6. Sınıf Sosyal Bilgiler

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 17-18-19-20 Cevapları Anadol Yayıncılık

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Farklılıklara Saygı Duyuyorum Metni Cevapları Sayfa 17, 18, 19, 20


Farklılıklara Saygı Duyuyorum Metni Cevapları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 17-18-19-20 Cevapları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 17 Cevapları


Soru : İnsanların birbirine saygıyla yaklaştığı ve anlayışlı olduğu bir toplumda neler yaşanır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap :
İnsanların birbirlerine saygılı yaklaştığı ve anlayışlı olduğu bir toplumda huzur ve güven ortamı oluşmuş olur. Herkes kendi haklarına sahip çıktığı haklarını bildiği için başkalarının da haklarına saygılı olmayı bilir insanların birbirlerinin farklılıklarına saygılı olmaları toplumsal dayanışmayı da arttırır.
Saygı ve sevgi ile inşa edilen toplumlarda suç oranları azdır. İletişim yolları artar millet işimin olmadığı toplumlarda çalışacak sürekli insanlar vardır. İletişimsizlikten kaynaklanan çatışmaları azaltmak için iletişim diyalog ortamı kurmak şarttır.
İnsanlar birbirlerine saygı ile yaklaştıkları sürece şiddet ortamı ve çatışma gerginlik gibi durumlarda ki kavgaya paslanmaz saygı farklılık gözetmeksizin değil değil ırk ve kültür parkı bunu etkilemez. Bu yüzden insanlar arasında hoşgörü gelişir anlayışta olursak farklı düşünceler farklı fikirler artık hoşgörü ile karşılanır hoşgörünün olduğu yerlerde mutluluk vardır.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 17 Cevapları


Düşünelim Tartışalım


Soru : Okuduğunuz haberden yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda neden diğer ülkelerden çocuklar ülkemizdeki kutlama törenine katılmış olabilir?


Cevap :
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kabul edilmesinin sebebi 1922’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıdır. Milletvekillerinin belirlenmesi ve Ankara’ya gelişleri çok kısa bir zamanda gerçekleşmiştir. Milletvekili seçimleri Atatürk’ün Ankara’da bir meclisin toplanacağı ve nedenle toplanması gerektiğini açıklayan 19 Mart 1920 tarihinde belirtisi ile başlamış yine Atatürk 21 Nisan’daki genelgesi ile de meclis açık açılacağı tarih duyurulmuştur.
Milletvekillerinin Ankara’ya gelmesi ile birlikte de 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulmuştur. İlk kez 1927 yılında Çocuk Bayramı olarak kutlanan 23 Nisan Bayramı Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde gerçekleştirilmiştir. Etkinlikleri bizzat Mustafa Kemal Atatürk organize etmiş çocuklara tahsis ettiği bir arabayı onlara vermiştir 1929 yılında çocuklara ilgi daha da artmış ve daha sonraki yıllara 23 Nisan haftası çocuk haftası olarak kutlanmaya başlanmıştır 1979 yılından itibaren UNESCO tarafından dünya çocuk yılı olarak kabul edilmesi ile TRT uluslararası 23 Nisan çocuk şenliği adı altında uygulamaya başlamıştır.
Dünyada ilk defa bir ülke çocuklar için milli bir Bayramı ilan etmesinden dolayı uluslararası düzeyde Bir Çocuk Bayramı olduğu için diğer ülkelerden çocuklar ülkemize gelerek bu şenliğe katılmaktadırlar.


Ülkemizde yaşayan çocukların dünyanın farklı ülkelerinden gelen çocuklarla uyum içinde hareket etmesi niçin önemlidir?


Cevap :
23nisanulusalegemenlikveçocukbayramı dünyanın farklı ülkelerinden birçok çocuğun Türkiye’ye davet edilerek ülkemize gelmeleri ile gerçekleşen bir etkinliktir. Bu ülkelerden gelen çocuklarla birlikte 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlanır gelen çocuklara bizim misafirlerimizdir.
Onlarla uyum içerisinde olarak memnun kalmaları mutlu olmaları ülkemizi sevmeleri sağlarsak ülkeler arasında toplumlar birbirlerine tanıyarak dostluk ilişkileri geliştirmiş oluruz.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 20 Cevapları


Sıra Sizde


Soru : Aşağıda verilen bilgilerden de yararlanarak toplumda uyum içinde yaşayabilmek için farklılıklara karşı anlayışlı olmanın önemi hakkındaki düşüncelerinizi defterinize yazınız.


Dünyanın birçok yerinde savaş ve afet gibi toplumları olumsuz etkileyen durumlar yaşanabilmektedir. Bu yerlerde yaşayan insanlar güvenliklerinden endişe duydukları için kimi zaman başka ülkelere sığınıp kendi ülkelerinden ayrılmak zorunda kalabilmektedir. Bu durumda olan insanlara mülteci adı verilir. Ülkemizde de çok sayıda mülteci yaşamaktadır. Yetkililer ülkemize sığınan mültecilerin güven ve huzur içinde yaşamaları için önemli çalışmalar yapmaktadır. Ülkemizin çeşitli yerlerinde kurulan mülteci kamplarında (Görsel 1.17) insanların barınma, giyinme, beslenme ve güvenlik ihtiyaçları karşılanmaktadır. Ülkemiz çeşitli nedenlerle zor duruma düşmüş insanlara destek olmaktadır.


Cevap :
Türk insanı geçmişinden günümüze kadar tarihinin her zamanında zorda kalan insanlara kucak açmış ve yardım elini uzatmıştır.
Toplumumuzda farklı milletlerden dillerden ırklardan insanlar bulunmaktadır. Bu insanlara toplum içinde farklılıklara uyum içinde yaşayabilmek için toplumun huzuru için mültecilere her türlü yardımı yapmamız gerekir. Unutmayalım ki onlar evlerini yurtlarını zorunlu olarak bırakmışlardır.
Kimse kendi evini memleketini bile isteye terk etmez biz böyle bir duruma düşmek istemiyorsak onlar da böyle bir duruma düşmek istemezlerdi.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Saygı her toplumda beraberliği güzelliği ve mutluluğu getiren temel bir kavramdır. Komşularımıza arkadaşlarımıza toplu bir şekilde kullandığımız alanlarda bulunan bireyleri aile bireylerimizin akrabalarımıza öğretmenlerimize ve karşılaşmış olduğumuz tüm insanlara öncelikle saygılı olmalı saygının beraberinde hoşgörü sevgi empati kurma ve anlayış göstermek gibi temel kavramları benim sevmeliyiz. Öncelikle insanlar arasındaki güzel ilişkiler saygı ile kurulur saygı küçükte büyükte ve her yaştaki insanda olması gereken bir kavramdır. Saygılı olmak her zaman bizi güzel diye ve yeniliklere yaklaştırır. Yalnız büyüklerimize değil küçüklerimize de saygı ile yaklaşmak oldukça önemlidir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.