6. Sınıf Sosyal Bilgiler

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 10-11-12 Cevapları Anadol Yayıncılık

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Sosyal Rollerin Değişimi Metni Cevapları Sayfa 10, 11, 12


Sosyal Rollerin Değişimi Metni Cevapları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 10-11-12 Cevapları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 10 Cevapları


Soru : 5. sınıfta rol kavramını öğrenmiştiniz. Evde ve okulda sahip olduğunuz roller hakkında neler söyleyebilirsiniz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap :
Ev halkı olarak hepimizin bir rolü vardır. Bu rol ev içerisinde iş bölümü yapmamıza yardımcı olur. Bu sayede herkes görevini bilir ve iş yükünü annemizin sırtından almış oluruz.
Mesela ben evde çocuk rolündeyim. Sabah uyanınca yatağımı toplarım, derslerimi çalışırım, odamı toplarım, anneme sofra kurarken toplarken yardım ederim. Okulda da öğrenci rolündeyimdir. Derslerimi dinler arkadaşlarımla oyunlar oynarım. Öğretmenlerim karşı saygılı olurum.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 11 Cevapları


Merhaba çocuklar! 1980 yılında Konya’da doğdum. Doğduğum andan itibaren anne ve babamın “kızı” rolüne sahip oldum. Aynı evde yaşadığımız dedem ve babaannemin de “torunu” rolünü üstlendim.
6 yaşında mahallemizde bulunan anaokulunda öğrenim görmeye başladım. Artık okula gidiyordum ve böylece “öğrenci” rolüne de sahip oldum. İlkokulda “sınıf başkanı”, ortaokulda da “okul voleybol takımı oyuncusu”ydum.
14 yaşındayken kardeşim dünyaya geldi. Artık hayatta “abla” rolüne de sahiptim. Lise yıllarında okuduğum okulda “müzik kulübü üyesi” oldum ve okulumu müzik yarışmalarında temsil ettim.
Liseden sonra İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesine başladım. Burada 5 yıllık meslek eğitimini başarıyla tamamladım. Daha sonra meslek yaşamına başladığımda artık “veteriner” olarak bir rolüm daha vardı (Görsel 1.5).
Merhaba çocuklar! 1980 yılında Konya’da doğdum. Doğduğum andan itibaren anne ve babamın “kızı” rolüne sahip oldum. Aynı evde yaşadığımız dedem ve babaannemin de “torunu” rolünü üstlendim.
Şu anda evliyim ve 2 çocuğum var. Evlilik hayatım başlayınca “eş”, çocuklarım doğunca da “anne” rollerine sahip oldum.


Düşünelim Tartışalım


Soru : Hatice Hanım’ın verdiği bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Hatice Hanım yaşamı boyunca hangi sosyal rollere sahip olmuştur?


Cevap :
Hatice Hanım yaşamı boyunca şu rollerde sahip olmuştur:

 1. Anne ve babasının kızı rolü
 2. Babaannesi ve dedesinin torunu rolü
 3. Anaokulunda öğrenci rolü
 4. İlkokulda sınıf başkanı rolü
 5. Ortaokulda okul voleybol takımcısı rolü
 6. İş hayatında veteriner rolü
 7. Evlilik hayatında eş rolü
 8. Çocukları doğunca anne rolü

Hatice Hanım’ın sosyal rolleri zaman içinde neden değişime uğramıştır?


Cevap :
Hatice Hanım zamanla büyüdüğü, meslek sahibi olduğu ve evlendiği için sosyal rolleri zamanla değişime uğramıştır.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 10 Cevapları


Soru : Aşağıda verilen bilgilere göre Kenan Bey’in zaman içinde sahip olduğu sosyal rolleri sırasıyla defterinize yazınız.


Kenan Bey, anne ve babasının oğlu olarak 1981 yılında Sivas’ta dünyaya gelmiştir. Doğumuna dedesi, babaannesi ve anneannesi çok sevinmiştir. İlkokul ve ortaokul yıllarında başarılı bir öğrenci olan Kenan Bey, ortaokulda sınıf başkanlığı ve tiyatro kulübü oyunculuğu yapmıştır. Liseyi, Sivas Anadolu Lisesinde tamamlamıştır. Lisede okulunun futbol takımı kaptanlığını yapmıştır. Liseden mezun olduktan sonra Bursa Uludağ Üniversitesi Tekstil Mühendisliği bölümünü bitirmiş ve sonrasında bir kumaş fabrikasında işe başlamıştır. Kenan Bey, 2009 yılında evlenmiş ve daha sonra 2 çocuk sahibi olmuştur.


Cevap :

 1. Doğduğunda anne ve babasının oğlu rolü
 2. Dedesi, anneannesi ve babaannesinin torunu rolü
 3. İlkokul ve ortaokul yıllarında öğrenci rolü
 4. Ortaokulda sınıf başkanlığı ve tiyatro kulübü oyunculuğu rolü
 5. Lisede okulun  futbol takımının kaptanlığı rolü
 6. Üniversitede tekstil mühendisliği bölümünü okuyarak üniversite öğrencisi rolü
 7. Kumaş fabrikasında işçi rolü
 8. Evlenince eş rolü
 9. Çocuğu olunca baba rolü

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Aile bireyleri arasında iş bölümü ve sorumluluklar paylaşıldığı zaman adaletli bir şekilde sorumluluklarımız yerine getirelim. Ev içerisinde bulunan sorumu kırmızı ve görevlerimizin farkında olarak bunları düzgün ve eksiksiz bir şekilde yaparak aile bireyleri ile birlikte güzel bir yaşam sürebilir Ayrıca birbirimize zaman ayırabiliriz. Bize düşen görevleri yapmadığımız zaman aksine ev düzenini bozarak çeşitli kişisel bakımlarımız da ihmal ettiğimiz zaman hem sağlığımızı hem aile bireyleri arasındaki sorunu arttırırız. Bir bile her zaman sorumluluklarım farkında olmalı ve bu sorumluluklarını planlı bir şekilde yapmalıdır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.