6. Sınıf Sosyal Bilgiler

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 242-243-246 Cevapları Anadol Yayıncılık

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Türk Cumhuriyetleri Ve Komşu Ülkelerle İlişkiler Metni Cevapları Sayfa 242, 243, 244, 245, 246


Türk Cumhuriyetleri Ve Komşu Ülkelerle İlişkiler Metni Cevapları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 242-243-246


Soru : Ülkemize komşu olan devletlerden hangilerini biliyorsunuz? Bilgilerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap :
Ülkemize komşu olan devletler sırasıyla batıda Yunanistan Bulgaristan güneyde Suriye Irak doğuda İran Nahcivan ve Gürcistan’dır.


Soru : Aşağıdaki görsellerde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan ve Özbekistan’ın ülke bayrakları verilmiştir.

Bu bayraklarda da ülkemizin bayrağındaki gibi ay ve yıldızın kullanıldığı dikkatinizi çekti mi? Sizce bunun sebebi ne olabilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap :
Türkiye Cumhuriyeti Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Azerbaycan Cumhuriyeti ve de Özbekistan Cumhuriyeti bayraklarını incelediğimiz zaman hilal ve yıldız olduklarını görürsünüz.
Bu ülkeler Bizim kardeş ülkelerimiz olan Türk cumhuriyetleridir. Bayraklarının üstündeki hilal İslamiyet’i temsil eder. Yıldız ise özgürlüklerine ve de Hazreti Muhammed’i s.a.v’i temsil etmektedir. Bu ülkelerin Türk olmalarından dolayı ve de Müslüman olmaları bayraklarımızın da birbirlerine benzemesine sebep olmaktadır. Özellikle Özbekistan bayrağı üzerinde bulunan mavi renk Türklüğü temsil etmektedir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 243


TİKA’dan Azerbaycan’da Genç Sporculara Destek
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Azerbaycanlı gençlerin zararlı alışkanlıklardan korunmasına, Azerbaycan’ın geleceğinin sağlam temeller üzerinde inşa edilmesine katkı sağlayacak eğitim, spor ve kültür faaliyetleri çerçevesinde üniversite öğrencileri ve gençlerin kullanımı için halı saha kurdu. Açılış töreninde (Görsel 7.5) konuşan T.C. Bakü Büyükelçisi, “Türkiye ile Azerbaycan iki devlet, bir millettir. Türkiye’nin gücü Azerbaycan’ın, Azerbaycan’ın gücü ise Türkiye’nin gücüdür. Birlikte her zaman daha güçlü ve daha ileride olacağız.” dedi. Büyükelçi, Azerbaycanlı gençlerin desteklenmesi adına Azerbaycan’da yapılan çalışmalardan dolayı TİKA’ya teşekkürlerini dile getirdi.


Soru : Okuduğunuz metinden yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


TİKA, Azerbaycan’da yaşayan gençler için nasıl bir çalışma yapmıştır?


Cevap :
Azerbaycanlı gençlerin zararlı alışkanlıklardan uzak durması ve gençliğin geleceğinin daha sağlam olması için halı saha kurmuşlardır.


TİKA’nın yapmış olduğu çalışma Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkileri nasıl etkilemiş olabilir?


Cevap :
İki kardeş ülke olan Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkiler daha iyi bir şekilde gelişimine ulaşmıştır. İki devlet tek millet anlayışı hakim olan Azerbaycanlı Türkiye Cumhuriyeti arasında dostluktan öte kardeşlik bağları vardır. Bu sayede Azerbaycan’ın gücü Türkiye’nin Türkiye’nin gücü Azerbaycan’ın anlamına gelmektedir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 246


Soru : Ülkemizin, Türk Cumhuriyetleri ve komşu devletlerle kültürel, sosyal, siyasal ve ekonomik ilişkileri açısından önemini tablo hâlinde defterinize yazarak sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap :
Türkiye Cumhuriyeti ve komşu devletleri arasında kültürel ve sosyal siyasi ve ekonomik ilişkiler çok uzun geçmiş yıllara dayanmaktadır. Osmanlı döneminde çevremizde bulunan komşularımız tek yönetim altında bulunmaktaydı. Bu da kültürlerimizin uzun yıllarca kaynaşmasına sebep olmuştur.
Örneğin Hatay Gaziantep Şanlıurfa gibi illerimizde gittiğiniz zaman yemek kültüründen dile kadar birçok özellik orta Doğu Arap kültüründen etkilendiğini görürsünüz yine Karsdır. Ardahan gibi yerlere gittiğiniz zaman Azerbaycan Kafkas kültürünün etkilerine buralarda görebilirsiniz.
Komşularla iyi ilişkiler kurmak onlarla ticaret yapmanızı sağlar. Ticaret ekonomiye güçlendiririz. Ülkemiz özellikle son yıllarda Irak ve Suriye’de inşaat alanında büyük yatırımlar yapmaktadır. Buralarda Türk şirketleri büyük işler başarmaktadır. Bu ilişkiler daha çok geliştikçe ekonomimizde büyümeye devam edecektir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ülkemize komşu olan ülkelerin başında Bulgaristan Yunanistan Gürcistan Azerbaycan Ermenistan İran Irak Suriye gelmektedir. Bu ülkelerle Türkiye’nin ilişkileri oldukça iyidir. Ülkemizin diğer ülkelerle karayollarıyla bağlantısı vardır. Ülkemiz bu ülkelerle ekonomik ve sosyal alanda birçok ilişkiler içerisindedir. Ülkemize komşu olan ülkelerin isimlerini bilerek harita üzerinde göstererek bunları daha yakın bir şekilde tanıyabiliriz. Ülkemizin komşuları ihtiyaç duyduğumuz zaman veya zor durumda kaldığımız zaman bize yardım eden bizler de onlara yardım eden e bu gibi ilişkilere güçlendirdiğini ülkeler arasında yer alır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.