7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 208-209-210-211-212 Cevapları MEB Yayınları

Göster

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Ampullerin Seri ve Paralel Bağlanması Cevapları Sayfa 208, 209, 210, 211, 212


Ampullerin Seri ve Paralel Bağlanması Soruları ve Cevapları


7. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 208 Cevapları


Soru : Sizce elektrik enerjisi ev, okul ve iş yerlerine nasıl ulaşır?


Cevap : Sizce elektrik enerjisi ev, okul ve iş yerlerine nasıl ulaşır? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Yaşadığımız yerler olan evlerimiz, okulumuz, iş yerleri, sokağımız ve caddelerin aydınlanması için elektrik enerjisine ihtiyacımız vardır. Elektrik enerjisi bu yerlere yüksek gerilimli elektrik hatları ile gelmektedir. Bu tellerin kaynağı hidroelektrik santralleri, termik santraller, nükleer santraller vede rüzgar santrelleri gibi santrellerdir.

Buralarda üretilen enerji gerilim trafolarında yükseltilerek, yüksek gerilim kuleleri halinde ilerletilen elektrik iletim hatları sayesinde şehirlere dağıtılır. Şehirler arası iletilen bu elektrik mahallelerde bulunan trafo ve merkezlerine gelerek voltaj voltu düşürülür. Trafodan verilen hatlar mahalle dağıtım hatlarına verilerek kutuplar arası gerilime düşürülür vede herhangi bir kaçağı önlemek için evlerde elektrik sigortalarında giriş yapılarak, ev içerisine dağıtım yapılır.


Soru : Elektrik olmazsa yaşamınızda ne gibi değişiklikler olur?


Cevap : Elektrik olmazsa yaşamınızda ne gibi değişiklikler olur? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Elektrik keşfi ile dünyanın en büyük keşiflerinden bir tanesidir. Dünyayı değiştiren elektrik enerjisi günümüzde kullandığımız elektrikli tüm cihazların çalışmasını sağlamaktadır.

Bu cihazların olmadığını düşünürsek, insanların aydınlatmasından haberleşmesi sağlık sektörüne kadar hayatı kolaylaştıran birçok avantaj ortadan kalkacaktır. İnsanlar ilkel şekilde rüzgar ve Buharlı makineler kullanmaya devam edecek taşıtların kullandığı elektrikli motorlar icat edilemeyecekti.


7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 208-209-210-211-212 Cevapları MEB Yayınları
“7. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 208 Cevapları”

Soru : Bu devreleri birbirinden farklı yapan özellik nedir?


Cevap : Bu devreleri birbirinden farklı yapan özellik bağlama şekilleridir. Biri seri bağlama yöntemi kullanılırken, diğer devrelerde paraler bağlama yöntemi kullanılmıştır.


Soru : Ampul, pil, anahtar ve bağlantı kablosundan oluşan elektrik devresine ikinci bir ampul seri ve paralel olarak nasıl bağlanır?


Cevap :

Paraler ve seri bağlama yöntemleriyle iki farklı şekilde bağlanabilir.

Seri bağlama ekteki resimde görüldüğü üzere kabloyu kesip devam eden devreye ikinci ampulü ekleyerek uygulayabileceğiniz bir seçenektir.

Paralel bağlama yapabilmek için ek kablo ihtiyacınız doğacaktır, çünkü yeni ampulün uçları eskisi ile aynı yere bağlanarak paralel bağlı devre haline getiriyoruz.


Soru : Aşağıda iki ampul, pil, anahtar ve bağlantı kablosundan oluşan bir elektrik devre şeması gösterilmiştir. Bu elektrik devresine üçüncü bir ampul seri olarak bağlandığında oluşan devrenin şemasını da siz çiziniz.


Cevap :

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 208-209-210-211-212 Cevapları MEB Yayınları
“7. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı 208-209-210-211-212. Sayfa Cevapları MEB Yayınları”

7. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 209 Cevapları


ETKİNLİK-1 Seri Bağlı ve Paralel Bağlı Devre Oluşturma


Malzemeler:
* Bağlantı kablosu * 2 adet pil
* 4 adet ampul * 2 adet anahtar
* 4 adet duy * 2 adet pil yatağı

Etkinliğin Yapılışı
Seri Bağlı Devre
1- Pil, ampul, pil yatağı, duy, bağlantı kablosu ve anahtardan oluşan basit bir elektrik devresini görsel 1’deki gibi kurunuz.
2- İkinci ampulü görsel 3’teki gibi devreye bağlayınız.
3- Kablolarda kopukluk olmadığından emin olduktan sonra anahtarı kapatınız.
4- Görsel 1’deki ampulün parlaklığıyla görsel 3’teki ampulün parlaklığını karşılaştırınız.


7. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 210 Cevapları


Paralel Bağlı Devre
1- Pil, ampul, pil yatağı, duy, bağlantı kablosu ve anahtardan oluşan basit bir elektrik devresini görsel 1’deki gibi kurunuz.
2- İkinci ampulü görsel 5’teki gibi devreye bağlayınız.
3- Kablolarda kopukluk olmadığından emin olduktan sonra anahtarı kapatınız.
4- Görsel 1’deki ampulün parlaklığıyla görsel 5’teki ampulün parlaklığını karşılaştırınız.


Soru : Seri ve paralel olarak bağladığınız devrelerdeki ampul parlaklıklarını karşılaştırınız.


Cevap : Seri bağlama yönteminde ampul sayısı arttıkça parlaklı azalmazken, pararel bağlama yönteminde ise ampul sayısı arttıkça parlaklık seviyesi düşmektedir.


7. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 211 Cevapları


Soru : Ramazan aylarında cami minarelerinin arasına gerilen tellerin üzerindeki ampuller ve bahçe aydınlatmalarında kullanılan ampuller seri mi yoksa paralel mi bağlıdır?


Cevap : Ramazan aylarında cami minarelerinin arasına gerilen tellerin üzerindeki ampuller ve bahçe aydınlatmalarında kullanılan ampuller seri mi yoksa paralel mi bağlıdır? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Ramazan dinimizin güzel aylarından yardımlaşmanın, insan sevgisinin, tokun açın halinden anlama ayıdır. Bu aylarda camilerin minareleri arasına ışıklı olarak asılan güzel sözler bulunur. Bu ışıklı aydınlatmanın her yerden görülebilmesi için parlaklığını fazla olması gerekir.

Paralel bağlı ampuller ile sağlanır. Paralel bağlarda dirençler bölündüğü için ışıklar daha parlak yanar. Ayrıca bir arıza oluştuğu zaman arızanın hangisinde olduğu tespit edilir. Kolayca müdahale edilebilir. Bunun için ramazanlarda vede alan aydınlatması için kullanılan aydınlatmalar paralel bağlıdır.


Soru : Sizce ampullerden biri söndüğünde diğerinin durumu ne olur?


Cevap : Sizce ampullerden biri söndüğünde diğerinin durumu ne olur? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Elektrik bir kablo üzerinde akımını sağlayabilecek en kolay yönden akar. Devreleri yaparken buna dikkat etmek gerekir. Bağlantı yapma sırasında bu duruma dikkat etmezseniz kısa devre oluşur. Buda devrenin arızalanması çalışmaması sebep  olur. Devreler yapılırken bağlanan elemanlardan bir tanesinin arızalanabileceği göz önünde bulunur. Bunun için seri bağlı olan devrelerde ampullerden biri bozulduğu zaman akım geçmez, çünkü devre tamamlanmamış olur. Arızayı bulmak zaman alır.

Fakat paralel bağlantılarla  her eleman ayrı ayrı hatta bağlı olduğu için herhangi bir elemanın arızalanması bir sorun oluşturmaz. Arızalı ampul değiştirilir ve sorun giderilmiş olur.


7. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 212 Cevapları


Soru : Birinci tesisattaki A vanası kapatıldığında diğer borulara su geçişi olur mu?


Cevap : Hayır. Olmaz. Çünkü aynı hat üzerinde yer almaktadır.


Soru : İkinci tesisattaki C veya D vanalarından biri kapatıldığında diğer borulardan su geçişi olur mu?


Cevap : Evet su geçişi olur. Çünkü farklı boru hatları üzerinde yer almaktadırlar.


Soru : Ramazan aylarındaki mahyalarda kullanılan ampullerin çoğunun paralel olarak bağlanmasının avantajları ve dezavantajları var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?


Cevap : konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Ramazan aylarında camilerin minareleri asılan mahyalarda üzerinde en güzel yazılar olur. Mahyalarda paralel bağlantı olarak bağlandığı için üzerindeki ampullerden bir tanesi arızalandığında yazının tamamını sönmez, arızalı ampul kolaylıkla değiştirilebilir.  Paralel bağlantıya bağlı ampullerin aydınlatması parlak olur. Parelel bağlantıların dezavantajı güç tüketimi yüksektir.


Soru : Bahçe aydınlatmalarında kullanılan ampullerin çoğunun seri olarak bağlanmasının avantaj ve dezavantajları var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?


Cevap : konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Bahçemizde kullandığımız aydınlatmaya seri olarak bağlarsak, avantajı paralel bağlantıya göre daha az elektrik yakar. Dezavantajı ise aydınlatmaların bir tanesi arızalandığında devre kesintiye uğrar, paralel aydınlatmada ampuller parlak yanarken, seri bağlantıda ki ampuller daha sönük yanar.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Günlük hayatımızın her bölgesinde kullandığımız elektrik bizim vazgeçilmez doğal kaynaklarımız arasında yer almaktadır. Elektrik barajlar göller sayesinde üretilen teknolojik bir sistemdir.elektrik sayesinde okullarımız evlerimiz ve iş yerlerimiz ayrıca cadde ve sokakları mız çeşitli olanaklara sahip olmaktadır elektrik olmadığı zaman insan hayatı ve işgücü çok fazla artmaktadır evimizde kullandığımız birçok araç gereç elektrikte çalışmaktadır

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.