6. Sınıf Sosyal Bilgiler

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 222-226 Cevapları Anadol Yayıncılık

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Anayasal Güvence Altındayız Metni Cevapları Sayfa 222, 223, 224, 225, 226


Anayasal Güvence Altındayız Metni Cevapları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 222


Soru : Bireyler niçin hak ve sorumluluklarını bilmelidir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap :
İnsanların doğuştan sahip oldukları hakları bulunmaktadır bu haklar dünyaya gelmeleri ile birlikte başlamaktadır. Tüm canlıların doğada yaşama hakkı bulunmaktadır.
Ayrıca insanların hakları anayasamızda daha güvence altına alınmıştır. Kişiler bu hak ve sorumluluklarını gelirlerse bilinçlenir verse ileride kendilerine yapılacak olan haksızlıklara karşı kendilerini koruyabilirler. Kimsenin hakkını yemesine izin vermemiş olurlar.


Banka mağdurları Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığına akın etti.
Aydın’da vatandaşlar haklarını aramak için bankalara karşı bir hukuk mücadelesi başlattı. Aydın’da bankalardan kredi kullanan binlerce kişi, kredi kullanılırken dosya masrafı, erken ödeme komisyonu, yeniden yapılandırma masrafı, istihbarat ücreti gibi birçok isim altında tahsil edilen parayı geri alabilmek için Tüketici Hakları Hakem Heyeti Başkanlığına başvurdu.
Müracaatın oldukça fazla olması nedeniyle Efeler Kaymakamlık binasında Tüketici Hakları Hakem Heyeti Başkanlığında özel birim oluşturuldu. Vatandaşların mağduriyet yaşamaması için dilekçeler hazırlandı. Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığında görevli yetkililer özellikle banka mağduru olarak binlerce kişinin başvuru yaptığını ve başvuruların artarak devam ettiğini belirtti. Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’a göre bankaların yalnızca kredinin verilmesi için zorunlu, makul ve belgeli masrafları tüketiciden isteyebileceği belirtildi.


Düşünelim Tartışalım


Soru : Okuduğunuz haberden yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Tüketici Hakları Hakem Heyeti hangi amaçla kurulmuştur?


Cevap :
Tüketici Hakları Hakem Heyeti tüketicilerin uğradıkları mağduriyetleri gidermek amacıyla kurulmuş bir nevi mahkeme kararı verebilen bir kurumdur.


İnsanlar, bankaların haksız uygulamaları karşısında neler yapmıştır?


Cevap :
İnsanlar bankalardan nasıl uygulamalarına karşılığında tüketici hakem heyetine başvuru yaparak kendi haklarını aramışlardır.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 226


Soru : Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nı inceleyiniz. Anayasamızdaki diğer haklarımızın neler olduğunu defterinize yazarak sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap :
Türkiye Cumhuriyeti anayasasını incelediğimiz zaman anayasamızda insanların haklarını güvence altına aldığını görürüz koruma altında olan haklarımız kısaca şu şekildedir ;

  • Her insanın doğuştan bir yaşama hakkı bulunmaktadır.
  • kişilerin dokunulmazlığı  vardır.
  • Kişi hürriyeti ve güvenliği koruma altındadır.
  • Özel hayatın gizliliği ve korunması Hakkı bulunur.
  • Her insanın yerleşme ve seyahat etme hürriyeti bulunur.
  • Her insan kendi hür iradesiyle dini ve vicdan hürriyeti sahiptir.
  • İnsanlar düşüncelerini ve kanatlarını istedikleri gibi dile getirebilirler.
  • Bilim ve sanat Hürriyet’i bulunur.
  • Haber alma özgürlüğüne sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bireyler hak ve özgürlüklerin tam ve eksiksiz bir şekilde bildikleri zaman yaşanabilecek ortamları tam bir şekilde anlamalarına ve hak özgürlükleri sayesinde sahip oldukları tüm imkanların bildikleri için gerekli olan bilgilerdir. Örneğin biz çocukların sağlık eğitim barınma inansan eğitim gibi alanlarda hak ve özgürlüklerimiz olduğunu biliyoruz. Biz çocukların yaşanılabilir ortamların Savaş olmadan Barış lan beraber yaşanılabilir güvenli ortamları gerekli olduğunu ve bu ortamlarda yaşamımız gerektiğini bilmekteyiz. Ayrıca biz çocukların sağlıklı bir şekilde büyümesi için sağlıklı ortamlarda barınmaya Temel ihtiyaçlarımız olan beslenme sağlık eğitim gibi tüm alanlarda ve eksiksiz bir şekilde diğer çocuklar gibi eşit imkanlara sahip olmamız yaşanılabilir ortakları daha daha güzelleştirecek tir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.