6. Sınıf Sosyal Bilgiler

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 151 Cevapları Anadol Yayıncılık

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Şifreyi Bulalım Cevapları Sayfa 151


4. Ünite Şifreyi Bulalım Cevapları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 151 Cevapları


Soru :  Aşağıdaki bulmacada kutucuk içerisindeki kavramlar (aşağıdan yukarı, yukarıdan aşağı, sağdan sola, soldan sağa yazılarak) gizlenmiştir. Bu kavramları bularak üzerini çizdiğinizde geriye kalan harflerden bir şifre oluşacaktır. Bu şifreyi bulunuz


Cevap : ŞİFRE : Bilimsellik


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 151 Cevapları Anadol Yayıncılık
“6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Sayfa 151 Cevapları Anadol Yayıncılık”

Soru : Bulduğunuz şifre ile ilgili düşüncelerinizi defterinize yazarak sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap :
Bilimsellik bilim ile ilgili olan bilmeye dayanan ilimdir. Bilim belli bir konuyu bilme isteğinden yola çıkan, belli bir amaca yönelen bir bilgi edinme ve yöntemi araştırma süreci evrenin veya olayların bir bölümünü konu olarak seçen deneye dayanan yöntemlerle gerçeklikten yararlanarak sonuç çıkarmaya çalışır.
Bilimselliğin en önemli ölçütü çalışmanın düzgün bir şekilde yapılmasıdır. Amaç mevcuttaki değişmez bilgileri belli bir yöntemle kullanarak başka bilgileri ortaya çıkarmaktır. Bu sayede genelleme yapılabilecek, sorun çözümünde kullanılabilecek gerçek veya gerçeğe yakın bilgiler ortaya konulmuş olur. Elde edilen değişmez bilgiler başka sorunların çözümlerinde kullanılabilir. Bilimsel araştırmaların aşamaları vardır:

  • Problemi görme
  • Araştırma konusunu belirleme
  • Araştırma problemini tanımlama
  • Konu ile ilgili kaynakların araştırılması
  • Hipotez
  • Araştırma yöntem ve modelini belirtme
  • Verilerin toplanması ve analiz edilmesi
  • Araştırmanın sonuçlandırılarak araştırma raporunun yazılması

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. 6. Sınıf sosyal bilgiler ders kitabımızdaki bu konuda bilimin insan hayatındaki önemini bilimin insan hayatına katkılarını öğrene bildik. Tarih boyunca bilim adamları ve bilimsel araştırmalar insan hayatını kolaylaştırdığı gibi birçok temel imkanlara da sahip olmamıza yardımcı olmuştur. Bilim adamları tarih boyunca birçok konuda yenilikler ve buluşlar bulmuştur. Bu konuda verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

  2. Üç sınıf hayat bilgisi ders kitabındaki ödevlerimizi yaparken sitemizi ziyaret ederek ödevlerimizi tamamlıyor bilmediğimiz kuralları burada bularak bilgileniyor uz. Verdiğiniz cevapları çok beğendiğim için her zaman sizin sitede ziyaret ediyorum. Sizin sayenizde ödevlerimi de çok başarılıyım. Hayat bilgisinde günlük hayatımızı etkileyen birçok konu olduğu için bu derse çok çalışıyor ve ödevimi doğru yapmak için sizin biz cevaplarla ödevimi tamamlıyorum.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.