6. Sınıf Sosyal Bilgiler

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 180-181 Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Vergilerimiz Kazançlarımızdır Soruları ve Cevapları Sayfa 180, 181


Vergilerimiz Kazançlarımızdır Soruları ve Cevapları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 180 Cevabı


Soru : Verilen görsellerden hareketle devletimizin bize sunduğu hizmetler hakkında neler söyleyebilirsiniz?


Cevap: Devlet vatandaşlarının sağlık, seyahat, eğitim gibi doğuştan gelen haklarını savunmak ve sağlamak amacıyla okullar, sağlık ocakları, hastaneler, yollar yapmaktadır. Bu durum sosyal devletin getirdiği bir zorunluluktur.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 181 Cevabı


Soru : Verilen afişleri inceleyiniz. Afişlerde verilen bilgilere göre fiş ya da fatura verilmediğinde hakkımızı hangi yollarla savunabiliriz? Söyleyiniz.


Cevap: Afişe bakıldığı zaman bize bir alışveriş sonucunda fiş verilmediğinde 444 0 189 vergi ihbar hattını aramamız gerekmektedir.


Soru : “Çocuk sevgiyle, devlet vergiyle büyür!” sözünden hareketle vergi vermenin ülke ekonomisine katkısı hakkındaki neler söyleyebilirsiniz?


Cevap: “Çocuk sevgiyle, devlet vergiyle büyür!” sözünden hareketle vergi vermenin ülke ekonomisine katkısı hakkındaki neler söyleyebilirsiniz?

ocuk sevgi ile devlet vergi ile büyür sözünden şunu anlıyoruz çocuklar doğumundan itibaren sevgiye muhtaçtırlar sevgisi eksik olan çocuklar büyüdüklerinde problemli birey olarak karşımıza çıkarlar yaşadığımız toplumda sorumlu insanların geçmişine çocukluklarına inildiğinde sevgiden yoksun olduklarını görürüz Onun için bir çocuğun gelişiminde büyümesinde Sevgi çok önemlidir devletlerde çocuklar gibidir bir devletin refah seviyesinin yükselmesi devamlılığını sağlayabilmesi için gelir kaynağı olması gerekmektedir.

Nasıl ki bir dükkanın geliri olmazsa sonunda kapatıp atacağı gibi devlet de gelir olmadan sürekliliğini devam ettiremez Onun için vergi devletlerin sürekliliğine sağlayacağı gelir kaynaklarındandır mesela araç alırız motorlu taşıtlar vergisi ev alırız emlak vergisi öderiz aldığımız bir çikolata bile fişi ince incelediğimizde KDV yazısını görürüz Yani yine vergi öderiz elektrik su doğalgaz gibi kaynaklar kullandığımızda vergi öderiz Bunlar devletimizin gelir kaynaklarıdır.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Alış veriş yaptığımızda ürünle ilgili sorunların kanıtlanması ve çözümlenmesi için fişlerimizi mutlaka almamız gerekir.

  2. Bilinçli bir tüketici aldığı ürünlerde devlete karşı verilen vergilerin tescillenmesi için fişlerin alınması fiş vermeyen yerleri şikayet etmek gerekir.

  3. Devletimizin bizlere sunduğu park , bahçe , sahil yada güvenlik gibi hizmetler devletimize ödediğimiz vergiler sayesinde olmaktadır .

  4. Verilen vergiler bir vatandaşlık görevidir.Vergilerdevlete maddi desteği vardır. Devlet bu sayede hastaneler ,parklar ve daha birçok unsuru destekleyebilir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.