8. Sınıf Türkçe

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 122-125-126-127-128-129 Cevapları MEB Yayınları

Göster

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Portakal Metni Cevapları Sayfa 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129


Portakal Metni Etkinlik Cevapları


8. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 122 Cevapları


Hazırlık Çalışmaları


1. Ailenizden geçici bir süre bile olsa ayrılmak zorunda kaldınız mı? Ayrı kaldığınızda hissettiklerinizi anlatınız.


Cevap : Ailenizden geçici bir süre bile olsa ayrılmak zorunda kaldınız mı? Ayrı kaldığınızda hissettiklerinizi anlatınız.

Ailemden geçici bir süre ayrı kaldım. Ayrı kaldığım süre içerisinde onları ne kadar çok sevdiğimi ve hayatta beni,m için en büyük fedakarlıkları yapan insanların onlar olduğunu anladım. Ailemi aslında ne kadar sevdiğimi ve onlarla olmanın bana neler kazandırdığını anlamak için kısa bir müddet yetti de arttı.


2. En çok hangi meyveyi seviyorsunuz? Neden?


Cevap : En çok hangi meyveyi seviyorsunuz? Neden?

Bütün meyveler insan sağlığı için çok değerli . Allah insanlara kışın ayrı yazın ayrı meyveler yaratarak sağlık dengemizi korumuş, aynı zamanda bu meyvelere farklı renk tat ve kokular vererek bizlere sıkılmamız ve çeşitli tatlarla mutlu olmamızı sağlamıştır.

Ben en çok portakalı seviyorum. Bazen suyunu sıkıyor meyve suyu şeklinde tüketiyorum, bazen de soyup yiyorum.

Ben meyvelerden en çok armutu seviyorum. Kokusu ve tadı gerçekten çok güzel.

Ben meyvelerden en çok ananası seviyorum. Tropikal bir meyve ve tadı gerçekten çok muhteşem.

Ben meyvelerden en çok hindistan cevizini seviyorum. Tropikal bir meyve ve tadı alışılmışın dışında. Bence çok güzel bir rengi kokusu ve tadı var.


8. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 125 Cevapları


1. ETKİNLİK


Soru : Metinde geçen bazı sözcüklerin ve sözcük gruplarının harfleri karışık olarak verilmiştir. Bu harflerden, anlamı verilen sözcükleri oluşturup uygun cümlelerde kullanınız.


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 122-125-126-127-128-129 Cevapları MEB Yayınları
“8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 122-123-124-125-126-127-128-129. Sayfa Cevapları MEB Yayınları”

8. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 126 Cevapları


2. ETKİNLİK


“Portakal” metninden hareketle aşağıdaki soruları yanıtlayınız.


1. Yazarın aile ortamı nasıldır? Kendi aile ortamınızla karşılaştırınız.


Cevap : Yazar kalabalık bir ailede yaşamaktadır. Kalabalık ortamda yemek yemek sorunludur. Aile üyeleri fazla muhabbet etmemektedir. Benim ailemde 3 kişiyiz. Beraber yemek yer ve beraber sohbetler ederiz.


2. Yazarın yatılı okula gitmesine kim karar veriyor? Niçin?


Cevap : Dedesi karar veriyor. Yazarın okumasını istiyor.


3. Yazar yatılı okulda en çok neye şaşırıyor?


Cevap : Yemeklerin bol olmasına şaşırıyor.


4. Yazarın ilk defa yatılı okulda gördüğü yiyecek hangisidir? Yazar bu yiyeceğin tadını beğeniyor mu?


Cevap : Portakaldır. Tadını beğeniyor.


5. Yazar ne zaman köyüne gidiyor? Giderken annesine ve kardeşine ne götürüyor?


Cevap : Dönem bitince gidiyor. Giderken annesine ve kardeşine portakal götürüyor.


6. “Şimdi ne vakit portakal yesem elimi yıkamam, bir süre koklarım. Elif’i koklar gibi, anamı koklar gibi koklarım.” sözlerinde yazarda ağır basan duygu nedir?


Cevap : Özlem duygusu ağır basmaktadır.


3. ETKİNLİK


Soru : “Portakal” metnini özetleyiniz.


Cevap : Yazar köyde, kalabalık bir ailede yaşamaktadır. Aile fakir ve kalabalık olduğu için yemek yemek sorunludur. Ailenin büyüğü yani yazarın dedesi, yazar ve kardeşinin okumasını ister. Onları yatılı okula verir. Yazar yatılı okulda yemeklerin bol olmasına çok şaşırır. Burada ilk defa portakal yer ve çok beğenir. Tatilde köye giderken annesi ve kardeşine portakal götürür. Annesine ve kardeşine onları çok özlediğini söyler. Portakal yedikten sonra kardeşinin ellerini koklar. Yazar ne zaman portakal yese aklına kardeşi ve annesi gelmektedir.


4. ETKİNLİK


Soru : Okuduğunuz metne farklı başlıklar belirleyiniz.


Cevap : Yatılı Okulda Yaşam, Portakal Kokusu, Ev Özlemi


8. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 127 Cevapları


5. ETKİNLİK


Soru : Aşağıdaki günlükleri okuyunuz. Okuduğunuz günlüklere yönelik sorular oluşturup arkadaşlarınıza sorunuz.


Pazartesi, 23 Şubat 1920
Dün gece Ömer1 bizdeydi, mektepte hastalanmış. Anneme: “Hanım teyze, Canip gibi ben de sıtmaya tutuldum galiba, başım ağrıyor!” diye şikâyet etti; annem: “Ah evlâdım, mevsim kış, sokaklarda geç kalıyorsun, kendini üşütüyorsun, dur sana ıhlamur kaynatayım. İç, erkence yat!” dedi. Ömer hakikaten hasta… Bize geldikçe geç vakte kadar kahkahalarla oturur, konuşurduk. Bu gece mütemadiyen “Başım, başım çok ağrıyor!”dan başka bir şey söylemedi. Ihlamuru içti, ilacını aldı; hemen yattı. Bu sabah erkenden o evine gitti, ben İstanbul’a işime indim. Geç vakit döndüm, kendisine uğradım. Yatağını sobalı odasına sürüklemiş, yatmıştı: “Nasılsın?” dedim. “Aman başım… Sanki çatlayacak… Ne oluyorum bilmiyorum!” diye cevap verdi. Beraber bize gitmemizi teklif ettim. “Yolda üşürüm de daha fazla hastalanırım!” diye reddetti.
Ali Canip YÖNTEM


Çarşamba,25 Şubat 1920
Annemle beraber erkence Ömer’e gittik. Hastalığından korkuyor. Fazla heyecan gösteriyor. Teselli ettim. İstanbul’a inmek mecburiyetindeydim. Vapurda Doktor Tevfik Rüştü’ye rast geldim. Hâlini anlattım. Geç vakit döndü. Gazete getirmiştim. Okudu. Havadan sudan konuştuk. Öyle sanıyorum ki hastalığı ehemmiyetli bir şey değil. Bir iki güne kadar geçecek. Fakat kendisinde heyecanlanma fazla.
Ali Canip YÖNTEM


Cevap :

  1. Ömer niçin yazarın evine gelmiş?
  2. Yazarın annesi hastalığı için Ömer’e ne vermiş?
  3.  Ömer yazarın eve gitme teklifini niçin reddetmiş?
  4.  Yazar vapurda kime rastlıyor?
  5.  Yazar Ömer’in hastalığı hakkında ne düşünüyor?

8. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 128 Cevapları


6. ETKİNLİK


a) Günlük yaşamınızda edindiğiniz izlenimleri, bu izlenimlerin yarattığı duygu ve düşüncelerinizi anlatan bir yazı yazınız.


Cevap : Günlük yaşamınızda edindiğiniz izlenimleri, bu izlenimlerin yarattığı duygu ve düşüncelerinizi anlatan bir yazı yazınız.

Günlük yaşamınızda edindiğiniz izlenimler hayatımız içerisinde büyük bir önem taşımaktadır. Günlük yaşamınızda edindiğiniz izlenimlerle birlikte heyecan duygusu yaşarız. Hayatımız içerisinde yeni edindiğimiz izlenimlerin bizlerin gelişimini sağlar ve farklı konular hakkında bilgiler elde etmemiz sağlar.


8. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 129 Cevapları


b) Yazdığınız günlüğe göre aşağıdaki formu doldurunuz.


Cevap : Bu formu kendinize göre doldurmanız gerekmektedir.


7. ETKİNLİK


Soru : Metinden alınan aşağıdaki cümlelerde, koyu yazılan sözcük ya da sözcük gruplarının cümlenin hangi ögesi olduğunu bulunuz. Uygun kutucuğu işaretleyiniz.


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 122-125-126-127-128-129 Cevapları MEB Yayınları
“8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 122-123-124-125-126-127-128-129. Sayfa Cevapları MEB Yayınları”

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Günlük hayatta yeni şeyler öğrenmek bizlere farklı duygular içerisinde oluşturabileceği gibi yeni şeylerini öğrenmesi bizlere ekstra deneyimler kazandırdın lan ve sorunlar karşısında neler yapmamız gerektiği hakkında bilgiler ve Mersin’den dolayı çok önemli olduğunu ifade etmemiz doğru olacaktır hayatımızı sürekli olarak yeni şeyler öğrenmek kendimizi geliştirmemiz ve etkin bir vatandaş olmamızı büyük yarar sağlayacağını söyleyebiliriz.

  2. Aile bireyleri birbirlerine çok bağlı bir şekilde yaşadığımız için ailemizden ayrı kaldığımızı bir an bile düşünemiyorum.aile bireylerimiz bizim hem üzüntülerimiz deve hemse müşterimiz de yanımızda olan kişilerdir. Annemiz babamız dedemiz ninemiz ve kardeşlerimiz ile beraber hepiniz birer bütünüz. Ailemizi çok sever ve ahlaki değerlerimizi ailemizden öğreniriz. Bu konuyu okuyarak sitenizde verdiğiniz cevaplardan derslerimi pekiştirtim. Derslerimi katkı sağladığınız için size çok teşekkür ediyor ne kadar güzel bir ödev yaptığınız için sizi takdir ediyorum.

  3. Okumak için gezmek için veya sevdiğimiz bir insana Ziyaret ettiğimiz zaman ailemizden uzak kalabiliriz. Ailemize uzak kalmak bizi üzebilir. Çünkü anne babamız kardeşlerimiz ninemiz dedemiz bizim en kıymetli yakınlarımız Iğdır. Aile bireyleri mizi çok sevdiğimiz için uzaklaştığımız zaman onlara Özlem duyabiliriz. Günümüzde uzak bir yere gittiğimiz zaman iletişim kurmak kolay olduğu için aileye duyduğumuz Özlem az alabiliyor.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.