6. Sınıf Sosyal Bilgiler

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 31 Cevapları Anadol Yayıncılık

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Şifreyi Bulalım Cevapları Sayfa 31


Şifreyi Bulalım Cevapları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 31 Cevapları


Soru : Aşağıdaki bulmacada kutucuk içerisindeki kavramlar (aşağıdan yukarı, yukarıdan aşağı, sağdan sola, soldan sağa yazılarak) gizlenmiştir. Bu kavramları bularak üzerini çizdiğinizde geriye kalan harflerden bir şifre oluşacaktır. Bu şifreyi bulunuz.


Cevap : Şifre : YARDIMSEVERLİK

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 31 Cevapları Anadol Yayıncılık
“6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Sayfa 31 Cevapları Anadol Yayıncılık”

Soru : Bulduğunuz şifre ile ilgili düşüncelerinizi defterinize yazarak sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap : Şifre : YARDIMSEVERLİK
Yardımseverlik yoksullara düşkünlere yardıma muhtaç olan insanlara iyilik yapmak yardım etmek anlamına gelmektedir. Yardımsever olmak iyi bir insan olmanın gerekliliklerindendir. İyi bir insan başkalarının ihtiyaçlarına duyarsız olamaz. Onlara yardımcı olmak için çabalar yardımlaşma varlıklı kimselerle yoksul kimseler arasında sevgi ve kardeşlik bağlarının kuvvetlenmesine olanak tanır, insanlar arasında kıskançlık duygularını yok olmasını sağlar. Bu sayede toplumda farklı kimseler arasında denge ve huzur sağlanmış olur.
Dinimizce de yardım edilmesi gereken kişiler belirtilmiş ve yardım etmenin kibir ve övünme gibi duygulara sebep olmaması gerektiği vurgulanmıştır. Dinimiz çevreden başlayarak uzağa doğru yardımlaşmayı öngörür yani ana babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, elinizin altındakiler, iyilik edin der, Dinimiz kibirlenen ve övünen kimseleri sevmez, Müslümanlık yardımseverliğe teşvik etmiş ve yardımların ihtiyaç sahiplerine incitmeden yapılmasını istemiştir.
Biz de dinimizin gerekleri veya insanlığımızın gerektirdikleri neden dolayı yardımseverliği bir ahlak olarak benimsemeli çevremizdeki insanlara yardım etmeliyiz bilmeliyiz ki yardımseverlik insanı bencil davranışlardan uzaklaştırır. Böylece kişi etrafındaki insanların ihtiyaçlarını duyarlı ve cömert Bir İnsan Olmaya kendini adamış olur.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yardımlaşmayı seven ve yardımsever insanlar çok fazla bulunduğu bir ülkede yaşamaktayız. Bu ülkede yardımlaşma ve dayanışma atalarımızdan öğrendiğimiz ve hala sürdürdüğümüz Temel davranışlardır. Komşusu akrabası veya hiç tanımadığı birisi Zor durumdayken yardımına koşan Türk milleti elbette ki bunu yeni nesillere benzetmiştir. Yardımlaşmak her zaman toplum içerisindeki huzuru ve mutluluğu beraberinde getirir. Yardımlaşmak yalnız maddi durumlarda değil manevi durumlarda da mümkün olabilmektedir. Bir insan bir insanın yanında bulunması onun destekçisi olması ve onu sevdiğini söylemesi veya saygı ve hoşgörülü bir şekilde yaklaşması da birbirimize karşı yardımlaşmanın temel ilkelerini gösterir. Zor durumda olan ve yardıma ihtiyacı olan bir insana elimizden geldiği kadar yardım etmek bizi tarifsiz duygulara kavuşturur.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.