6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı

6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 42-44 Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Şefkat ve Merhamet Peygamber Cevapları Sayfa 42, 43, 44


Şefkat ve Merhamet Peygamber Metni Cevapları


6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 42 Cevapları


Peygamberimiz “Müminin mümine bağlılığı, taşları birbirine kenetleyen duvar gibidir.” buyurmuş, sonra iki elinin parmaklarını birbirine geçirmiştir. (Buhârî, Edeb, 56.)

Soru : Peygamberimizin yapmış olduğu bu benzetme müminlerin hangi özelliğini vurgulamaktadır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız


Cevap: Müslümanlar birbirlerine sıkıca bağlanırlar. İhtiyaçları olduklarında yanlarında olan, zor durumda kaldıkları zaman birbirlerine destek olurlar.

6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Müjdeleyen ve Uyaran Peygamber Cevapları Sayfa 44


Müjdeleyen ve Uyaran Peygamber Metni Cevapları


6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 44 Cevapları


Sevgili Peygamberimiz üzgün bir çocuk gördüğünde mutlaka onun yanına gider ve gönlünü alırdı. Şefkatiyle kucak açtığı çocuklardan biri de Beşir b. Akrabe isimli sahabidir. “Beşir’in babası Uhud Savaş’ında şehit düşmüştü. Bunun üzerine Hz. Peygamber onu ziyarete gitmiş, ağladığını görünce ‘Ağlama, benim baban olmamı, Âişe’nin de annen olmasını istemez misin?’ diyerek onu teselli etmiştir.”

(Buhârî, Tarihu’l-kebir, C 2, s. 78.)

Soru : Peygamberimizin bu davranışı sizce çocuğun duygu dünyasını nasıl etkilemiş olabilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap: Peygamber efendimizin bu davranışı ile Beşir b. Akrabe sevinmiş olabilir. Çünkü babasını kaybeden ve yetim kalan çocuğa kucak açmaları çok hoş bir davranıştır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Peygamber efendimizin hayatını öğrenmek peygamber efendimizin ailesini tanımak peygamber efendimizle mücadele etmiş hadi pederi ve sahabeleri tanımazsın Müslümanların bilmesi ve ilgilenmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Peygamber efendimizin hayatını öğrendi 2 peygamber efendimize ne kadar hayran olduğumuz ve peygamber efendimizin beşeri özelliklerine ne kadar güzel olduğunu öğreniyoruz

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.