşınmasını sağlamıştır.


2. Tarihte kullanılan ticaret yollarından bildiklerinizi söyleyiniz.


Cevap : Tarihte kullanılan ticaret yollarından bildiklerinizi söyleyiniz.

İpekyolu: Roma İmparatorluğu ve Çini birbirine bağlayan en önemli ticaret yollarından biridir ticaretin dışında Semerkant gibi bilginin ve teknolojinin ve sanatın yaygınlaştığı kültürel alışveriş merkezleri olmuştur Marco Polo İtalyan Kaşif İpek yolunu izleyerek doğuyu ziyaret eden ilk Avrupalı olmuştur.

Baharat Yolu: Hindistan’ı Avrupa’ya bağlayan Deniz yollarını da kapsayan biber Karanfil tarçın hindistan cevizi gibi ürünleri avrupalılara ulaştıran bir yoldu.

Kral Yolu : Lidyalı’ların başkenti olan sardesten başlayan bu yol Mezopotamya’da Ninova ve susta sona ermekte idi Kral Yolu mezopotamya’yı Ege kıyılarındaki önemli limanlara bağlamakta ydı Doğu uygarlıkları ile Batı uygarlıklarının etkileşim haline girmesini sağlamıştır bu yol sayesinde Ticaret gelişmiş bunun sonucunda Lidyalılar parayı icat etmişlerdir sermaye birikimi başlamıştır.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 96 Cevabı


Soru : İpek Yolu’nun Asya ile Avrupa arasındaki kültürel etkileşime katkısı nedir? Açıklayınız.


Cevap : İpek Yolu’nun Asya ile Avrupa arasındaki kültürel etkileşime katkısı nedir? Açıklayınız.

İpek Yolu Avrupalı tüccarların Çin’den başlayarak Avrupa içlerine kadar uzanan uzun bir ticaret yoluydu. ilk olarak Marco Polo doğuya gelerek Kubilay Han’ın da bir süre kalarak Çine ve Doğuyu tanımıştır buranın kültürünü adetlerini Çin’in bulduğu icatları Avrupa’ya götürerek Avrupa’nın bunları öğrenmesini sağlamıştır bu kaşif Avrupa’nın ilerlemesinde bir mihenk taşı olmuştur.


Soru : Günümüzde tarihi İpek Yolu’nun geçtiği ülkeler ve şehirlerin hangileri olduğunu coğrafya atlasınızdan faydalanarak bulunuz. Yol güzergâhını harita üzerine çiziniz.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 95-96-97-98 Cevapları MEB Yayınları
6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 95-96-97-98. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 97 Cevabı


1. Baharat Yolu’nun devletler arası ilişkilerdeki ekonomik rolünü açıklayınız.


Cevap : Baharat Yolu’nun devletler arası ilişkilerdeki ekonomik rolünü açıklayınız.

Karabiber zerdeçal tarçın yenibahar zencefil Karanfil gibi benzer baharatlar orta çağ Avrupa’sında oldukça önemli bir yere sahiptir Bu tür baharatlar Avrupa zenginlerin tercih etmiş olduğu lezzetlerdi yalnızca sofralarda değil eczacılıkta parfümlerde tütsülerde kullanılıyordu Baharat Yolu Eski dönemlerde aktif olan doğuyu batı ile birleştiren Ticaret yoluydu.

Baharat Yolu şimdiki zamandan Binlerce yıl önce doğu ülkelerinde kullanılmaktaydı bu yola Ayrıca Buhur yolu da deniyordu Hindistan’da bulunan baharatların Basra Körfezi Kızıl deniz ve mısır yoluyla Akdeniz’e Akdeniz’den de gemiler ile birlikte Avrupa’ya taşınmasında kullanılan tarihi Ticaret yoludur bu yolun geçtiği ülkelerin refah seviyesi oldukça yüksek olmuştur.


2. Bir çuval baharatın bir insan hayatı kadar kıymetli olmasını nasıl değerlendirirsiniz? Söyleyiniz.


Cevap : Bir çuval baharatın bir insan hayatı kadar kıymetli olmasını nasıl değerlendirirsiniz? Söyleyiniz.

O dönemde Avrupa’nın baharatı ve imajına olan ilgisi büyüktür bu ürünlere sahip olmak zenginlik göstergesiydi. Baharat Yolu olarak kullanılan Hindistan’dan getirilen baharatlar çeşitli alanlarda kullanılıyordu. Sağlık ve güzelliğin yanı sıra yemeklere lezzet katmak için kullanılan baharatlar ulaşmak için ise oldukça güçlü baharatın zenginlik göstergesi olması ve bu ürünlerin sahip olmak istenmesi Hindistan’ın çok kes yağmaları maruz kalmasına neden olmuştur. Dönemin şartları göz önüne alındığında kölelik ve sömürgeciliğin var olduğu göz ardı edilemez bir çuval baharatında bir insan hayatı kadar önemli olmasa Kaçılmaz duruma düşmüştür.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 98 Cevabı


1. Çin’in Xi’an (Şian) kentinden başlayıp, Karadeniz’in kuzeyinden ve Anadolu’dan Avrupa’ya ulaşan ticaret yoludur. ( B )
2. İpek Yolu hâkimiyeti için uzun yıllar Türkler’in mücadele ettiği millettir. ( E )
3. Hindistan, Kızıldeniz ve Mısır’dan Avrupa’ya uzanan ticaret yoludur. ( A )
4. İpek Yolu’nun geçtiği önemli bir merkezdir. ( C )
5. Türkler’in İpek Yolu’nun denetimi için iş birliği yaptığı devlettir. ( Ç )


1. Ulaşım alanındaki bu yeni projenin yol güzergâhında bulunan ülkelere ekonomik açıdan getireceği katkıları açıklayınız.


Cevap : Ulaşım alanındaki bu yeni projenin yol güzergâhında bulunan ülkelere ekonomik açıdan getireceği katkıları açıklayınız. 

Avrupa’dan Asya’ya Asya’dan Avrupa’ya hiçbir kesintisi olmadan uluslararası nakliyecilik Ve Taşımacılık yapılabilecek olan bu yol üzerinden insanların da ulaşımları sağlanmış olacak bu yol sayesinde daha uygun daha ucuza ulaşım sağlanmış olacak emir İpek Yolu 14 ülkeden geçecek bu yol 33 ile  47 güne kadar kısaltmış olacak.


2. Londra’dan Pekin’e kadar uzanacak olan bu projenin kültürler arası etkileşimdeki rolünü açıklayınız.


Cevap : Londra’dan Pekin’e kadar uzanacak olan bu projenin kültürler arası etkileşimdeki rolünü açıklayınız.

Londra’dan Pekin’e kadar uzanacak olan Bu proje dil din ve kültürlerin kaynaşmasında önemli rol oynayacaktır tarih boyunca da insanlar ürettiklerini Ticaret ve aracılığı ile taşıdılar ve sattılar İpek ve Baharat Yolu insanların Tarihin en eski ve önemli ticaret yollarından olmuştur.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Tarih boyunca var olan ticaret yolları sonucunda insanlar etkileşim içerisinde kalarak kültürel bir sentez ortaya çıktığı gözlenmektedir.

  2. Tarihte var olan Baharat Yolu, İpek Yolu, Kral Yolu gibi bir çok ticaret yolları çok büyük öneme sahipti.

  3. Tarihte en çok kullanılan yol ipek yoldudur anadolu selçuklu devletinden osmanlı devletine kadar kullanılmıştır

  4. Tarihte kullanılan baharat yolu ülkelerin ekonomisine faydaları olmuştur.Yapılan ticaret ler sayesinde ekonomi yarar görmüş  tür.Selçuklu Devleti zamanında baharat yolu sıkça kullanilmaktaydi.

  5. Tarihte kullanılan en büyük ticaret yollarının başında baharat yolu gelmekteydi.Baharat yolu sayesinde birçok faydalar olmuştu.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.