6. Sınıf Sosyal Bilgiler

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 215-216-217 Cevapları Anadol Yayıncılık

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Yönetimin Karar Alma Sürecine Katılıyorum Metni Cevapları Sayfa 215, 216, 217


Yönetimin Karar Alma Sürecine Katılıyorum Metni Cevapları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 215-216-217


Soru : Aile içinde kararlar alınırken sizin fikrinizin de sorulması size neler hissettirmektedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap :
Hala içinde kararlar alınırken benim fikirlerimin de sorulması beni mutlu hissettirir. Benim de ciddiye alındığımı benim de düşüncelerinin dikkate alındığını saygı gösterildiğim ailenin bir Ferdi olduğuna söz hakkı sahibi olduğumu bilmek benim özgüvenimi yükseltmektedir.


Düşünelim Tartışalım


Soru : Aşağıda verilen durumları inceleyiniz. İnsanların verdikleri kararları değiştirmeleri konusunda neler etkili olmuştur? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cemal, arkadaşıyla sinemaya gitmek için ailesinden izin alır. Arkadaşını telefonla arayarak ona sinemaya gitmeyi teklif eder. Cemal’in arkadaşı bu teklifi geri çevirir ve beraber satranç oynayabileceklerini söyler. Cemal, başta verdiği kararı değiştirir ve ailesinden izin alarak arkadaşına satranç oynamaya gider.
Hacer Hanım, eve yeni koltuk takımı almak istemektedir. Ancak Hacer Hanım’ın eşi maddi durumlarının uygun olmadığını söyleyerek bu isteğe sıcak bakmaz. Hacer Hanım ve eşi aile bütçesiyle ilgili bir hesap yaparlar. Hacer Hanım yeni koltuk takımı alma fikrinden vazgeçer.


Cevap :
Cemal arkadaşı ile güzel bir vakit geçirmek için sinemaya teklif etmiştir. Fakat Kemal’in arkadaşı bu teklifi gelecek çevirerek beraberce satranç oynamayı istemiştir. Bu durumda Cemal arkadaş ile güzel vakit geçirmek için onun teklifine onay vermiştir. Bu sayede bireyler arasında özgürce düşüncelerini fikirlerini ortaya koymayı görüyoruz. Bu karar vermede insanlar birbirlerinin düşüncelerine saygı duymakta ve beraber hareket etmeye çalışmaktadırlar.
İnsanlar evlerde beraber yaşarlar ve bu yaşamlarını birbirlerine karşı sorumluluklar yürütmeye çalışırlar. Ev içerisinde bütçe hesaplamasına göre hareket edilmesi gerekir. Hacer Hanım’ın evine yeni koltuk almak istemesine rağmen bütçelerinin yetersiz olmasından dolayı bu isteğinden vazgeçmiştir. Çünkü ihtiyaçları daha önde gelmektedir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 217


Soru : Herhangi bir konuda yönetime yardımcı olmak veya yönetimin aldığı karara etki etmek niçin önemlidir? Düşüncelerinizi defterinize yazarak sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap :
Herhangi bir konuda yönetim yardımcı olmak ve yönetimin aldığı kararda etkili etmek için şu nedenlerden ötürü çok önemlidir.
Seçme ve seçilme hakkımızı kullanmamız gerekir bizi yöneten insanları kendi özgür irademiz de seçeriz. Bu sayede bizi en iyi bunlar yönetir anlamına gelen bir oy kullanmış oluruz. Onların yapacağı işlerden vatandaş olarak refah seviyesi daha yüksek bir yaşama kavuşmak amacıyla yönetime etki etmiş oluruz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ailemizde bir karar alındığı zaman aile büyüklerimiz ve ayı bireylerimiz toplanarak herkesin fikir ve düşünceleri esas alınarak ortak kararla karar verilir. Aile içerisindeki görev ve sorumluluklarımızın farkında olmak bunları tam ve eksiksiz bir şekilde yapmak aile içerisinde alınacak bir karar da söz sahibi olmak elbette ki bizi toplum içerisindeki tüm algılara ve tüm yaşanılabilir ortamları daha iyi bir şekilde algılamamız da yardımcı olur. Ailede bir karar alındığı zaman ve bu karar bizi ilgilendiriyorsa aile bireylerimiz bizim fikrimizi aldığı zaman bizim önemsediğimiz eve bizi saygı duyduklarını biliriz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.