3. Sınıf Türkçe

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 23-24-25-26-27-28 Cevapları Sonuç Yayıncılık

3.Sınıf Sonuç Yayıncılık Türkçe Ders Kitabı 23-24-25-26-27-28. Sayfa Cevapları Annelerin En Güzeli

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 23 Cevapları Sonuç Yayıncılık

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Evde görevlerinizi yerine getirirken en çok kimden yardım alıyorsunuz?
Cevap : Bir ev içerisinde yapılması gereken birçok iş vardır. Yemek, bulaşık, ev toparlaması evde yapılacak olan tamir gibi işlerin hepsi evdeki hayatın yolunda gitmesi için önemlidir. Evde herkese ait görevler vardır. Bu görevler bazen yalnız yapıldığı gibi bazende başka kişilerden yardım alınması gerekir. Hasta olduğumuz veya başka önemli görevlerimiz olduğu zaman yardıma ihtiyaç duyarız.

Bu zamanlarda ailece yardımlaşmak ve birbirimizden yardım alarak işleri yoluna koymak gerekir. Evde görevlerimi yerine getirirken en çok annemden yardım alırım. Evde yapılacak olan işlere annem karar verir. O işlerin nasıl yapılacağı ve zamanını da annem belirler. Bu yüzden annemle beraber evdeki işler ilerler. Evimizde herkesin yerine getirmesi gereken sorumluluklar var. Benimde yapmam gereken sorumluluk ve görevlerim var. Bunları yaparken anneme nasıl yapacağımı sorarım.

Yapamayacağımı düşündüğüm zamanlarda annemden yardım isterim. Annem fırsat buldukça bana yardım eder. Anneler her zaman çocuklarına ellerinden gelen her yardımı yaparlar. Bazı durumlarda ise yardım isteyeceğim kişi babamdır. Babamı da çok seviyorum. Özellikle güç gerektiren konularda babam benim en büyük yardımcımdır.


2. Anneniz evde bir gün içinde neler yapıyor?
Cevap :  Annem bence, ev içerisinde en çok çalışan kişi. Annem gün içerisinde her zaman hareket halinde. Bazen yorulup dinlese veya hastalansa bile o olmadan evlerin işi aksıyor. Annem evde herkes ile ayrı ayrı ilgilenen bir kahraman gibi .

Bizlere sevdiklerimizi pişiriyor ve evin düzenini sağlıyor. Annem zamanının çoğunu bizlerin işlerin yolunda gitmesi ve ihtiyaçlarımızı gidermek için harcıyor. Bence bütün anneler bu kadar fedakar oldukları için çok değerli. Bizlere kahvaltı hazırlıyor. Babamı işe bizleri okula gönderiyor.

Öğlen yemeği, akşam yemeği tatlı gibi ev işleri anneme ait. Annem bunları yapıyor, bulaşıkları yıkıyor. Çamaşırları yıkıyor, seriyor , katıyor ve ütü yapıyor. Bana ödevlerimde yardımcı oluyor. Beraber oyun oynuyoruz. Babamla da akşamları sohbet ediyor. Bazen televizyon izliyor. Bazen arkadaşlarına gidiyor veya arkadaşları bize geliyor. Beraber sohbet ediyorlar. Akşam yemeği bulaşık, ev toparlaması gibi işlerden sonra uyuyor.

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 24 Cevapları Sonuç Yayıncılık

1. Etkinlik 

Soru : Haydi, anne denilince aklımıza gelenleri yazalım.
Cevap : 

Her kadın anne olmak ve bu duyguyu tatmak ister. Ne kadar zor olsa da anne olmak insanların vazgeçilmezidir. Çocukları olmayan aileler tüp bebek gibi zorlu süreçlere bile katlanırlar. Anneler çocukları rahimlerine düştüğü ilk andan itibaren sever ve kabul ederler. Dokuz ay karınlarında taşıdıktan sonra kendilerine anne denir.

Bebekleri emzirmek onların altını değiştirmek, hastalandıkları zaman bakmak, oynatmak ve onların yemek yeme, tuvalete gitme gibi kişisel ihtiyaçlarını karşılamak hep annenin görevidir. Anneye bu zamanda baba da yardımda bulunmalı ve bu süreçte ona destek olmalıdır. Anneler çocuklara bakmak zor olsa da çocuklarını çok sever ve onlardan gelen yorgunluktan usanmazlar. Aksine evlatlarının iyi olması için çaba sarfederler.

Hastalandıkları zaman ihtiyaçlarını karşılar ve onların iyileşmesi için ellerinden geleni yapar bazı geceler uykusuz kalırlar. Anneler bu kadar fedakar oldukları için aklıma onlar hakkında her zaman güzel kelimeler ve sözler gelir. Annelerimiz bizim için bu kadar fedakarlık yaptıktan sonra onları incitmekten uzak durmalıyız.

Anne denildiği zaman aklıma gelen kelimeler;

 • Aile
 • İyilik
 • Sevgi
 • Fedakarlık
 • Cesurluk
 • Cömertlik
 • Karşılık beklemeden sevmek
 • Bağlılık
 • Şefkat
 • Merhamet
 • Düzen
 • Barış

2. Etkinlik

Soru : Okudum, anladım, soruları cevaplıyorum.


1. Şaire göre annelerin en güzeli kimmiş?
Cevap : Annelerin en güzeli kendi annesiymiş.


2. Şair, annesini neye benzetiyor?
Cevap : Şair, annesini meleklere benzetiyor.


3. Şair, annesi için neden “Güneş yüzlü, altın kalpli” ifadesini kullanmış olabilir?
Cevap : Şair annesi hep güldüğü için ve kendisine iyi davrandığı için “Güneş yüzlü, altın kalpli” ifadesini kullanmış olabilir.


3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 25 Cevapları Sonuç Yayıncılık


3. Etkinlik 

Soru  : Merhaba, ben resim yapmayı çok severim. Haydi, sen de annenle veya sevdiğin biriyle ilgili bir resim yap.

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 23-24-25-26-27-28 Cevapları Sonuç Yayıncılık
“3. Sınıf Türkçe 23-24-25-26-27-28-29. Sayfa Cevapları Sonuç Yayınları Ders Kitabı”

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 26 Cevapları Sonuç Yayıncılık

4. Etkinlik 

Soru : Okuduğumuz şiirin konusunu ve ana duygusunu yazalım.

Şiirin Konusu : Anne

Şiirin Ana Duygusu : Anne Sevgisi


5. Etkinlik 

Merhaba, ben anneme ev işlerinde her zaman yardım ederim. Sen annene yardım ediyor musun? Hangi işleri yaparak annemize yardım edebiliriz? Haydi yazalım.
Cevap : Annemiz her ne kadar çalışıyor gibi görünse de aslında en büyük iş yükü onlardandır.

Bizimle ilgilenir, evi toplar, temizler bu gibi birçok işi annelerimize yükleriz.Ben anneme kıyamadığım için yaptığı her işte ufakta olsa yükünü hafifletebilmek için ona yardım etmek isterim.

 1. Temizlik yaparken yardımcı olurum.
 2. Yemek pasta yaparken kullanacağı malzemeleri hazırlar, ocakta karıştırılması gereken bir yemek varsa karıştırır.
 3. Yemek hazır olduğunda sofrayı hazırlar, yemek bitince sofrayı toplarım.
 4. Odamı temiz tutarım.
 5. Kıyafetlerimi katlar dolabıma koyar, kirlenenleri kirli sepetine atarım.

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 27 Cevapları Sonuç Yayıncılık

6. Etkinlik 

Soru : Yüz, ben ve gül kelimelerini farklı cümlelerde iki değişik anlamı ile kullanalım.


Yüz Kelimesi

Deniz yüzmek için gittiler.

Yüzünde tatlı bir ben vardı.


Ben Kelimesi

Yüzünde ufak bir ben vardı.

Ben bu oyunu oynamak istemiyorum.


Gül Kelimesi

Bahçede rengarenk güller vardı.

Bu güler yüzlü de kimdir?


Soru : Kendinizi annenizin yerine koyunuz. Çocuklarınızın size nasıl davranmasını isterdiniz?
Cevap : 

Annelerimiz bizim için büyük fedakarlıklar yaparlar. Doğurdukları günden itibaren bizlere bakarlar. Eğitimimizin en iyi şekilde olması ve iyi bir insan olmamız için çaba sarfederler. Zaman zaman annemizin sözünü dinlemediğimiz anlar olur. Bu annelerimizi üzer. Böyle durumlarda kendimizi annemizin yerine koyarak hareket etmeli ve saygısız hareketlerden uzak durmalıyız.

Kırgınlık insanların hepsini üzer ve bağımızı zedeler. Annemiz ise bize en çok iyilikte bulunan kişidir. Bunun için bize bu kadar iyilikte bulunan insanı kırmadan hareket etmeliyiz. Çocuklarımın bana iyi davranmasını, sözümü dinlemesini, işlerimde bana yardımcı olmalarını ve dağınıklıklarını toplamalarını isterdim. Bana karşı çıkmamalarını ve saygısız hareketlerde bulunmamalarını isterdim.

Çocuklarımın vakti gelince yatmalarını, derslerini yapmalarını, büyüklerine saygılı davranmalarını , kardeşleri ve arkadaşları ile kavga etmeden güzel bir şekilde geçinmelerini isterdim. Derslerine iyi bir şekilde çalışıp başarı elde etmelerini , iyi bir meslek sahibi olup rahat etmelerini isterdim. Yemek zamanları herkesin yemekleri beğenmemezlik yapmamasını ve yemekten sonra herkesin teşekkür ederek sofradan ayrılmasını isterdim. Çocuklarımdan birşey istediğim zaman hemen ve sıkılmadan yerine getirmelerini ve bana hediyeler almalarını isterdim.

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 28 Cevapları Sonuç Yayıncılık

7. Etkinlik 

Soru : “Annelerin En Güzeli” adlı bir şiir okuduk. Şiirin bölümlerine ne ad verildiğini inceleyelim.

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 23-24-25-26-27-28 Cevapları Sonuç Yayıncılık
“3. Sınıf Türkçe 23-24-25-26-27-28-29. Sayfa Cevapları Sonuç Yayınları Ders Kitabı”

8. Etkinlik 

Soru : Haydi,verilen sözcüklerden hareketle biz de bir şiir yazalım. Şiirimize bir başlık yazmayı da unutmayalım.

anne – sevgi – ışık – mutluluk

Cevap : 

Bakıp büyüten annem
Işık doludur kalbi
Beni sarmalar annem
Mutlu olduğum zaman
Oda mutlu olur hep
Ben üzülmeyeyim diye
Dediğimi yapar hep
Anneler çok değerli
Herkes kıymet bilmeli
Yaşlandığı zaman
Bakıpta kollamalı
O bizi bırakmadı
Hep yaramızı sardı
Bizde onu sevmeliyiz
Hediyeler vermeliyiz
Bizden birşey isterse
Yerine getirmeliyiz
Kıymet bilmeli insan annesi yaşıyorken
Sonra pişman olursun onu çok çok sevmezsen.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. çok güzel hazırlanmış bir ödev olmuş herkeslere teşekkür ediyorum  emeği geçen herkeslerin eline sağlık

   

 2. Annelerimiz bize çocukluğumuzdan büyüyene kadar karşılıksız bakarak büyütürler. Annemizin emeğini ne yaparsak ödeyemeyiz. Anneler çocuklarını hasta andıkları zaman bir zorlukla karşılaştığı zaman veya yardıma ihtiyaçları olduğu zaman ilk koşan insandır. Anneler çocukları büyütene kadar birçok zorluklardan geçse de yine de çocuklarına bakmaktan bakmazlar.annelerimiz de yaşlandığı zaman ve bakıma muhtaç olduğun zaman biz çocukları olarak elimizden gelen her türlü yardımı yaparak ona yardımcı olmalıyız. Annelerimizin kalplerini kırmamalı onları incitmemeli onların dünyada bizler için bulunmaz bir nimet olduğunu bilmeliyiz. Annem lerimizi çok sevmeli ve onları incitecek davranışlarda bulunmalıyız.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.