6. Sınıf Sosyal Bilgiler

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 33-34-35-36-38 Cevapları MEB Yayınları

Göster

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Bir Elin Nesi Var, İki Elin Sesi Var Soruları ve Cevapları Sayfa 33, 34, 35, 36, 37, 38


Bir Elin Nesi Var, İki Elin Sesi Var Soruları ve Cevapları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 33 Cevabı


1. Aile içi yardımlaşma ve dayanışmaya örnek davranışlar nelerdir? Söyleyiniz.


Cevap: Aile içi yardımlaşma ve dayanışmaya örnek davranışlar nelerdir? Söyleyiniz.

Aile içi yardımlaşma iş bölümü çok önemlidir nasıl ki baba Sabahları erken kalkar işe gider Anne evin işlerini yapar çocuklar okula giderler akşam eve gelindiğinde O yorgunlukla sadece tüm yükü annemize yüklemeliyiz Ona yemek hazırlarken domates biber tuz karabiber gibi şeyleri verebiliriz sofrayı kurarken yardımcı olur tabak çatal kaşık gibi şeyleri getirebilir ve tekrar toplarken aynı şeyleri götürüp mutfağa bırakabiliriz veya kendi Odamızı toplayabilir kirlilerimizi kirli sepetine bırakabiliriz Bu aile içi yardımlaşmaya girer.


2. Bildiğiniz sosyal yardım kuruluşları hangileridir? Söyleyiniz.


Cevap: Bildiğiniz sosyal yardım kuruluşları hangileridir? Söyleyiniz.

Türkiye Cumhuriyeti  sınırları içerisinde kurulan yardımlaşma vakıfları ihtiyaç sahibi ve mağdurlar için kurulmuştur. Bu amaçla yardıma muhtaç kişi ve kişiler için yardım kuruluşları öncelik olarak  belirlemiştir. Bu kurul ve kuruluşlara örnek verecek olursak AFAD, KIZILAY, İHH, DARÜLACEZE, İH, MEHMETÇİK VAKFI gibi birçok vakıf kuruluşlar bulunmaktadır bu kurul ve kuruluşlar aynı zamanda devletimiz için çalışmakta olup yardıma sahip ve mağdur kişilerden hiçbir türlü ücret talep etmeksizin bu işi yapmaktadırlar.

Bu yardım kuruluşları birçok kişiye yeni hayat vermişlerdir. Bu kuruluşların birçoğu  devletimiz ile bağlı olarak çalışmaktadırlar. Yardımlaşma kuruluşları yalnızca bizim ülkemiz için olmayıp yardıma sahip mağdur olan tüm ülke vatandaşlarına ellerinden gelebildiğine yardımcı olabilmektedirler.


Yardımlaşma ve dayanışma, hayatımızın vazgeçilmez değerleridir. Hayatta bazen yalnız iken yapamayacağımız, üstesinden gelemeyeceğimiz işler vardır. Böyle zamanlarda iş birliği yapmak, gücümüzü ve yeteneklerimizi birleştirmek gerekir. Bunun en güzel örneği aileler arasındaki imece faaliyetleridir. Kayserili kadınların imece yoluyla mantı doldurmaları da bunun en güzel örneğidir.


Soru : Sizler de çevrenizden bildiğiniz başka imece faaliyetlerine örnekler veriniz.


Cevap: Çevrenizden bildiğiniz imece faaliyetlerine örnekler veriniz.

Çevrimli bildiğin bir sürü imece faaliyetler vardır bunlardan bir tanesi ailemde annem ve babamın evişlerini birleşmesidir herkesin bir görevi vardır bu görevi üstlenerek evdeki işleri daha kolay ve daha güzel bir şekilde yapmaktan eller bu görevler benle kardeşimin üstüne de düşmektedir imece usulüyle yapılan faaliyetler daha kolay olup insanların yorulmasına engellenmektedir siz de çevrenizde imece usulü kullanarak hem karşınızdaki insanı yormazmış hem de kendini bir işin ucundan tutmuş olursunuz.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 34 Cevabı


Soru : Toplumda yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamada vakıf kültürünün önemini araştırınız.


Cevap: Toplumda yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamada vakıf kültürünün önemini araştırınız.

Toplumda yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamada Vakıf kültürünün geçmiş atalarımızdan bu yana ve Türkiye Cumhuriyeti’nde büyük bir önem arz ettiğini ifade etmek gerekmektedir.

Vakıf kültürü ile beraber toplum içerisinde yer alan yardıma muhtaç olan insanlara yardımlaşma ve dayanışma konusunda yardımlar sağlanmaktadır Bu yardımlar Yardım etmek isteyenler bu Vakıflar çatısı altına gelerek toplum içerisinde yardıma muhtaç olan kişilere ekonomik ve manevi yardımlarda bulunmakta ve toplumun dayanışma ruhunu arttırarak güçlü bir millet yapısına sahip olmasını sağlamaktadır.

Yukarıda yer alan açıklamaya da bakıldığı zaman Vakıflar çatısı altında yapılan yardımlarla beraber toplum içerisinde var olan ekonomik sorunların bir nebze çözümü sağlanmakta yardıma muhtaç olan insanlara yardım edilmekte ve toplumun bir bütün haline gelmesi sağlanmaktadır.

İşte bu nedenle sürekli olarak bir vakıf altında insanların toplanması ve yardıma muhtaç olan insanlara toplumsal dayanışma yardımlaşma başlığı altında yardım edilmesi ve güçlü bir millet güçlü bir devlet yapısına sahip olmamız için vakıflara sürekli olarak önem vererek onları korumamız ve geliştirmemiz gerektiğini aklınızın bir köşesine nokta etmeniz gerekmektedir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 35 Cevabı


Asalet ve Merhametin Simgesi Sadaka Taşları
“Bir elin verdiğini diğer el görmeyecek.” sözünün canlanmış hâlidir sadaka taşları.
Osmanlı Devleti’nde insan merkezli mahalle anlayışının en güzel yansımalarından olan sadaka
taşlarından Edirne’de de bir adet bulunmaktadır. Genellikle cami etrafında bulunan ve üzerinde para
koyabilecek bir oyuğu bulunan sadaka taşları, mesaisine akşam karanlığında başlardı. Dar ve çıkmaz
sokaklı Osmanlı mahallesine karanlık çöktüğünde canlanırdı sadaka taşları.
Sadaka taşlarına para bırakıldıktan sonra ihtiyacı olan kişi sadaka taşından sadece ihtiyacı kadarını alır ve diğer ihtiyaç sahiplerini de düşünürdü. Hatta 17. yüzyılda İstanbul’u anlatan bir Fransız
gezgin, karşılaşmış olduğu medeniyet karşısında çok şaşırmış olduğundan olacak ki takip etmiş, sadaka taşında bulunan paraların tam bir hafta boyunca yerinde kaldığını belirtmiştir.


1. Sadaka taşlarına para bırakan ve buradan para alan kişilerin duyguları hakkında neler söyleyebilirsiniz?


Cevap: Sadaka taşlarına para bırakan ve buradan para alan kişilerin duyguları hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Sadaka taşlarının paraya bırakan İnsanlar bir elin verdiğini diğer elin görmemesi konusunda en iyisini yapmakta ve ihtiyaç sahiplerini güçlendirmeden Allah’ın yolunda ihtiyaç sahiplerine yardım eden kişiler olduğu için mükafatı büyük olduğunu ifade etmek gerekir. Sadaka veren kişi Allah’ın rızasını kazanarak mutlu mesut olacaktır.

Sadaka taşlarının para alan kişiler ise ihtiyaçlarını giderdiği için sadaka veren kişiye bilmeseler bile dua edecek huzurlu olacak ve mutlu olacaklardır.

Sonuç olarak sadaka taşları ile beraber sadaka-i verende alanda Allah’ın rızasını kazanarak toplumsal dayanışma yardımlaşma ya katkıda bulunmuş olacak ve Allah’ın birliğini dirliğini en iyi şekilde koruyacaktır.


2. Osmanlı toplumundaki bu uygulamanın toplumsal birlik ve beraberliğe katkıları nelerdir? Söyleyiniz.


Cevap: Osmanlı toplumundaki bu uygulamanın toplumsal birlik ve beraberliğe katkıları nelerdir? Söyleyiniz.

Osmanlı toplumunda yer alan bu durum maddi durumu yerinde olan insanların maddi açıdan zarar görmüş ve ihtiyaçlarını karşılayamayacak insanların yardım etmesi konusunda hem toplum içerisindeki duyguların pekişmesi Hem de toplum içerisinde var olan yardımlaşma ve dayanışma olgusunun arttırması açısından büyük bir öneme sahiptir.

Osmanlı toplumundaki bu olayla beraber insanlar yardımlaşma ve dayanışma olgusunu arttırmakta toplumun daha güçlü bir yapıya tutulması ve bu sayede devletin daha çok güçlenmesine yarar sağlamaktadır.


3. Günümüzde sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı destekleyici benzer uygulamalar var mıdır? Örneklerle açıklayınız.


Cevap: Günümüzde sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı destekleyici benzer uygulamalar var mıdır? Örneklerle açıklayınız.

Günümüzde sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı destekleyici birçok benzer uygulamalar vardır mesela Afrika’daki fakir kardeşlerimizi karınlarını bile doyuramıyorlar sömürgecilik yüzünden aç kalıyorlar onlara yardım etmeliyiz Afrikalı kardeşlerimiz için birçok yardım kuruluşu vardır.

Bu yardım kurullarını desteklemeliyiz aksi takdirde Afrikalı kardeşlerimiz hayatlarına kaybedeceklerdir bir başka konu ise organ bağışıdır. Milyonlarca insan organ bağışını beklemektedir. Hayatları bir organa bağlıdır biz de organ bağışı yaparak insanların hayatını kurtarabiliriz onların tekrar yaşama bağlanmasını sağlayabiliriz.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 36 Cevabı


Tarihin Büyük İnsani Yardım Kampanyası
Takvimler 23 Ekim 2011’i gösterdiğinde acı haber Van’dan geldi. Önce 7.2 ardından 9 Kasım
2011’de 5.6 ile iki büyük deprem yaşayan Van’ın hemen her yerinden feryatlar yükselmeye başladı.
Yüzlerce ev yıkıldı, on binlercesi hasar gördü. 644 vatandaşımız hayatını kaybetti.
Depremin hemen ardından bölgeye ulaşan Türk Kızılayı çadır kentlerde yüz binlerce insana hizmet verdi. Aynı anda ihtiyaç malzemelerinin dağıtımını da Van ve Erciş’te gerçekleştirdi.
Ülke genelinde tüm yardımsever vatandaşlarımız birlik ve beraberlik içerisinde yardım kampanyaları
düzenledi. Türkiye’nin dört bir yerinden yapılan yardımlar Van’a ulaştı.


Soru : Yukarıdaki haber metnine göre yardımlaşma ve dayanışmanın önemi hakkında neler söyleyebilirsiniz?


Cevap: Yukarıda yer alan haber metnine göre Van’da gerçekleşen deprem ülke olarak bir araya gelerek burada yardıma muhtaç onlara insanlara dayanışma ve yardımlaşma çerçevesinde bir çok malzeme gönderilmiş yararları sarılması sağlanmıştır.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 38 Cevabı


Aşağıda, sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı destekleyici faaliyetler verilmiştir. Sınıfınızda beşer kişilik gruplar oluşturunuz. Her bir grup bu faaliyetlerden birini ya da sizin düşündüğünüz bir faaliyeti seçerek yönerge doğrultusunda gerçekleştiriniz. Yaptığınız çalışmayla ilgili sunu hazırlayarak sınıfta paylaşınız.,


Cevap: Bu faaliyeti öğretmenizin yardımı ile birlikte yapmanız gerekmektedir.


Öğrencilerin Simit Parası İhtiyaç Sahiplerini Sevindiriyor
Niğde, Yunus Emre Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin kurduğu Sosyal Yardımlaşma ve
Dayanışma Kulübü üyelerinin başlattığı “Haftada 1 TL Bağış” kampanyası kapsamında, bağış kutusunda toplanan paralarla her ay ihtiyaç sahibi yedi aile sevindiriliyor. Okulda oluşturulan yardım
köşesine koydukları bağış kutusuna, gönüllülük esasıyla her hafta bir lira bağış yapan öğrenciler, belirledikleri ihtiyaç sahibi yedi aileye ayda 300’er TL veriyor.
Ayrıca üç aydır faaliyetlerini sürdüren kulüp üyeleri, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden de isimlerini aldıkları ihtiyaç sahibi ailelere ulaşarak onlara maddi destek sağlıyor; artan parayla
aldıkları oyuncakları Sevgi Evlerinde barınan çocuklara hediye edip onların yüzünün gülmesine vesile
oluyor.


1. Yukarıda öğrencilerin yaptığı faaliyetin amacını söyleyiniz.


Cevap: Yukarıda öğrencilerin yaptığı faaliyetler çevrelerinde yardıma muhtaç olan ailelere maddi yardım sağlamak ve sevgi evlerinde yer alan çocuklara el uzatmaktır.


2. Yardım alan aileler ve Sevgi Evlerindeki çocuklar neler hissetmiş olabilir? Söyleyiniz.


Cevap: Çok sevinmiş olabilirler. Toplumsal dayanışma ve yardımlaşma içinde olabileceğimiz bu tür olayları her zaman desteklememiz gerekir.


3. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kulübünün yaptığı bu faaliyeti toplumsal birlik ve dayanışma açısından değerlendiriniz.


Cevap: Toplumsal dayanışma ve yardımlaşma olgusunu artırmaktadır. Ayrıca toplum içinde yer alan ekonomik uçurumun azaltılması ve geçim sıkıntısı çeken insanların yardımına koşma toplum içinde birliği sağlamaktadır.


4. Siz de okulunuzda yaptığınız benzer faaliyetlere örnekler veriniz.


Cevap: Okulumuz yardıma muhtaç olan öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermek amacıyla kermesler yapılmaktadır. Ayrıca kardeş okul kampanyası ile birlikte eğitim için gerekli olan araç ve gereçleri öğrencilere gönderme gibi benzer faaliyetler yaptık.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Toplum içerisinde var olan yardıma muhtaç olan vatandaşlara gerek devlet gerekse sosyal yardımlaşma vakıfları yardım etmektedir.

  2. Toplum içerisinde var olan toplumsal dayanışma ve yardımlaşma olgusu vakıflar aracılığı ile sağlanabilir.

  3. Yardıma muhtaç olan ailelerin önceden bulup tespit edim onlara fark ettirmeden yardım etmek lazım. yoksa o ailenin gururuna dokunur ve yardım almak istemezler.

  4. Bir insan tek başına olduğu zaman bazı işleri yapamaz.Beraber yapılan iş hem daha çok olur hemde daha az emek harcanir.Yardimlasmak  insanların arasındaki beraberliği güçlendirir.

  5. Yardımlaşma ve dayanışma Türk milletinin gelenek ve gorenegidir.Osmanlı Devleti yardımlaşmayı çok önem  verirdi.Yardimlasarak yardıma muhtaç bir insanın ihtiyaçları giderilir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.