6. Sınıf Din Kültürü

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 16-19-20-21 Cevapları Dörtel Yayıncılık

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 16-19-20-21 Cevapları Dörtel Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 6. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Peygamberler İnsanlar İçin En Güzel Örnektir konusunun bulunduğu 6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 16-19-20-21 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 16-19-20-21 Cevapları Dörtel Yayıncılık

6.Sınıf Dörtel Yayıncılık Din Kültürü Ders Kitabı 16-19 Sayfa Cevapları Peygamberler İnsanlar İçin En Güzel Örnektir

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 16 Cevapları Dörtel Yayıncılık

(Meryem suresi, 56. ayet.)
(Meryem suresi, 51. ayet.)

Soru : Yukarıdaki ayetler, peygamberlerin ahlaki özellikleri konusunda size neler düşündürmektedir?
Cevap : Yukarıda yer alan ayetlerde peygamberlerin doğru sözlü olması, ihlas sahibi olduğuna resul ve nebi olduğu hakkında bizlere bilgiler vermektedir.

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 19 Cevapları Dörtel Yayıncılık

Soru: Peygamberleri örnek alan bir mümin, hangi güzel özelliklere sahip olur? Aşağıdaki şemaya örnekler yazınız.
Cevap :

Peygamberleri örnek alan bir kişi güzel ahlaklı adaletli küçükleri seven büyüklere saygı duyan Çalışkan adaletli adaletsizlikler karşısında dimdik duran Allah’ın emir ve yasaklarına Uyan Allah’ın bize helal kıldıklarını yiyen haram kurduklarından uzak duran kişiler olarak kabul edilmektedir.

Peygamberleri örnek alan bir mümin hayatı içerisinde insanlara iyi davranması gerekmektedir.  ayrıca güzel ahlaklı Doğru sözlü iyi ve kötüyü ayırt edebilen adaletsizlik karşısında dimdik duran adaleti savunan büyüklerine saygılı olan küçükleri seven yardımsever bir kişi olması gerekmektedir.

Sonuç olarak bir insanım sürekli olarak peygamberlerin yolunda ilerlemesi için güzel ahlak ve Allah’ın emir ve yasaklarını uyuması yeterli olacaktır. 

6.Sınıf Dörtel Yayıncılık Din Kültürü Ders Kitabı 20-21 Sayfa Cevapları Vahiy ve Vahyin Gönderiliş Amacı

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 20 Cevapları Dörtel Yayıncılık

Soru : Vahiy kavramının anlamı hakkında neler biliyorsunuz?
Cevap : Vahiy kavramı genel ifade ile beraber Yüce Allah’ın sözlerini ifade etmektedir. Öyle ki kutsal kitabımız Kuranı Kerim’de parça parça genel vahiyler ile beraber sonunda kitap haline gelmiş ve Yüce Allah, bizlerin uyması gereken kurallar silsilesini oluşturmuştur.

 Vahiy kelime anlamı ile beraber Yüce Allah Celle Celalühü peygamberlere Cebrail Aleyhisselam aracılığıyla göndermiş olduğu Allah’ın sözlerine Allah’ın emir ve yasaklarına peygamberlere iletmesine ve peygamberlerin de insanlara bu Allah’ın emir ve yasaklarını iletmesi anlamına gelen sözlerdir.

Vahiy  ilk olarak  Cebrail Aleyhisselam aracılığıyla Allah’ın sözlerini peygamberlere iletilmesine ve bu Peygamber Efendimize iletilen Allah’ın sözlerinin insanlara tebliğ edilmesi ile beraber son bulan bir durum olarak kabul edilmektedir. 


Rabb’imiz (c.c.), gönderdiği vahiylerde kendisini bizlere nasıl tanıtmaktadır? Yukarıdaki ayetleri de dikkate alarak defterinize listeleyiniz.
Cevap :

Yukarıdaki ayeti kerimede Yüce Allah Celle Celalühü sürekli olarak insanları göz ettiğine esir gediğine V başlayan olduğun hakkında bizlere bilgi verilmektedir.

 Yüce Allah Celle celaluhu tek yaratıcı olduğuna insanları yarattığına eksiklerden münezzeh olduğuna En güzel isimlerin ona ait olduğuna Allah’ın eşi ve benzeri olmadığı ve tek olduğuna müşriklerin tapmış olduğu putlardan Münezzeh olduğuna insanın şekillendirip yarattığından söz edilmektedir.

 Öyle ki günümüzde Yüce Allah Celle Celalühü varlığına baktığımızda eşsiz bir yaratıcı olduğuna ve evren içerisindeki var olan düzenin eşsiz bir şekilde ilerlediğinde Yüce Allah’ın yani siz bir araştırın olduğunu kolay bir şekilde anlayabiliyoruz. 

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 21 Cevapları Dörtel Yayıncılık

İlahi mesajlara uygun bir hayat yaşamak bize neler kazandırır? Tartışınız ve ulaştığınız sonuçları aşağıda boş bırakılan yerlere yazınız.
Cevap : Bir insan hayatı boyunca sürekli olarak Ilahi kurallara uygun olarak yaşamaya ve ilahi kuralların yasakladığı onlardan da uzak durmaya çalışarak hayatını devam ettirilmesi gerekmektedir.

Dinimiz kutsal kitabı Kuranı Kerim’de insanların hayatını nasıl yaşaması gerektiği hakkında birçok ilahi kurallar Emirler yasaklar davranış örnekleri gibi birçok konu yer almaktadır.  Elimizden geldiği kadar bir bütün olarak Kuranı Kerim’de yer alan Yüce Allah Celle Celalühü ilahi kurallarını yerine getirmeye çalışmalı Yüce Allah’ın gönlünü hoş tutarak bizlere kılmış olduğu yolu dümdüz ilerlememiz gerekmektedir.

 Evet bir insan Kuranı Kerim’de geçen Yüce Allah’ın ilahi kuralların yerine getirirse güzel ahlaklı bir kişi olacağından ve Allah’ın emir ve yasaklarından olduğundan dolayı Yüce Allah katında yüceltilir ve ona dünya ve ahirette sonsuz zıplar verilerek mutlu mesut bir yaşam sürmesi sağlanacaktır.


 

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1.  
    Peygamber efendimiz Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem sürekli olarak insanlara örnek olabilecek bir güzel ahlak içerisinde bizlere örnek olan bir insan olarak kabul edilmektedir Peygamberimiz Hz Muhammed sürekli olarak adaletli güleryüzlü emanete sahip çıkan sadakasını veren çocukları Seven toplum içerisinde düzeni sağlayan ve toplumdaki adaletsizliğe karşı dimdik duran bir peygamber olarak kabul edilmektedir Peygamber Efendimizin bu güzel davranışlarını örnek alarak toplum içerisinde var olan düzeni sağlayabilir toplumun Tek Yumruk halinde dayanışma içerisinde sağlanması ancak Peygamber Efendimizin ahlaklı davranışları ve bizlere gösterdiği örnek güzel ahlaklı olabilir.

  2. 6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 16-17-18-19. Sayfa Cevapları Ders Kitabı Dörtel Yayıncılık sayfa cevaplarının video anlatımı siz değerli ziyaretçilerimiz için eklenmiş, videodan ders kitabı sayfa cevaplarını izleyebilirsiniz.

  3. Peygamberleri örnek alırsak doğru sözlü ve güvenilir emanete sahip çıkan ibadetlerini yerine getiren annesine babasınasaygılı bir evlat olan büyüklerine saygılı olan küçüklere merhamet gösterip sevgi gösteren iyi bir insan olurduk

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.