6. Sınıf Sosyal Bilgiler

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 125-126-127-128-129 Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Farklı İklimler, Farklı Yaşamlar Soruları ve Cevapları Sayfa 125, 126, 127, 128, 129


Farklı İklimler, Farklı Yaşamlar Soruları ve Cevapları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 125 Cevabı


Soru : Görselde verilen yerleşim yerinin iklim özellikleri ve yaşam tarzları hakkında neler söyleyebilirsiniz?


Cevap: Kışları sert geçmektedir. Yükseltinin fazla olduğu bir bölgedir. Ayrıca elbiseler kalın ve koyu renkli giysiler tercih edilmektedir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 126 Cevabı


Soru : Akdeniz ikliminin etkili olduğu yerlerde yapılan ekonomik faaliyetler neler olabilir? Söyleyiniz.


Cevap: Akdeniz ikliminin etkili olduğu yerlerde yapılan ekonomik faaliyetler neler olabilir? Söyleyiniz.

Akdeniz ikliminin etkili olduğu bölgelerde ekonomik etkinlikler iklimin yumuşaklığından kaynaklı olarak tarımsal yönde gelişmiştir turunçgiller zeytin pamuk karpuz kavun üzüm gibi birçok tarımsal ürün yetiştirilebilir Ayrıca Akdeniz Bölgesi’nin sahili olması büyük limanlarının ve sanayi yönünden gelişmesini de olanak sağlamıştır yılan uzun dönemi  Güneşli olmasından dolayı turizm faaliyetleri gelişmiştir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 127 Cevabı


Soru : Görsellerden yola çıkarak bu bölgelerde yaşayan insanların hayatlarına Kutup ikliminin etkileri neler olabilir? Tartışınız.


Cevap: Konut tipleri kara uygun seçilmiştir. Genel olarak deri ve yün kıyafetler tercih edilmektedir. Ulaşım için köpekler ve kızaklar tercih edilmektedir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 128 Cevabı


Soru : Görsellerden yola çıkarak bu bölgelerde yaşayan insanların hayatlarına Muson ikliminin etkileri neler olabilir? Tartışınız.


Cevap: Evler denizlerin ve nehirlerin üzerine inşa edilmektedir. Genel olarak evler tahtalardan yapılmaktadır. Ulaşım gemi ve kayıklar ile sağlanmaktadır.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 129 Cevabı


Soru : Görsellerden yola çıkarak bu bölgelerde yaşayan insanların hayatlarına Ekvatoral iklimin etkileri neler olabilir? Tartışınız.


Cevap: Ormanlar yaygın olarak bulunmaktadır. Tropikal meyveler yetişmektedir. Ulaşım deniz yolu ile sağlanmaktadır. Kıyafetler genel olarak serin kıyafetler seçilmektedir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Akdeniz ikliminin görüldüğü bölgelerde bir çok ekonomik faaliyetler kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Bunun temel nedeni akdeniz bölgesinde ılımal bir iklim ile tarımsal faaliyetlere uygun olmasından kaynaklanmaktadır.

  2. İklimlerin insanların hayatlarında ve ekonomik faaliyetleri üzerinde etkisinin olduğunu ifade etmek gerekir.

  3. Akdeniz bölegesinin 1 senede 3 defa ekim yapıla bilmesi bu da tarımda diğer iklimlere göre daha avantajlı konuma gelmesini sağlıyor .

  4. Akdeniz bölgesinde yazılar sıcak ,kurakve nemli geçer.Kışın ise ılık ve yağışlı geçer.Bitki örtüsü manidir.Bu bitki dört mevsim yeşil kalır.Akdeniz bölgesinin kıyı bölgesi denizle çevriliyor.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.