4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Ders Kitabı

4. Sınıf İnsan Hakları Ders Kitabı Sayfa 90-91 Cevapları MEB Yayınları

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Yurdumuz Cevapları Sayfa 90, 91


Yurdumuz Cevapları


4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 90 Cevapları


Hazırlık Çalışmaları


Vatan Sevgisini İçten Duyanlar

Vatan sevgisini içten duyanlar
Sıtkı ile çalışır benimseyerek
Milletine, Ulusuna uyanlar
Demez neme lazım, neyime gerek
Her ferdin hakkı var, bizimdir Vatan
Babamız, dedemiz döktüler al kan
Hudut boylarında can verip yatan
Saygıyle anarız, şehit diyerek
……………………………………………..
Olmak istiyorsan dünyada mesut
Hakka, halka yarayacak bir iş tut
Çalıştır oğlunu, kızını okut
İnsan olmak için okumak gerek
Vatan bizim, ülke bizim, el bizim
Emin ol ki her çalışan kol bizim
Ayyıldızlı bayrak bizim, mal bizim
Söyle Veysel öğünerek, överek.

Âşık Veysel Şatıroğlu


1. “Vatan sevgisi” sözünden ne anlıyorsunuz?


Cevap: “Vatan sevgisi” sözünden ne anlıyorsunuz? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

“Vatan sevgisi” sözünden,  vatanımızı gerçek manada sevmemiz ve sahip çıkmamız gerektiğini anlıyorum. Ancak bu sayede vatanımız ileri seviyelere ulaşacak ve en güzel şekilde ilerleyecektir. Vatanımız üzerinde yaşadığımız toprak parçasıdır. Ancak sadece yaşamaya yaramaz . Aynı zamanda rahat ve özgür yaşamak ,  bizim ve sevdiklerimizin güven içinde olması ve düşmanların uzak kalması da hep vatanımızın var olmasına bağlıdır. Bu yüzden herkes vatanını sevmeli ve gereken sorumluluklarını yerine getirerek ülkesinin ilerlemesi için elinden geleni yapmalıdır. Böylece ilerleyen bir ülkede bizlerde mutlu ve refah içinde yaşamış oluruz. Bu her vatandaşın en önemli en kutsal görevidir.


2. Şiire göre vatan sevgisini içten duyanlar neler yapmalıdır?


Cevap:

 1. Sıkı sıkı çalışkan,
 2. Milletine ve Ulusuna uyanlar,
 3. Şehitlerimizi saygıyla anmak,
 4. Halka yararlı işler yapmak,
 5. Eğitim öğretim görmek,
 6. Okumak,

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 91 Cevapları


Etkinlik


Soru : Şiire göre vatan sevgisini içten duyanlar neler yapmalıdır?


Yurt benim için: kutsaldır.

Çünkü:  Yurdumuz karşı karış şehit kanlarıyla sulanmıştır.


Yurttaş olmak benim için: çok önemlidir.

Çünkü: Yurttaş olmazsak hak ve özgürlükleri elde edemeyiz.


Değerlendirme Çalışmaları


1. Bir yerin yurt olabilmesini sağlayan unsurlar nelerdir?


Cevap: Bir yerin yurt olabilmesini sağlayan unsurlar nelerdir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Vatan sevgisi dendiği zaman aklıma Çanakkale gelir. Biz millet olarak ülkemizi vatanımızı her şeyin üstünde tutarız. 1071 den beri atamız Alparslan in ayak basması ile burası bize yurt olmuştur. Bu yurt için nice şehit vermişiz, kan dökmüşüz bu cennet vatan kanla alınmış, kanla sulanmıştır. Yurdumuzun her karış toprağı bizim için çok kıymetlidir.

Vatanımızı savunmak ve korumak bizim birinci vazifemizdir.bir diğer vazifemiz ise barışta bu cennet vatanı korumak onu daha güzel hale getirmek, onu münhasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için eğitime, bilime ve sanata gerekli ve özverili çalışmalar yaparak diğer ülkelerden geri kalmamaya çalışmaktır.


2. Yurttaş kime denir?


Cevap: Yurttaş kime denir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Yurttaş; Belirli bir toprak parçası üzerinde yaşayıp, devletine karşı sorumlulukları olan ve devletin kendisine verdikleri hakları ile yaşamına devam eden kimsedir. İnsanlar yaşadıkları veya haklarından yararlandıkları devletin vatandaşlarıdırlar. Yurt kelimesinin eş anlamlısıdır. Yurttaş, aynı vatan sınırları içerisinde yaşayan, aynı devletin verdiği şeylerden faydalanan ve aynı devlete karşı sorumlulukları olan insanlara da denir. Bizim vatanımız da Türkiye’ mizdir. Vatanımıza sahip çıkmak en asli görevimizdir. Yurdumuz bizim en güvende olduğumuz alandır. Bu yüzden tarih boyu atalarımız düşmanla savaşmış ve bağımsızlık için mücadele etmiştir.


3. Haymatlos ve mülteci sözcüklerinin anlamını söyleyiniz.


Cevap: Haymatlos ve mülteci sözcüklerinin anlamını söyleyiniz. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Haymaltos vatansız bir ülkeye bağlı olmayan, vatandaşlığı bulunmayan veya vatandaşlık statüsünü kaybetmiş insanlara verilen bir kelimedir. Haymaltos terim olarak almanca kökenli bir kelimedir. Sebebi ise  nazi almanyasında 1933 yılında 1914 ten sonra vatandaşlığa alınmış Yahudileri yurtsuz olarak saymasından kaynaklanır. 1941 yılında ise bütün Yahudileri vatandaşlıktan çıkararak Haymaltos kelimesini kullanmıştır.  Mülteci ise sığınmacı anlamı taşır.

Dini, milliyeti belli bir toplumsal grubu belli bir ülkenin vatandaşı olan insanların siyasi görüşlerinden dinlerinden veya savaştan dolayı yurtlarının işgal edilmesinden kaynaklı zorunlu olarak yurtlarını terk etmeleri çevrelerindeki ülkelere can güvenliklerinin olmadığını söyleyerek sığınma hakkı talebinde bulunmaları ile diğer ülkenin bu sığınmacılar ülkesine kabul etmesi ile oluşur. Bunun hala örneklerini yaşamakta Suriye mülteci sorunu sadece Türkiye’nin değil tüm Avrupa’nın ve dünyanın bir sorunu durumundadır. Mülteci sorununun en dramatik simgesi ise Aylan bebek olmuştur.


Sonraki Konuya Hazırlık


Soru : Devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşları hakkında araştırma yapınız.


Cevap: Devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşları hakkında araştırma yapınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Devlet kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları amaç olarak ülke üzerinde yaşayan tüm vatandaşlara çok daha iyi hizmet götürmek insanların yaralarını sarmak, toplumsal bozuklukları gidermek gibi amaçları ortak olan kuruluşlardır. Devlet kurumu demek, devlet tarafından vatandaşların çeşitli ihtiyaçlarını sağlamak için kurulmuş kuruluşlardır.

Sivil toplum kuruluşları ise devlet ile bağlantısı olmayan kendi gönüllüleri tarafından kurulan toplumun çeşitli durumlarına göre hareketlerde bulunan vatandaşa destek olabilmek amacı ile projeler ve organizasyonlar üreten bağımsız kuruluşlardır. Devlet kurumları kanun ve yönetmeliklerle hareket eden, çalışanları devlet memuru olan, maaşlı bürokrasi kesimidir.

Sivil toplum kuruluşları ise yine devletin kanun ve yönetmeliklerin göre faaliyet gösterir fakat insanları gönüllü olarak çalışır, maaş almazlar. Tedarikçileri bağışçılardır. Bir başkan sistemi ve üyeler olarak organize olurlar. Devlet kurumlarından bazılarını açıklayarak örnekleyelim.

 1. Devlet hastaneleri-sağlık kurumlarına bağlıdır. Vatandaşa sağlık hizmeti götürür.
 2. Devlet okulları ise 12 yıllık zorunlu eğitimi tüm vatandaşlara vermek zorundadır.
 3. Belediyeler ve muhtarlıklar görevli oldukları alanda çevre temizliği, çevre güzelleştirmek, altyapı düzenlemesi, düzenli şehirleşme vatandaşların daha rahat hareket edebilecekleri güvenli bir ortam oluşturmakta yükümlüdürler.
 4. Bazı sivil toplum kuruluşları ile şu şekildedir.
 5. Lösev lösemiye yakalanmış çocuk yaştaki hastalara destekamaçlıdır.onların tedavilerini üstlenirler.
 6. Tema Türkiye çöl olmasın sloganı ile geleceğimize daha yeşil alanlar bırakmak için ağaçlandırma çalışması yapar.
 7. Engelliler vakfı engelleri kaldıralım sloganı ile engelli vatandaşlarımıza daha engelsiz bir dünya hizmeti için yapılan yapılarda engellileri düşünerek yapılar yapılmasını vurgular.
 8. Daruşşafaka kimsesiz çocukları sahiplenir onlara iyi bir eğitim vererek gelecekte iyi bir fert olmalarını amaçlar.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Devletin kurumlarını ve kuruluşlarının toplum içerisinde birçok görevi olduğunu ifade edebiliriz devlet ve kurum ve kuruluşlar insanların Hayatta en iyi şekilde hayatlarını devam ettirmesi için birçok çalışmalar yapmaktadır Örnek vermek gerekirse Doğan’ın yapılandırılması ve doğanın korunması hakkında TEMA Vakfı altyapının güçlendirilmesi insanlara iş imkanları sağlık sağlık imkanları eğitim imkanları gibi birçok konuda birçok Vakıf sürekli olarak çeşitli çalışmalar yaparak İnsanların en iyi şekilde hayatlarını devam ettirerek devletimizin Çağdaş medeniyetler düzene çıkmasını sağlamaktadır.

 2. Çoooooook beğendiiim insan hakları cevaplarınız bir harika ödevlerime çok yardımcı oldu

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.