6. Sınıf Sosyal Bilgiler

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 254-255-256 Cevapları Anadol Yayıncılık

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Popüler Kültür Metni Cevapları Sayfa 254, 255, 256


Popüler Kültür Metni Cevapları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 254-255-256


Soru : Popüler kültür kavramından ne anlıyorsunuz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap :
Popüler Türkçe pop kültürü anlamına gelmektedir 20 yüzyılda ortaya çıkmış bir kavramdır. Toplumsal modernleşme ile toplu kültür olarak yayılan kavram olarak kültürel gelişmeleri ve günlük uygulamaları kapsamakta aynı zamanda genel ve tarafsız olarak eski halk Kültürü kavramı yerine geçmektedir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 256


Soru : Popüler kültür unsurlarının kültürel değerlerimiz üzerindeki etkileri nelerdir? Düşüncelerinizi defterinize yazarak arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap :
Popüler Kültür unsurunun kültürel değerlerimiz üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Örneğin bayramlarda aile büyüklerini ziyaret etmek onlarla vakit geçirmek kültürel unsurlarımızdan bir tanesidir.
Fakat popüler kültürle birlikte insanlar bayramları tatil günleri olarak görmeye başlamışlardır. Tatil yerlerine gitmeyi tercih eder olmuşlar. Bayram kutlamalarını ise yalnızca telefonda konuşarak mesaj atarak geçiştirmekteler.


Soru : Popüler kültürün çocuk oyunlarına ve misafir ağırlama alışkanlıklarına etkileri hakkında çeşitli kaynaklardan araştırma yapınız. Edindiğiniz bilgileri aşağıda verilen tabloya yazınız.


Popüler kültürün çocuk oyunlarına etkileri


Cevap :
Popüler Kültür çocuk oyunlarında olumsuz etkileri vardır. Bir zamanlar çocukları sokaklarda aralarında çeşitli oyunlar oynarlarken popüler kültürle birlikte bilgisayar oyunları oyun konsolları tabletler çocukların yeni oyunları haline gelmiştir.


Popüler kültürün misafir ağırlama alışkanlıklarına etkileri


Cevap :
Popüler kültürün misafir ağırlama alışkanlıkları da değişmiştir. Popüler kültürle birlikte eskiden akşam oturmaları olan oturmaların yerine şatafatlı sosyal medyada paylaşılan davetler ve misafirlikler yerini almış ev misafirlik yerine Cafe gibi yerlerde misafir ağırlar olmuştur insanlar örnek olarak verilebilir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Popüler kültür denince aklımıza elbetteki çağın yeniliklerini ve özelliklerine ayak uyduran insanların ihtiyaçlarına yöneltilen ve yenilikçi düşünceleri yenilikçi birçok yapıya uyum sağlayan kültürlere verilen genel addır. Sahip olduğumuz kültürümüz elbetteki nesilden nesile farklılık gösterebilir. Bu farklılıklar genellikle insanların yaşamındaki değişiklikler ya da yeni yıllarda yapılan birçok yenilikçi düşüncedir. Sosyal bilgiler ders kitabı mızda bulunan bu konuyu araştırırken vermiş olduğunuz bilgilerle popüler kültürü yakın bir şekilde tanıdım ve günümüzde olan popüler kültüre örnekler vererek konuyu pekiştirmek çok iyi bir şekilde anladım çok teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.