3. Sınıf Türkçe

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 253-254-255-256-257 Cevapları Sonuç Yayıncılık

3.Sınıf Sonuç Yayıncılık Türkçe Ders Kitabı 253-254-255-256-257. Sayfa Cevapları İstiklal Marşı ve Mehmet Akif

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 253 Cevapları Sonuç Yayıncılık


HAZIRLIK ÇALIŞMALARI


1. İstiklâl Marşı’mızın şairi kimdir?
Cevap : Türkiye Cumhuriyetinin ne zorluklar içerisinde kazanıldığını anlatan İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Âkif Ersoy’dur. 

Bağımsızlık uğruna bir milletin yokluk içerisinde de olsa Türk milletinin bağımsızlığa olan hasreti, özlemi ve vazgeçilmezi olduğunu bizlere ifade ettiği için teşekkürlerimiz sunarız.


2. Mehmet Âkit Ersoy hakkında neler biliyorsunuz?
Cevap :

Mehmet Akif Ersoy Osmanlı Devletinin son dönemlerinde çocukluğu geçmiş, vatanı savaşlarla ve karmaşa içerisinde olan bir dönemde büyümüştür. Büyüdüğü dönemin karmaşası içerisinde tam bir vatansever olarak yetişmiştir. Liseyi bitirdikten sonra baytar mektebinde okumuş, veteriner olarak bu okurdan mezun olmuştur. Bu dönem içerisinde şiire ilgi duyarak, şiirler yazmaya başlamıştır. 1895 yıllarında ilk eseri olan 7 beyitlik gazeli kur’ana hitap servet-i finun gazetesinde yayınlandı. 4 yıl boyunca ülkesinin birçok yerinde görev yaptı. Rumeli, Anadolu ve Arabistan’da görevlerde bulundu. 1913`te itaat ve terakki cemiyetine girdi.

1.Dünya Savaşı sırasında teşkilat-ı mahsusa  aracılığı ile Almanya’daki tutsak Müslümanların durumunu araştırmaya gitti. 1.Dünya Savaşından sonra İstanbul’a döndü. İstanbul’un işgali ile Anadolu’ya geçen Mustafa Kemal ve arkadaşlarına kurtuluş hareketine tam hareket verdi. Balıkesir’de yaptığı Milli direnişe verdiği tam destekten dolayı İstanbul hükumeti tarafından görevinden çıkarıldı.

Ankara hükumetinin kurulmasıyla Burdur millet vekili olarak Ankara’ya gitti. 18 Mart 1921 yılında İstiklal Marşını yazarak, “Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın.” diyerek istiklal marşını milletine hediye etti. Yarışma sonucu kazandığı 500 tl yi Türk ordusuna bağışladı.


3. İstiklâl Marşı niçin yazılmıştır?
Cevap : Mehmet Akif Ersoy, Türk milletinin bağımsızlığı kazandıktan sonra var olan harap olan Türk milletini tekrar şahlandırmak amacıyla İstiklal Marşını yazmıştır.

İstiklal Marşında ; Türk milletinin ihtiyaç duyduğu asil kanın damarlarında yer aldığı ifade edilerek Türk milletinin ne kadar güçlü olduğu ve içinde yer alan durumu da atlatacağı ifade edilmektedir.

Büyük zorlukla bağımsızlık mücadelesini kazanan asil Türk milletine Yüce Allah c.c. bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.


3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 254 Cevapları Sonuç Yayıncılık


1. Etkinlik Soruları ve Cevapları

Soru : Metinde geçen aşağıdaki kelimelerin anlamlarını tahmin ederek yazalım.
Cevap:

Marş : Belli bir konu hakkında davul gibi çalgılarla coşkulu bir şekilde söylenen sözlere marş adı verilir.

Şair : Belli bir konu hakkında insanlara duyguları ifade etmek veya bir konu hakkında bilgi vermek için yazılar yazan kişiye şair adı verilir.

Yarışma : Belli bir konuda insanların birinci olmak için ortaya emek koydukları platforma yarışma adı verilir.

Ödül : Belli bir yarışma sonucunda derece yapan kişilere verilen hediyelere ödül adı verilir.

Kahramanlık : Belli konularda insanlara üstün bir cesaretle yardım eden kişilerin yaptıkları davranışlara kahramanlık adı verilir.

Millî : Toplumsal değerli içinde barındıran ve kutsal sayılan öğeler bütününe milli adı verilir.


3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 255 Cevapları Sonuç Yayıncılık

2. Etkinlik Soruları ve Cevapları

Soru : Metnin konusunu yazalım.
Cevap: İstiklâl Marşı’nın nasıl yazıldığı metnin konusudur.


3. Etkinlik Soruları ve Cevapları

Soru : Metnin ana fikrini yazalım.
Cevap: İstiklâl Marşı’mız, paraya önem vermeyen, milletine gönülden bağlı bir insan olan Mehmet Akif Ersoy tarafından yazıldığı metnin ana fikri olarak kabul edilmektedir.


4. Etkinlik Soruları ve Cevapları

Soru : Dinledim, anladım, sorulan cevaplıyorum.

1. Türkiye Büyük Millet Meclisi, ne zaman bir millî marş yazdırılmasına karar vermişti?
Cevap : 1920 yılında karar vermişti.

2. Marşın amacı ne olacaktı?
Cevap : Kurtuluş Savaşı’nın heyecanını gelecek kuşaklara duyurmak olacaktı.

3. Kazanana ne kadar ödül verilecekti?
Cevap : 500 lira ödül verecekti.

4. Mehmet Âkif niçin bu yarışmaya katılmadı?
Cevap : Verilecek ödül nedeniyle katılmadı. Çünkü milletine gönülden bağlıydı.

5. Yarışmaya kaç tane şiir gönderildi?
Cevap : 700’den fazla şiir gönderildi.

6. Yarışmayı kim kazandı?
Cevap : Mehmet Âkif Ersoy kazandı.


3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 256 Cevapları Sonuç Yayıncılık

5. Etkinlik Soruları ve Cevapları

Soru : Mehmet Akif Ersoy’un davranışını doğru buluyor musunuz? Niçin? Siz olsanız ne yapardınız?
Cevap : Mehmet Akif Ersoy’un davranışını doğru tamamen doğru olarak ifade edilmesi gerekir.

Mehmet Akif Ersoy’un davranışını başlarda katılmaması doğru değildir. Zaman içerisinde milli değerlerimiz açısından önemli olan bu Marşının yazılması ve kazınılan 500 tl yi bağışlanması doğrudur. Milli değerlerimiz ne kadar para verilirse verilsin az kalır.


6. Etkinlik Soruları ve Cevapları

Soru : Metne farklı bir başlık yazalım.
Cevap : Miiletin Marşı, İstiklal MArşı Nasıl Yazıldı gibi başlıklar örnek olarak yazılabilir.


7. Etkinlik Soruları ve Cevapları

Soru : Mehmet Âkif Ersoy’a İstiklâl Marşı’mız için bir teşekkür mektubu yazalım.
Cevap

Sevgili Vatan Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’ a

Şehitlerimizin aziz kanlarıyla sulanmış bu vatanın her karış toprağında bir minnet duygusuyla yaşamaktayız. İşte bu yüzden istiklal marşımız bizlere yaşanan zorlu geçmişi gözler önüne sermektedir. Bağımsızlık mücadelesinde verdiğimiz şehitlerin aziz hatıralarını anlatmaktadır. Millet olarak ne zorluklardan geçtiğimizi ne zorluklara göğüs gerdiğimizi şairimiz yazarken ruhunu katmış, adeta yaşayarak anlatmıştır. İstiklal marşımız bizlere tarihi bir mirastır. Bu emanete sahip çıkmak onunla gurur duymak bizim vatani görevimizdir.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Mehmet Akif Ersoy bizlere Türk milletin bağımsızlık uğruna neler yaşadığını ne zorluklar çektiğini ifade etmesi açısından büyük bir teşekkür etmemiz gerekir. İstiklal marşı milli değerlerimiz açısından kutsal olarak sayılmaktadır.

  2. İstiklal marşı bizim Çanakkale  , kurtuluş savaşında şehit düşen askerlerimiz için yazılan bir marştır .

  3. Kurtuluş Savaşı’nın başarıyla sonuçlandıktan sonra Türk milleti bağımsızlığa kavuştu. Bağımsızlığa kavuşan Türk milleti binlerce mücadeleden ve kayıplardan geçerek bugünlere gelmiştir. Atatürk’ün liderliği ve Türk milletinin binlerce komutanın desteği ile Türk milleti düşmanlardan kurtar almış ve cumhuriyete kavuşturulmuştur.Türk milletinin bu bağımsızlık ve özgürlük haykırışını destanlı bir şekilde yazacak Bir marşa ihtiyacı vardı. Bu marşı en güzel şekilde yazacak tek Şair Mehmet Akif Ersoy du. Mehmet Akif Ersoy vatanını çok seven vatanına çok bağlı olan bir şairdir.İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını vatan sevgisi ile ve milli mücadeleyi anlatarak yazmıştır.İstiklal marşı’nı okurken eskiden Türk milletinin verdiği mücadeleleri ve bu kutsal vatanı ne zorluklarla kazanıldığını ne şehitler verildiğinde ve Türk milletini ne kadar sevmemiz gerektiğini anlayabiliyoruz. İstiklal marşı’nı pazartesi ve cuma günleri okullarımızda bayrağımızı göğe çekerek okuyoruz. İstiklal marşı’nı okuduğumuz zaman göğsümüz kabarıyor ve Türk milletine sevgimiz bir kat daha artıyor. Bize bu cennet vatanı armağan eden e İstiklal marşı’nı en güzel şekilde yazıp bize sunan Mehmet Akif Ersoy Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarından çok teşekkür ediyoruz. Bizler de onların yanında en güzel şekilde ilerleyeceğim ize eminiz.İstiklal marşı konulu temanız da derslerime yardımcı olduğunuz için ve İstiklal Marşı’nın önemini bize anlattığınız için size çok teşekkür ediyor başarılarınızın devamını diliyorum.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.